Świat dynamicznie się zmienia, zaś dzięki technologii to co jeszcze kilka lat temu było trudne lub niemożliwe, nagle okazuje się w zasięgu ręki. Marzy Ci się praca z każdego miejsca na świecie? Zostań cyfrowym nomadem. Potrzebujesz tylko dobrego MacBooka i odrobiny odwagi. Podpowiadamy Ci jak to zrobić.
W ostatnich dwóch latach nauczyliśmy się, że większość zadań biurowych można wykonywać w domu bez szkody dla jakości pracy. Najnowsze badanie PwC „Global Workforce Hopes and Fears”, w którym wzięło udział 52 tysiące respondentów, dowiodło, że pracownicy cenią sobie wysoko możliwość wyboru pracy zdalnej – tak odpowiedziało aż 47 proc. ankietowanych. W Europie procent osób pracujących zdalnie zwiększył się z 5 proc. przed pandemią do nawet 40 proc.
Jedną z takich osób jest Asia, która zajmuje się marketingiem dla międzynarodowej firmy. Jeszcze kilka lat temu spędzała codziennie kilka godzin w korkach, aby dojechać do dzielnicy biznesowej. W trakcie przerwy na lunch przeglądała ciekawe oferty wakacyjne, ale dni urlopowych zawsze brakowało, aby spełnić wszystkie podróżnicze marzenia. Dodatkowo chciała mieć możliwość pomieszkać w wymarzonej Hiszpanii, a nie tylko odwiedzić ją jako turystka.
Kiedy okazało się, że nie muszę codziennie pojawiać się w pracy, postanowiłam ruszyć w świat. Do plecaka spakowałam mój MacBook Pro, kilka ubrań na zmianę i kosmetyki - opowiada.
Teraz Asia musi pojawiać się w pracy raz na kilka tygodni, zaś większość zadań robi zdalnie. Dzięki temu miała możliwość zamieszkać na kilka tygodni w wymarzonej Barcelonie oraz uczyć się hiszpańskiego mieszkając w Maladze.
W dobie tanich linii lotniczych można co miesiąc jeździć do nowego miejsca, aby w dzień pracować a popołudniami zwiedzać. Dlaczego więc zamiast siedzieć w czterech ścianach nie ruszyć w świat i nie pracować z dowolnej części świata ? Cyfrowy nomada czerpie korzyści ze współczesnych technologii, aby łączyć pracę ze zwiedzaniem nowych krajów. Czego potrzebujesz, aby ruszyć przed siebie?
- Zastanów się, gdzie chciałabyś pomieszkać. Przygotuj budżet, sprawdzając ceny mieszkania i jedzenia i przekonaj się jakich potrzebujesz środków, aby spełnić swoje marzenie. Często za cenę życia w dużym polskim mieście możesz spokojnie zamieszkać na greckiej wyspie!
- Porozmawiaj z szefem i działem HR w swojej firmie. Umów się na konkretne terminy i rezultaty swojej pracy. Dowiedz się również jakie są wymagania prawne, które pozwalają na takie świadczenie pracy. Prawo ciągle dostosowuje się do zmieniającej się sytuacji gospodarczej, więc trzymaj rękę na pulsie. Nawet jeśli teraz nie masz możliwości skorzystania z dłuższego okresu pracy zdalnej, nie znaczy to że za kilka miesięcy otoczenie prawne się nie zmieni.
- Zaopatrz się we właściwy sprzęt. Cyfrowy nomada musi polegać na technologii, nic więc dziwnego że większość z nich wybiera do pracy MacBooka. MacBook Pro, dzięki czipowi M1 Pro lub M1 Max, pozwala korzystać na raz z wielu apek. Natomiast super wydajna bateria daje szansę pracować nawet przez 18 ( w wydaniu Pro nawet 21) godzin w dowolnym miejscu na świecie. Możesz zacząć pracować u siebie w domu, następnie na lotnisku lub w pociągu i na tej samej baterii skończyć pracę na plaży w Hiszpanii, w ogródku kawiarni we włoskim miasteczku czy na tarasie ukochanego domku w Bieszczadach. Co ważne, MacBook jest niezwykle lekki, ważny nawet 1,24 kg. Wrzucam laptopa do plecaka, do tego dokładam metalową butelkę i kilka przekąsek i mogę spokojnie pójść na długą wędrówkę. Kiedy dojdę na miejsce, wyjmuję mojego MacBooka i zaczynam pracę - mówi Asia.
- Pamiętaj, aby być dostępną dla szefa i dla klientów. Jeśli masz możliwość pracy zadaniowej, warto pamiętać o możliwości szybkiego reagowania na ewentualne kryzys, które nastąpią na pewno jak właśnie zwiedzasz Sangradę Familię w Barcelonie lub jesteś pośrodku jeziora. Dlatego warto zdać się na technologię. Za a pomocą jednego konta Apple ID można połączyć swojego Maca i iPhone'a, dzięki czemu możesz odbierać /wykonywać połączenia oraz odbierać/wysyłać wiadomości SMS/iMessage za pomocą dowolnego urządzenia. Za pomocą uniwersalnej kontroli możesz działać jednocześnie na dwóch urządzeniach, dzięki czemu nie musisz siedzieć przed laptopem, aby poprawić dane w tabelce czy wprowadzić zmiany w swojej prezentacji. Natomiast czip M1 i macOS wspólnie napędzają wydajność całego systemu, dzięki czemu MacBook Air błyskawicznie się wybudza. Codzienne czynności, takie jak przeglądanie zdjęć czy stron w Safari, można wykonywać sprawniej, co jest wyjątkowo ważne gdy goni Cię czas i klient.
- Jeśli planujesz wyjechać na dłużej, wynajmij swoje mieszkanie. W ten sposób uzyskasz dodatkowe środki na swoje podróże. Jeśli zaś zamierzasz wyjeżdżać tylko na kilka dni lub kilka tygodni, możesz pomyśleć o wystawieniu swojego mieszkania na AirBnb lub innej platformie. Innym sposobem na znalezienie taniego mieszkania jest wymiana mieszkań. Dzięki odpowiednim platformom możesz wymienić się z kimś na lokale. Warto podkreślić, że Warszawa i Kraków są wysoko cenione przez digital nomadów, więc na pewno znajdziesz chętnym na taką wymiankę.
- Zadbaj o bezpieczeństwo. Wyjeżdżając pamiętaj, aby zabezpieczyć się przed niepomyślnymi wydarzeniami. Jeśli planujesz pracować zdalnie w Unii Europejskiej warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która umożliwia korzystanie z służby zdrowia w krajach członkowskich. Nie zapomnij również o bezpieczeństwie pracy. Jeśli zamierzasz pracować w coworkingach lub kawiarniach, dobrze zainstalować hasło na laptopa, aby nikt bez pytania nie mógł skorzystać z Twojego sprzętu. We wszystkich Macbookach zainstalowany został czytnik linii papilarnych, dzięki któremu tylko Ty możesz odblokować sprzęt. Dodatkowo macOS ma też najlepsze w branży funkcje prywatności i bezkonkurencyjne w swojej klasie zabezpieczenia.
- Jeśli Twoja firma utrudnia Ci pracę zdalną, pomyśl o własnej działalności lub zleceniach. Może brakuje Ci jeszcze niezbędnych umiejętności do zdobycia zleceniodawców? Postaw na edukację. W Internecie dostępnych jest tysiące kursów i szkoleń, które pozwolą Ci uzyskać niezbędne kompetencje, zaś wyświetlacz Liquid Retina XDR o przekątnej 14 lub 16 cali w MacBook Pro zagwarantuje Ci fantastyczne doświadczenia edukacyjne.
- Dokumentuj swoją podróż. Bycie cyfrową nomadką daje Ci szansę żyć po swojemu. Pokaż to światu, a być może działalność w social mediach otworzy Ci kolejne możliwości do rozwoju. Jeśli nie chcesz spędzać zbyt wiele czasu na przenoszeniu zdjęć i pisaniu wciągających tekstów to korzystając z iPhone'a uzyskujesz idealną współpracę z MacBookiem. Zdjęcia, które zrobisz iPhone'm, natychmiast pojawiają się na MacBooku. Kopiujesz tekst na jednym urządzeniu i wklejasz go na drugim.
- Poznaj nowych ludzi. Cyfrowi nomadzi mają swoje grupy w mediach społecznościowych i chętnie spotykają, żeby wymienić się doświadczeniami. Jeśli jednak tęsknisz za znajomymi i rodziną, to nowy MacBook Air ma specjalną kamerę FaceTime, która ułatwia rozmowy przez Internet.
- Nie zapominaj o rozrywce. Bycie cyfrowym nomadem to nie tylko praca, ale również sposób spędzania wolnego czasu. Dzięki takiemu stylowi życia możesz zwiedzać najdalsze zakątki świata, uczyć się gotować lokalne smakołyki czy poznawać sekrety tańca. Jeśli jednak zmęczy Cię codzienne wychodzenia i będziesz miała ochotę po prostu odpocząć, z pomocą może przyjść CiMacBook Pro. Dzięki układowi trzech mikrofonów klasy studyjnej i głośnikom stereo z funkcją dźwięku przestrzennego można na nim oglądać ulubione seriale na Netflixie lub filmy w jakości niemal jak w kinie. To ważne zwłaszcza jak nie znasz miejscowego języka i nie możesz wyskoczyć na seans filmowy!
W byciu cyfrowym nomadem najlepsze jest poczucie wolności. Klientów nie obchodzi czy załatwiam ich sprawy z Hiszpanii czy Grecji, tylko żeby praca była zrobiona. Dzięki wykorzystywaniu wszystkich możliwości mojego MacBook Pro jestem naprawdę mobilna - podsumowuje Asia.