We wrześniu 2016 roku otwarto pierwszy Hotel Indigo w Polsce. Mieści się on w zabytkowej kamienicy przy ulicy Filipa 18 w Krakowie. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Hotel znajduje się w artystycznym sercu Krakowa nieopodal Akademii Sztuk Pięknych, gdzie przez dwa wieki spotykali się i tworzyli najwybitniejsi polscy artyści, tacy jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Julian Fałat, Igor Mitoraj, Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski czy Ignacy Witkiewicz. To tutaj także rozpoczyna się Via Regia czyli historyczny trakt, którym podążały na Wawel orszaki królewskie, poselstwa i bohaterowie narodowi.
Spis treści
Kamienica, w której znajduje się hotel, powstała w 1836 roku. Nawiązując do charakterystycznej architektury XIX wieku, podkreślono oryginalne detale jak mozaika posadzki, kafle starych pieców, drewniane belki stropowe. Na uwagę zasługuje także piękna, wykonana z piaskowca klatka schodowa. Klasyczne formy odważnie zestawiono z nowoczesnym designem, kolorami i teksturami. Projekt wnętrz charakteryzuje harmonijne połączenie tego, co dawne, minione z tym, co współczesne. W hotelu zastosowano najnowsze udogodnienia technologiczne zapewniające gościom wyjątkowy komfort, np. ogrzewane posadzki, co doceniają goście przyjeżdżający z cieplejszego klimatu.
Wnętrza hotelu zaprojektowano tak, by pokazać zmienność i różnorodność historii malarstwa polskiego. Pięć kondygnacji, na których mieszczą się pokoje podzielono na trzy epoki inspirowane pracami Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego oraz Jerzego Nowosielskiego.
Pokoje Matejko znajdujące się na dwóch pierwszych kondygnacjach to bogata tradycja mieszczańska pełna intensywnych barw tak jak wspaniałe dzieła historyczne tworzone przez Jana Matejkę. Z kolei pokoje Wyspiański, znajdujące się na trzeciej kondygnacji to wyjątkowe połączenia wielu faktur, barw i detali, które tworzą niepowtarzalną atmosferę Młodej Polski. Dwie ostatnie, najbardziej współczesne kondygnacje w swych wnętrzach oddają ducha malarstwa Nowosielskiego w jego okresie abstrakcyjnym.
Hotel oferuje 56 ekskluzywnych pokoi, których ściany zdobią winylowe tapety z niepowtarzalnymi wzorami oraz meble wykonane w najlepszych stolarniach, m.in. ręcznie wykonane biurko, szafa garderobiana oraz tapicerowany fotel, krzesło i szezlong – indywidualnie zaprojektowane i wykończone z wykorzystaniem najlepszych gatunkowo materiałów. Zagłówki łóżek dobrano kolorystycznie do wystroju wnętrza, by przywoływały twórczość artysty.
W sąsiedztwie hotelu mieści się Rynek Kleparski, zwany pomocniczym Głównego Rynku Krakowskiego lub „brudnym”. Miejsce to było często inspiracją dla malarzy i artystów, którzy utrwalali kolory i zgiełk targowiska na swoich dziełach. Tworząc je, pili herbatę lub miód w pijalni znajdującej się na parterze budynku. Kontynuując te wspaniałe tradycje hotel zaprasza do restauracji.
Restauracja Filipa 18 Food | Wine | Art, w której Szefem Kuchni jest Marcin Sołtys, dwa lata z rzędu została wyróżniona na liście Michelin 2023 i 2024. Zdobywca nagrody Slow Food Złoty Ślimak przygotowuje menu, wykorzystując bogactwo produktów lokalnych, które można znaleźć na Starym Kleparzu. Proponuje dania z coraz mniej popularnych, czasem zapomnianych składników np. tatar z jelenia, zupę z pasternaku czy tradycyjną maczankę po krakowsku. Wnętrza restauracji wypełniają plakaty współczesnych, młodych artystów. Miejsce zachęca do nieśpiesznego odkrywania nowych smaków i zmysłowych wrażeń.
Taras na dachu zabytkowej kamienicy Hotelu Indigo to ciekawa perspektywa na Kopiec Kościuszki, Stary Kleparz czy Kościół św. Floriana. Miejsce, bardzo szybko zyskało miano „must see” oraz za sprawą Szefa Kuchni Marcina Sołtysa, także „must eat” w Krakowie. Wygodne meble, zadbana zieleń w donicach oraz widoki dają poczucie prywatności i przytulności, idealny przepis na zaciszne plenerowe świętowanie na krakowskim dachu. W tej części miasta ciężko znaleźć podobny punkt widokowy.
Odwiedzając hotel Indigo, nie zawiodą się także miłośnicy wykwintnych i oryginalnych koktajli. Dla nich stworzono Bar, gdzie barmani serwują autorskie koktajle. Swój oryginalny smak zawdzięczają sezonowym składnikom i nowatorskim recepturom.
Wyjątkowym miejscem w hotelu jest biblioteka. Można tu spokojnie usiąść w wygodnym hotelu, delektować się kawą i dobrą książkę. Kameralna atmosfera i wystrój sprawiają, że można poczuć się tu nie jak hotelu, tylko jak w domu. W zbiorach biblioteki jest wiele ciekawych albumów i książek o sztuce, w tym oczywiście o malarstwie, a także o architekturze. Znajdą się tu także lekkie pozycje oraz wciągające opowieści, które pozwolą odpocząć i oderwać się codziennych spraw i stresów.
Hotel Indigo to także idealne miejsce do zorganizowania biznesowego spotkania czy firmowego wydarzenia. Sala konferencyjna hotelu wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt pomieści 50 osób. W zależności od potrzeb pozwala stworzyć kameralną atmosferę sprzyjającą spotkaniom w biznesowym gronie. Fanów aktywnego stylu życia ucieszy znajdujące się w hotelu centrum fitness i sauna.