Prezentowany w Elektrowni Powiśle od 12 maja w ramach Nocy Muzeów "KUNSzT" jest unikalnym zbiorem niedostępnych dotychczas szerszemu gronu zdjęć najważniejszych postaci niemieckiej sceny artystycznej lat 70. w obiektywie prekursora fotografii reportażowej, Tadeusza Rolkego – musicie to zobaczyć!
"KUNSzT" to unikalny, wyjątkowy zbiór nigdy dotąd publicznie nieprezentowanych fotografii artystów, którzy tworzyli w Hamburgu w latach 70. Niezwykłą artystyczną panoramę miasta nakreśla wybitny polski fotograf, prekursor fotografii reportażowej, Tadeusz Rolke.
I robi to nie z perspektywy turysty, ale, chciałoby się powiedzieć, rdzennego hamburczyka – w jednym z najbardziej klimatycznych miast Europy i kolebce wyjątkowej sztuki artysta mieszkał i tworzył przez ponad dekadę.
Bo choć szerszej publiczności znany jest jako dokumentalista dawnej Warszawy i bystry komentator ważnych tematów społecznych (dobrze znane są m.in. jego portrety życia Romów pod Warszawą oraz mieszkańców polskiej wsi), a także znakomity obserwator mody (przez wiele lat portretował modne Polki na łamach "Przekroju"), to właśnie środowiska artystyczne szczególnie rozbudzały jego wyobraźnię.
Co ciekawe, to jednocześnie najmniej znany obszar twórczości Rolkego: dotychczas koneserzy mogli zobaczyć jedynie pojedyncze portrety Josepha Beuysa i Gerharda Richtera. W trakcie startującej 12 maja w Elektrowni Powiśle wystawy "KUNSzT" zobaczymy kilkadziesiąt fotografii z obszernego archiwum artysty wybranych przez niego wspólnie z kuratorem wystawy, Markiem Gryglem.
Pytany w wywiadach o to, jak robić dobre zdjęcia Rolke zachęcał do tego, by… fotografować mniej. Namawia do eksperymentów z aparatem analogowym tłumacząc, że mając do dyspozycji jedynie 36 klatek paradoksalnie, dzięki większemu skupieniu i bardziej świadomym decyzjom co warto utrwalić, a co nie, możemy lepiej, pełniej opowiedzieć o wybranym miejscu. Podobnie z ludźmi – żeby zrobić dobry portret, według fotografa trzeba wcześniej wejść z modelem w interakcję, nawiązać kontakt.
Takie skupienie, wejście w przestrzeń portretowanych postaci i uchwycenie ducha czasów, które reprezentują, są mocno odczuwalne w prezentowanych w Elektrowni Powiśle zdjęciach. Oprócz przyjrzenia się samym bohaterom, czyli przedstawicielom dawnej hamburskiej bohemy, mamy wyjątkową możliwość przestąpienia progu pracowni twórców i podejrzenia fragmentów ich dzieł: obrazów, szkiców i form przestrzennych.
Te wszystkie elementy tła, które z tak dużą swobodą i wyczuciem wkomponowuje w swoje zdjęcia Tadeusz Rolke, portretując środowisko artystów, jest jego własną innowacją i ciekawym sposobem na swoiste zindywidualizowanie postaci. Dzięki temu otrzymujemy bogaty i wszechstronny zapis środowiska twórców uprawiających różne dziedziny sztuki, tworzących w różnych technikach i materiałach. Jest to również bardzo cenna i spójna rejestracja czasu, kiedy sztuka niemiecka stanowiła wszechstronne pole ujawniających się kierunków i tendencji", przekonuje Marek Grygiel, kurator wystawy.
Wystawę prac nestora polskiej fotografii można oglądać od 12 maja do 20 czerwca 2022 roku na terenie Elektrowni Powiśle.
O wystawie:
Miejsce: Elektrownia Powiśle, ul. Dobra 42, 2. piętro (nad Barem Centrala)
Czas trwania: 12 maja–20 czerwca 2022
Godziny otwarcia: wtorek–niedziela w godz. 12:00–21:00
Organizator: Elektrownia Powiśle, kancelaria GWW
Kurator: Marek Grygiel
Przygotowanie prac do druku: Włodek Pawłow
Druk: Fotoforma Udział w wydarzeniu jest bezpłatny