Podobno zdrowie całego organizmu zaczyna się w naszej jamie ustnej. Dlatego warto dbać o nią ze szczególną uwagą. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Podpowiadamy, jak w domowych warunkach uzyskać piękny, śnieżnobiały uśmiech.
Badania naukowe potwierdzają, że piękny uśmiech ma niebagatelny wpływ na nasze życie. Nie tylko na to, jak odbieramy sami siebie, ale również na sposób, w jaki postrzegają nas inni. Czarujący uśmiech to nie tylko większe powodzenie w kontaktach towarzyskich. Posiadacze śnieżnobiałego uśmiechu i zdrowych zębów odbierani są jako osoby pozytywne i godne zaufania, co przekładać się może na większe sukcesy, również te na polu zawodowym.
Piękne, białe zęby to nie tylko nasza wizytówka. To również, a może przede wszystkim, dowód na nasze zdrowie, które właśnie w jamie ustnej się zaczyna. Jej stan przekłada się nierzadko na kondycję i samopoczucie całego organizmu. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym uzyskanie i, co ważniejsze, utrzymanie śnieżnobiałego uśmiechu, będzie prostsze. Przede wszystkim pamiętajmy o regularnych wizytach u lekarza dentysty. Dorośli powinni odwiedzać gabinet stomatologa raz na pół roku. Dziecko natomiast powinno do niego zaglądać częściej - co 3-4 miesiące.
O śnieżnobiały uśmiech możemy też dbać na co dzień w warunkach domowych. Przy czym warto pamiętać, że podczas dbania o zęby naszym celem nie powinno być tylko usuwanie bakterii i drobnoustrojów z płytki nazębnej, ale również dbałość o odcień jej bieli i walka z ewentualnymi przebarwieniami. Od czego więc zacząć troskę o nasz śnieżnobiały uśmiech?
Podstawą naszej domowej pielęgnacji zębów powinna być w pierwszej kolejności właściwie dobrana pasta do zębów. No właśnie, tylko jak określić nasze potrzeby i dopasować do nich pastę? Zadanie to może być nie lada wyzwaniem, szczególnie, że na rynku dostępny jest dziś ogromny wybór past. Mamy więc pasty o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwpróchniczym, łagodzącym nadwrażliwość zębów albo wybielającym ich szkliwo. Przy doborze produktu warto skorzystać z rekomendacji specjalisty: lekarza dentysty lub higienistki stomatologicznej.
Ta ostatnia, wybielająca właściwość powinna być szczególnie brana pod uwagę przez osoby, które piją nadmierne ilości kawy, herbaty lub palą papierosy. To zresztą nie jedyne przyczyny powstawania na zębach nieestetycznych przebarwień. Źródła niektórych z nich znajdziemy w czynnikach ogólnoustrojowych, czyli np. zażywaniu antybiotyków z grupy tetracyklin, martwych zębów, zębów leczonych kanałowo oraz szeregu chorób o charakterze metabolicznym, w wyniku niedożywienia, a nawet w schorzeniach tarczycy.
Od większości past do zębów te wybielające różnią się najczęściej składem. Ich aktywne, ścierające osad i przebarwienia składniki to najczęściej wodorowęglan sodu, nadtlenek wodoru czy węgiel aktywny. ELGYDIUM Wybielająca pasta do zębów zawiera właśnie kryształki wodorowęglanu sodu, które dzięki formie mikrogranulek lepiej docierają do wszelkich wyżłobień w szkliwie i skuteczniej je czyszczą. Pasta ta pomaga usuwać powierzchowne przebarwienia, równocześnie dbając o zęby. A pierwsze efekty przynosi już po dwóch tygodniach regularnego stosowania. Z biegiem czasu efekt wybielania wzmacnia się jeszcze bardziej. Potwierdziło to 90% uczestników badania przeprowadzonego pod kontrolą dentystów na 52 uczestnikach w ciągu 28 dni¹.
Drugą świetną propozycją do domowego wybielania zębów jest ELGYDIUM Brilliance&Care pasta do zębów przeciw przebarwieniom. Jej unikalna formuła zawiera sprzyjający remineralizacji, wzmocnieniu i ochronie zębów Fluorinol®, krzemionkę mineralną, która uchodzi za prawdziwą ekspertkę w dziedzinie wybielania oraz krzemionkę z bambusa, która wykazuje silne działanie polerujące. Jej skuteczność potwierdziło aż 90% uczestników badania przeprowadzonego pod kontrolą dentystów na grupie 60 uczestników².
Co ważne, nie tylko dobór pasty do zębów jest istotny, ale również sposób jej użytkowania. Pamiętajmy, że pasty nie powinno być na szczoteczce zbyt dużo - wystarczająca ilość porównywalna będzie do ziarenka grochu. Zęby szczotkujmy przez 2-3 minuty po każdym posiłku. Ale nie od razu po nim! Specjaliści zalecają, aby z myciem zębów poczekać ok. 20-30 minut po posiłku. Dlaczego? Otóż jedzenie niektórych potraw, w szczególności tych kwaśnych, zaburza poziom pH w jamie ustnej. Ponadto kwasy mogą osłabiać szkliwo, co dodatkowo pogorszy energiczne szczotkowanie bezpośrednio po spożyciu posiłku.
Piękny, śnieżnobiały uśmiech to zasługa regularnego szczotkowania, odpowiednio dobranej pasty do zębów i oczywiście szczoteczki. Czym kierować się przy jej wyborze? Nie wybierajmy szczoteczki zbyt twardej. Lepsza z punktu widzenia naszych zębów będzie szczoteczka nawet zbyt miękka niż zbyt twarda. Ta zbyt twarda może powodować podrażnienia oraz ścieranie szkliwa.
Szukajmy też szczoteczek o wyprofilowanym włosiu - pomoże ono dotrzeć do najdalszych zakątków jamy ustnej i każdej strony zęba. ELGYDIUM Whitening wybielająca szczoteczka do zębów posiada dodatkowo polerujące mikro-gumki, które jeszcze lepiej pomagają usuwać przebarwienia z zębów. Warto pamiętać o odpowiedniej technice mycia zębów - tą najbardziej optymalną będą ruchy okrężne, które bardziej efektywnie i delikatnie wyczyszczą przestrzeń międzyzębową. Nie zapominajmy też o odpowiednio długim czasie mycia zębów - minimum 2 minuty i regularnej wymianie szczoteczek - mniej więcej co 3 miesiące.
Kolejnym błędem, jaki popełniamy podczas szczotkowania, jest brak nici dentystycznej w naszej codziennej rutynie. Sięgamy po nią najczęściej, gdy jakiś wyjątkowo uparty kawałek jedzenia nie chce wyjść ze szczeliny między zębami. A to błąd! Po nić dentystyczną powinniśmy sięgać każdego dnia. Minimum raz dziennie! Poprawne i regularne nitkowanie zębów jest kluczowe dla skutecznej higieny jamy ustnej. Czy każdy może włączyć ją do swojej codziennej rutyny? Jak najbardziej!
Szczoteczki międzyzębowe lub nici dentystyczne usuwają cząsteczki jedzenia, które utknęły między zębami, co zapobiega powstawaniu płytki nazębnej w tych miejscach. Higiena przestrzeni międzyzębowych jest szczególnie ważna dla osób z odsłoniętymi szyjkami zębów, implantami lub noszących aparaty ortodontyczne.
Ponieważ istnieje wiele rodzajów nici dentystycznych, jej grubość warto dopasować do szerokości naszej przestrzeni międzyzębowej. Nici różnią się zresztą nie tylko grubością. Do wyboru mamy na przykład nić woskowaną, którą dzięki swojej strukturze łatwiej wsunąć między zęby. Taka jest właśnie nić Dental Floss marki ELGYDIUM Clinic nasączona chlorheksydyną o właściwościach antybakteryjnych. Jej czarny kolor sprawia, że usunięta z przestrzeni międzyzębowych płytka jest lepiej widoczna.
Specjalistyczne pasty do zębów, szczoteczki i nici dentystyczne marki ELGYDIUM są dostępne w aptekach internetowych i stacjonarnych oraz w wybranych gabinetach stomatologicznych.
Dystrybutorem marki ELGYDIUM jest Pierre Fabre Medicament Polska sp. z o.o.
PFM/276/2021
¹ Badanie tolerancji i skuteczności przeprowadzone pod kontrolą dentystów na 52 uczestnikach w ciągu 28 dni, biel zębów oceniona według wskaźnika MMLSI – MacPherson Modification of the Lobene Stain Index – na czterech obszarach każdego z ośmiu siekaczy).
² W badaniu klinicznym przeprowadzonym pod kontrolą dentystów na 60 uczestników (stosujących preparat dwa razy w tygodniu przez 28 dni) 83% z nich stwierdziło szybkie i długotrwałe oddziaływanie na przebarwienia po stosowaniu pasty Elgydium Brilliance&Care przeciw przebarwieniom. 90% uczestników wyraziło zadowolenie.