Regularne korzystanie z sauny może znacząco poprawić stan zdrowia. Pozwala pozbyć się z organizmu toksyn. Jakie jeszcze korzyści daje nam sauna?
- Poprawia nastrój
Na to akurat nie są potrzebne naukowe badania. Każdy, kto chodzi do sauny, robi to z czystą przyjemnością. Pobyt w saunie to doskonała forma relaksu i sposób na wyciszenie po całym dniu. Wysoka temperatura stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia.
- Oczyszcza z toksyn
Wysoka temperatura sprawia, że się pocimy. Nie brzmi to zbyt komfortowo, ale proces ten ma zbawienny wpływ na zdrowie. Wraz z potem organizm pozbywa się toksyn. Badania wykazały, że godzinna sesja w saunie pozwala na usunięcie toksyn w ilości porównywalnej do tej, której pozbywamy się w ciągu 24 godzin.
- Hartuje organizm
Według badań, osoby regularnie korzystające z sauny rzadziej chorują. Wysoka temperatura sprawia, że organizm wzmaga produkcję ciałek odpornościowych zwalczających bakterie i wirusy. Jednak trzeba pamiętać, że sauna pomaga przede wszystkim w profilaktyce. Jeśli jesteś przeziębiona, sauna może pomóc, ale zanim zdecydujesz się na seans, skonsultuj się z lekarzem, bo nie przy wszystkich rodzajach infekcji jest to wskazane.
- Poprawia krążenie
Dzięki podniesieniu temperatury ciała rozszerzają się naczynia krwionośne i poprawia się krążenie. Lepiej funkcjonujący krwiobieg to lepsze odżywienie komórek ciała, a także mniejsze ryzyko wystąpienia zawału serca i niektórych chorób kardiologicznych.
- Zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera
Ten aspekt zbadali fińscy naukowcy, a prace trwały aż dwadzieścia lat. Dwie dekady obserwacji i analiz pozwoliły wysnuć wniosek, że intensywne korzystanie z sauny zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera oraz demencji.
Jednak nie każdy może korzystać z dobrodziejstw sauny. Jeśli borykasz się z takimi problemami jak m.in. nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, ostre stany zapalne czy przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, skonsultuj się z lekarzem, zanim wybierzesz ten sposób na relaks.