Jak na nowo podzielić role w domu
Fot. iStock

Jak na nowo podzielić role w domu

W życiu pełnimy różne role. Każda z nich wiąże się nie tylko z przywilejami, ale i z obowiązkami. Nie ma w tym nic dziwnego. Zdziwienie natomiast wzbudza fakt, że choć teoretycznie mamy równość płci, nadal to właśnie kobiety są bardziej obciążone obowiązkami. Jak to zmienić?

Kto co robi w twojej rodzinie?

Zastanów się, jak to wygląda w twoim związku. Wracasz z pracy do domu i wita cię słynne: „Co dziś na obiad?”, więc kierujesz się prosto do kuchni, żeby zająć się przygotowaniem posiłku? W międzyczasie wstawiasz pranie i rozładowujesz zmywarkę? Kto jest u was odpowiedzialny za pilnowanie terminów płatności rat i rachunków? Kto dba o porządek w mieszkaniu? Kto zawozi dzieci do szkoły? Kto pomaga im w lekcjach? Kto chodzi na zebrania? Takich pytań można zadać setki.

Odkryj nowoczesne podejście do życia

Tradycyjny model rodziny zakłada, że żony zajmują się domem i dziećmi, a mężowie zarabianiem na utrzymanie rodziny. Niestety, funkcjonował on niemal od początku świata i trudno całkiem się z niego wyzwolić. Wprawdzie wiemy, że w nowoczesnej rodzinie podział obowiązków powinien być równy, ale w podświadomości mamy zakodowane, że jeśli my, kobiety, nie zadbamy o bliskich, to nikt tego za nas nie zrobi. Dlatego przejmujemy więcej zadań: zakupy, gotowanie, sprzątanie, organizację imprezy rodzinnej, wybranie prezentu dla rodziców partnera, dbanie o relację... Często narzekamy na nadmiar obowiązków, a jednocześnie odmawiamy pomocy, gdy partner chce nas odciążyć. Bo przecież „ja to zrobię lepiej”, a „on sobie nie poradzi”. A prawda jest taka, że nawet jeśli nie poradzi sobie za pierwszym czy nawet piątym razem, to za dziesiątym na pewno mu się uda. Wystarczy tylko trochę twojej cierpliwości.

A jeśli partnerowi to odpowiada? 

Zazwyczaj kierujemy się wzorcami, z którymi mieliśmy do czynienia w dzieciństwie. Jeśli w domu twojego partnera panował model patriarchalny, bardzo prawdopodobne jest, że w swoich związkach będzie go odtwarzał. Po prostu dla niego może to być naturalny podział ról. Wtedy nie pozostaje ci nic innego, jak rozmawiać, rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać. Patriarchat wyrządził ogromną krzywdę nie tylko kobietom, ale także mężczyznom i jeszcze wiele lat będziemy walczyć z jego piętnem. Udany, satysfakcjonujący związek to taki, gdzie obie strony dbają o siebie po równo. I do tego dążmy. 

Więcej na twojstyl.pl

Zobacz również