Terapia laserem wymusza odnowę skóry. Do najskuteczniejszych laserów odmładzających należą frakcyjne CO2.
Frakcja to część wyodrębniona w procesie rozdzielania. Laser frakcyjny nie działa więc na cała powierzchnię skóry lecz na wybrane fragmenty. Pierwszym urządzeniem z zastosowaniem tej technologii był wprowadzony na rynek przez firmę Reliant Technology w 2004 roku laser Fraxel re:pair zbudowany na światłowodzie erbowo-szklanym. Żaden inny laser medyczny nie miał tak profesjonalnej i zakrojonej na tak szeroką skalę akcji promocyjnej jak ten – usłyszały on nim kobiety na całym świecie. Dodatkowym rezultatem kampanii było nazwanie technologii metodą frakcyjną – właśnie od nazwy pierwszego lasera użytego do zabiegów medycyny estetycznej.
Na czym polegał sukces nowatorskich zabiegów? Fraxel miał tak dobraną długość fali (1550 nm), że mogła wywołać przegrzanie głębszych warstw skóry bez uszkodzenia naskórka czy zaburzenia jego funkcji ochronnych. Zabieg został uznany za mało inwazyjny, ponieważ proces gojenia jest mało widoczny – zmiany zachodzą pod skórą. Po nałożeniu make-upu można pójść do pracy następnego dnia. Jednak dla uzyskania zadowalającego rezultatu niezbędne są serie powtórzeń, co wydłuża czas kuracji nawet do kilku miesięcy.
Metoda frakcyjna to jest punktowa fototermoliza skóry. Fototermoliza to niszczenie tkanek przez pochłoniętą przez nie energię. W efekcie zastosowania fototermolizy ablacyjnej w skórze powstają mikroskopijne kratery. Światło lasera jest pochłaniane przez wodę w skórze, woda podgrzewa się i odparowuje. Laser pracujący metodą punktowej fototermolizy skóry działa działa w pojedynczych miejscach pozostawiając wokół szerokie strefy skóry nieuszkodzonej. Zwykle impulsy laserowe obejmują 15-20% obszaru poddawanemu zabiegowi. Dlatego zabieg zazwyczaj trzeba powtórzyć ok. 3 razy co 5 tygodni, aby uzyskać pełny efekt. Fototermoliza nieablacyjna powoduje mikroskopijne kolumny oparzeń – skóra jest podgrzewana. Goi się szybko, ale efekt nie jest tak spektakularny jak po zabiegu laserem ablacyjnym i trzeba powtórzyć zabieg ok. 5 razy, by uzyskać efekt porównywalny z tym, który daje laser ablacyjny.