Białe szaleństwo na styku Dolomitów i Alp to tylko jedna odsłona włoskiego Trentino. Niezwykle zróżnicowany region zapewni Wam wyjątkowy relaks i aktywny wypoczynek o każdej porze roku. Przykłady? Leśne SPA w Val di Fiemme, zwiedzanie winnic w Valle di Cembra, trekking górski do schroniska na Roda de Vael w Val di Fassa czy spacer po renesansowych uliczkach zabytkowego Trydentu. A to jedynie początek wrażeń, jakie czekają na Was w "zielonym sercu Włoch".
Trentino to wymarzone miejsce na górski trekking ze względu na bogactwo tras o różnych stopniach trudności. W łatwością znajdziecie idealną destynację zarówno dla amatorów trudnych tras, jak i dla rodziców z dziećmi. Jednym z wielu wyjątkowych miejsc w Trentino jest trasa do Sass Pordoi (2948m) w Val di Fassa. Możecie wjechać tam bezpośrednio kolejką linową, a stamtąd podziwiać najpiękniejsze góry świata, wędrując po Tarasach nad Dolomitami. Warto także zatrzymać w schronisku Roda de Vael w Val di Fassa i wybrać się na kilka krótkich wędrówek po okolicy. Jesteście doświadczonymi miłośnikami trekkingu? Jeżeli macie odpowiedni sprzęt, warto kierować się do schroniska Boé Mountain. Możliwości trekkingu górskiego w Trentino są niezwykłe! Aż 70% tej włoskiej prowincji leży na wysokości ponad 1000 m.n.p.m., a 20% na ponad 2000 m.n.p.m. W Trentino aż 94 szczyty wznoszą się na wysokość ponad 3000 m.n.p.m!
Val di Fiemme nazywane są "zielonymi płucami" Trentino. Dlaczego? Zalesiony teren od 1111 roku był zarządzany zgodnie z lokalnymi przepisami Magnifica Comunità di Fiemme, a obecnie liczy 60 milionów drzew! Drzewostan jest w stanie wychwycić 2 miliony ton CO2, o czym świadczy certyfikat FSC uzyskany przez Magnifica Comunità di Fiemme.
Wyjątkowy las nazywany jest także „lasem Skrzypiec”. To dzięki bogactwu świerków, które dominują na zalesionym terenie i mają niezwykłe właściwości. Niewiele jest miejsc w Europie, w których można pozyskać szlachetne drewno używane do produkcji skrzypiec i innych instrumentów muzycznych. W Val di Fiemme można obserwować cały cykl życia tego cennego surowca, a w chatce świerkowej Fiemme zobaczyć, jak pielęgnowane i przechowywane są instrumenty. Z kolei w Val Venegia możecie doświadczyć sesji "Breathrough", czyli medytacji pod gołym niebem ze słuchawkami za uszach, z których sączą się relaksujące dźwięki w rytmie natury. W leśnym SPA czekają na Was także bose spacery, możliwość przytulania się do drzew czy orzeźwiające kąpiele w górskiej rzece.
Trydent, stolica prowincji Trentino również kultywuje zrównoważony rozwój i proekologiczne rozwiązania, które dominują w całym regionie. W 2021 roku zajął 1. miejsce pod względem zrównoważonego rozwoju w raporcie Urban Ecosystem. Jednocześnie doświadczycie w nim autentycznego weneckiego klimatu i renesansowej architektury, które zapierają dech w piersiach. Wizytę w Trydencie warto rozpocząć od zwiedzania Zamku Buonconsiglio będącego dawną siedzibą biskupów, którzy przyjechali na słynny sobór trydencki. Następne kroki? Piazza del Duomo, czyli niezwykle malowniczy plac w centrum miasta, na środku którego stoi fontanna Neptuna z 1767 roku! Plac otaczają trydenckie kamienice, bogato zdobione renesansowymi freskami. Kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania jest Trydencka Katedra pod wezwaniem Świętego Wigiliusza. To właśnie w jej nawach, w 1563 roku ogłoszono dekrety historycznego Soboru Trydenckiego.
Na szczególną uwagę zasługuje także MUSE - Muzeum Historii Alp, które mieści się w nowoczesnej części miasta, zaledwie ok. 1 km od Piazza del Duomo. Efektowny gmach muzeum, jak i osiedle „Le Albere” zostało zaprojektowane przez znanego włoskiego architekta Renzo Piano. Zaprojektował m.in. Sanktuarium św. O. Pio w San Giovanni Rotondo w Apulii. Każde piętro MUSE poświęcone jest innej tematyce. W efekcie, zwiedzicie wystawy dotyczące: prehistorycznych ludzi (z bardzo realistycznymi modelami), powstawaniu gór, zwierząt Alp i lodowcom. Wizytę w muzeum warto zakończyć na tarasie widokowym na piątym piętrze, skąd rozpościera się widok na Trydent i Dolomity.
Wyświetl ten post na Instagramie
Historia i górskie położenie Trentino sprawiają, że mieszają się w nim wpływy weneckie i alpejskie. Szczególnie widoczne są w restauracyjnych kartach dań, które zachwycają bogatymi w smaki, zróżnicowanymi menu. Przykłady? Tradycyjne włoskie makarony często podawane są z leśnymi grzybami i dziczyzną. Wśród dań mącznych, dominują także pyzy, np. nadziewane wątróbką. Ser Grana Padano zastępuje tu lokalny Grana Trentino (który warto zabrać ze sobą do domu), a popularne są także suszony boczek i kapusta kiszona. Na wyjątkową uwagę zasługują także lokalnie hodowane ryby słodkowodne, popularna polenta i autentyczna pizza neapolitańska. Wśród dolci, oprócz tradycyjnych tiramisu i semifredo, warto skusić się na strudel z jabłkami.
Wyświetl ten post na Instagramie
Valle di Cembra to jeden z pięciu regionów, w których uprawia się winorośl w Trentino. Zielone tarasy zachwycą nie tylko miłośników wykwintnego trunku. Rozległe pola winnic wsparte niekończącymi się hektarami murów z suchego kamienia, urokliwe miasteczka wznoszące się na zboczach gór, kamieniołomy i duże wzniesienia doceniają także kolarze, którzy zjeżdżają do Trentino z całego świata.
Winnice w Valle di Cembra charakteryzują się umiejscowieniem na dużych wysokościach - od 250 m do 1000 m.n.p.m. Stroma, wymagająca lokalizacja uniemożliwia używanie zaawansowanych technologiczne maszyn. W efekcie winogrona zbierane są ręczne i starannie selekcjonowane przez pracowników lokalnych winnic. Większość z nich można odwiedzić i spędzić dzień podglądając, jak wygląda dzień pracy przy winoroślach.
Barone a Prato to rodzinna winiarnia z tradycjami sięgającymi 1885 roku. Ich specjalnością są szczepy Pinot Noir "Castelsegonzano" - elegancki i otulający, Cabernet, wytrawny Gewürztraminer i Chardonnay "SOL". Degustacje szczepów odbywają się w zabytkowej piwnicy winiarni. Prowadzona jest przez enologa i właściciela tego miejsca Paolo, które reprezentuje czwarte pokolenie winiarzy swej rodziny. Przy odpowiedniej pogodzie, można także cieszyć się urokami pikniku wzdłuż malowniczej ścieżki Dürera, która prowadzi do Barone a Prato. W koszyku znajdziecie także lokalne specjalności: wędliny, sery i oliwki.