Każda z nas chciałaby mieć piękne i zdrowe włosy. Najlepiej bez dużej większego wysiłku i niebotycznie drogich kosmetyków. Czy jest to możliwe? Tak! Wystarczy wsłuchać się w potrzeby naszych włosów i zachować równowagę PEH. Cóż to takiego?
Włosy, podobnie jak ich właściciele, różnią się od siebie praktycznie wszystkim - gęstością, kolorem, kondycją, stopniem nawilżenia. Wszystkie jednak mają zbliżoną budowę fizjologiczną. Dzięki temu wiemy, że ich podstawowe potrzeby są w zasadzie bardzo podobne. Te potrzeby zaspokoić powinna pielęgnacja złożona z trzech kluczowych elementów: protein, emolientów i humektantów (w skrócie PEH). Utrzymanie równowagi pomiędzy tymi składnikami, a więc utrzymanie równowagi PEH jest kluczowe dla utrzymania włosów w dobrej kondycji! Jak właściwie zadbać o równowagę PEH? I jak mieć pewność, że dostarczamy naszym włosom odpowiednich składników?
Wyświetl ten post na Instagramie.
Proteiny to białka, które są naturalnym budulcem włosa. Jak małe cegiełki wypełniają (nietrwale) uszkodzenia i ubytki włosa. Jak rozpoznamy niedobór protein w strukturze włosów? Kosmyki będą oklapnięte, matowe i naelektryzowane. Z kolei włosy, które będą miały nadmiar protein będą się plątać, puszyć i sprawiać wrażenie zbyt sztywnych. Proteiny stoją w opozycji do humektantów - staramy się więc równoważyć je, ale obserwujemy cały czas reakcje włosów. Może się okazać, że nasze włosy świetnie czują się po sporej dawce protein, a może przeciwnie - reakcja okaże się niezadowalająca. Gdzie znajdziesz proteiny? W kosmetykach szukaj takich składników:
Emolienty chronią włos przed nadmierną utratą wilgoci. Prawie każda odżywka zawiera jakieś emolienty, dlatego możemy być spokojne, że ich pewna dawka będzie obecna w naszej pielęgnacji. Niedobór emolientów manifestuje się włosami szorstkimi, suchymi, puszącymi się i bez blasku. Nadmiar? Zbytnim obciążeniem włosów i wrażeniem jakby były przetłuszczone. Emolienty równoważymy proteinami albo humektantami - mają umiejętność "domykania" ich i tym samym przedłużenia ich działania. Najczęściej spotykane przykłady emolientów to:
Humektanty mają właściwości nawilżające. Mają zdolność wiązania wody i magazynowania jej we włosach. O tym jak często powinniśmy ich używać, między innymi decyduje przede wszystkim wilgotność powietrza. Gdy jest zbyt wysoka – lepiej na jakiś czas zrezygnować z humektantów w pielęgnacji. Ich niedobór we włosach obajawiać się będzie wyszuszeniem i oklapnięciem. Nadmiar z kolei - puszeniem i nadmiernym splątaniem. Humektanty kryją się w kosmtykach w takich oto składnikach:
W równowadze PEH nie chodzi o to, żeby utrzymywać taką są ilość protein, emolientów i humektantów, tylko stawiać na te składniki, których najbardziej potrzebują nasze włosy. Zatem kluczem do właściwej pielęgnacji jest poznanie naszych włosów. Testujmy, sprawdzajmy, próbujmy, nakładajmy na nie różne produkty i obserwujmy, na co włosy reagują najlepiej. Nie wszystkie składniki będą dla nich dobre, nie warto się jednak poddawać. Najlepsze efekty uzyskamy myjąc włosy metodą OMO, ale nawet bez tego, testując i szukając odpowiedniej równowagi dla naszych włosów, zauważymy dużą poprawę w ich kondycji.
Wyświetl ten post na Instagramie.