Ten trend już od kilku sezonów był sygnalizowany na najbardziej prestiżowych pokazach mody. To, co stanowiło ciekawostkę dla odważnych, stało się prawdziwym makijażowym hitem. „Pływająca kreska” oddzielająca ruchomą i nieruchomą część powieki zyskała już swoje fanki wśród gwiazd Instagrama. Floating eyeliner intryguje i pomaga wymodelować kształt oczu.
Jeśli wydaje ci się, że ten typ makijażu wygląda znajomo, masz rację. To właśnie malowana w załamaniu powieki kreska była znakiem rozpoznawczym ikony lat 60., Twiggy. Słynąca z wielkich, sarnich oczu modelka nie tylko domalowywała sobie rzęsy na dolnej powiece, ale też właśnie z pomocą linera dodawała spojrzeniu większego wyrazu. Czy floating liner jest jednak dla każdego?
Wyświetl ten post na Instagramie.
Nie istnieją twarze idealne. Jednak nawet przy różnicach w proporcjach lewego i prawego profilu odbieramy rysy jako harmonijne. Kłopot pojawia się zwykle przy makijażu oczu. Nieumiejętne aplikowanie cieni czy niewłaściwy kształt kreski mogą uwidocznić dysproporcje, których zwykle się nie dostrzega. Jeśli więc jedna z twoich ruchomych powiek jest wyższa niż druga, narysowanie linii, która je rozdziela nie jest dobrym pomysłem. Kreska sprawi, że jedno oko będzie wyglądało na znacznie mniejsze. Malowanie kreski w załamaniu powieki odpada także przy oczach głęboko osadzonych - zyskasz wrażenie dużej dysharmonii i wytrzeszczu. Nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować z modnego makijażu. Liczy się miejsce narysowania kreski. Przy opadającej powiece możesz wyrównać asymetrię, jeśli nakreślisz jedną linię nieco niżej. Przy niskich lub wypukłych powiekach dobrym pomysłem jest narysowanie kreski równolegle do brwi w równej odległości od ich łuków. W ten sposób floating eyeliner powiększy oczy i nie zaburzy proporcji twarzy. Poza tym wysoko narysowana kreska optycznie liftinguje twarz!
Zastanawiasz się, czy do zrobienia „pływającej kreski” powinnaś wybrać kredkę czy płynny eyeliner? Wszystko zależy od efektu, który chcesz uzyskać. Floating liner możesz stworzyć także przy użyciu cieni. Blendując je w załamaniu powiek stworzysz subtelny i niekontrowersyjny, a jednak nowoczesny makijaż. Będzie on też bardziej uniwersalny – płynność linii nie podkreśli dysproporcji oczu. Przy dużej asymetrii warto jednak delikatnie przeciągnąć cień także na powiekę ruchomą i w ten sposób zrównoważyć różnice. Kredka daje możliwość korygowania na bieżąco formy, dobrze więc od niej zacząć eksperymenty z nowym typem kreski. Miękki ołówek pomoże ci znaleźć idealny kształt linii. Płynny eyeliner jest najbardziej precyzyjny: dzięki niemu uzyskasz efektowny graficzny look. Ten typ „narzędzia” wymaga jednak wprawy i pewnej ręki. Zanim stworzysz floating eyeliner nałóż na powieki bazę pod cienie lub odrobinę korektora czy podkładu - wyrównasz koloryt skóry i zyskasz pewność, że makijaż oczu będzie trwały. Następnie możesz zaaplikować naturalny matowy cień. Wyznaczanie kreski zacznij od strony wewnętrznego kącika – nie zaczynaj jednak zbyt nisko, bo „zamkniesz” oko. W zależności od kształtu oczu prowadź linię w zagłębieniu, tuż nad nim lub nieco bliżej łuku brwi. Zbliżając się do zewnętrznego kącika nie obniżaj zbyt kreski, żeby uniknąć efektu opadającej powieki. Aby lepiej odnaleźć granicę między powiekami, malując się unieś lekko podbródek.
To dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu kreski będziesz wyglądać nie tylko intrygująco, ale i… lepiej niż, gdy zdecydujesz się na klasyczną „jaskółkę”. Floating liner pozwala modelować oczy i twarz. Ucząc się jak to robić, stawiaj na cieńsze linie i podstawowe kolory: czerń lub biel. Najlepszym sposobem na powiększenie oczu jest optyczne podniesienie załamania powieki. Jak to zrobić? Gdy rysując kreskę (zaczynając od strony nosa) dojdziesz do najwyższego punktu powieki ruchomej, spłaszcz łuk i przeciągnij go poza granicę zewnętrznego kącika oczu. Przy twarzach okrągłych ciekawym rozwiązaniem jest narysowanie nad ruchomą powieką prostej kreski, zaczynającej się na wysokości wewnętrznego kącika, a kończącej niemal przy końcu łuku brwiowego. W ten sposób nie tylko oczy stają się bardziej wyraziste, ale też cała twarz wydaje się być smuklejsza. Floating liner możesz połączyć z klasyczną kocią kreską lub narysować jej krótszy wariant tuż pod brwiami. Wówczas oprawa oczu staje się wyrazista, a look nowoczesny.