Stres to częsta przyczyna biegunek. Problemy żołądkowe mogą pojawić się w trudnych momentach życia: gdy stajemy przed ważną decyzją, zmagamy się z problemami w życiu prywatnym, martwimy o zdrowie albo stajemy przed wyzwaniami zawodowymi. Biegunka spowodowana stresem dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, czasami także dzieci. Czy można temu przeciwdziałać?
Na biegunkę z powodu stresu nie musimy być skazani. Jak sobie pomagać? Jak uniknąć sytuacji, w której problemy z jelitami utrudniają funkcjonowanie w sytuacji, która i tak już nie jest dla nas łatwa?
Dlaczego mamy biegunkę ze stresu
Organizm człowieka to złożony system. Praca układu pokarmowego regulowana jest przez układ nerwowy i odwrotnie. Wiele substancji przekazujących bodźce nerwowe w mózgu funkcjonuje również w przewodzie pokarmowym, np. serotonina, dopamina czy noradrenalina. Silny lub przewlekły stres to czynniki, które mogą ten proces zaburzać. Układ pokarmowy może stać się wrażliwy na działanie kwasów trawiennych, a te zaczynają być produkowane są w zwiększonej ilości. W efekcie odczuwamy zgagę, a często również dolegliwości jelitowe, np. biegunkę. To jednak tylko jedyna z możliwych przyczyn jej wystąpienia. Stres zaburza proces trawienia i sprawia, że pokarm dłużej znajduje się w naszym żołądku, co może wywoływać biegunkę oraz wzdęcia.
Co robić, gdy problemy z jelitami się powtarzają
Jeśli sytuacje, w których na stres reagujemy biegunką zdarzają się nam okazjonalnie, dolegliwości nie będą miały wpływu na nasze zdrowie. Jeżeli jednak na stres często reagujemy biegunką, może się ona przyczynić do rozwoju schorzeń takich jak choroba wrzodowa, zapalenie błony śluzowej i nadwrażliwość jelita grubego. Dlatego należy biegunkom przeciwdziałać. Dla zdrowia, i dla komfortu przeciwnego?
Jak sobie pomóc