Skłonność do powstawania przebarwień mamy zapisaną w genach. Latem ryzyko pojawienia się na skórze plam wzrasta. Stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym jest najbardziej oczywistym i absolutnie koniecznym sposobem ochrony przed zaburzeniami pigmentacji. Co jeszcze można zrobić, by po wakacjach cieszyć się jednolitym kolorem cery?
W skórze znajdują się melanocyty, komórki, które produkują barwnik dostarczany do naskórka. Jeśli nie ma żadnych zaburzeń w ich funkcjonowaniu, są rozłożone rozmieszczone równomiernie, a barwnik jest wytwarzany w równych dawkach. Problem pojawia się, gdy melanocyty zaczynają pracować nieregularnie, ponieważ wtedy następuje kumulacja dawki pigmentu, a efektem jest powstawanie plam na skórze.
Jeśli po urlopie zauważyłaś pojedyncze pojedyncze plamki na czole i policzkach, nie ma się czym martwić – problem dotyczy naskórka. Masz dużą szansę zlikwidować zmiany stosując przez kilka miesięcy odpowiednie kosmetyki. Trudniejsze do zwalczenia są przebarwienia, które pojawiły się symetrycznie po obu stronach twarzy. To bowiem znaczy, że możesz mieć melazmę (nazywaną też ostudą), czyli zaburzenie pigmentacji wynikające z tego, że melanocyty nieprawidłowo reagują na działanie estrogenów. Zauważyłaś, że przebarwienia częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn? To dlatego, że kobiece hormony uwrażliwiają skórę na światło. Plamy, które są klasyfikowane jako melazma, mogą więc powstać, jeśli przyjmujesz tabletki hormonalne. Aby zmniejszyć ryzyko zaburzenia pigmentacji wywołanej działaniem hormonów, dobrze jest przed urlopem porozmawiać z lekarzem o zmianie formy leczenia czy antykoncepcji.
Czy przebarwienia powstały tylko w naskórku, czy w głębszych warstwach skóry (a tego nie można stwierdzić dopóki nie zaczniesz próbować je zwalczać), dobrze jest każdą terapię wesprzeć codzienna pielęgnacją odpowiednimi produktami – skuteczne mogą okazać się kosmetyki, które mają w składzie retinol, a także inne pochodne witaminy A. Tego typu preparaty jednak uwrażliwiają na słońce, więc podczas kuracji – niezależnie od pory roku – należy stosować kremy z filtrem. Jeśli jednak zmiany pigmentacyjne dotyczą skóry właściwej, same kosmetyki prawdopodobnie nie wystarczą. Jedną ze skutecznych metod likwidowania głęboko zlokalizowanych przebarwień są peelingi chemiczne – one nie tylko usuwają barwnik ze skóry, ale też zmuszają melanocyty do zaprzestania jego produkcji. Zaletą tej metody jest to, że można stosować ja do skutku – powtarzać zabieg wiele razy stopniowo zwiększając stężenie peelingu. Kolejnym krokiem w zwalczaniu melazmy może być zabieg laserowy.