Życie jest drogie. Utrzymanie domu pochłania zwykle większą część naszej pensji. Jeśli jednak zastosujemy kilka prostych patentów, możemy obniżyć wysokość rachunków i zgromadzić oszczędności, dzięki którym życie stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze.
Obniżenie wysokości rachunków wydaje się być trudnym zadaniem. Tymczasem przestrzeganie w codziennym życiu kilku prostych zasad oraz odpowiednie inwestycje spowodują, że utrzymanie domu długofalowo staje się mniej obciążające. Przede wszystkim warto dążyć do zmniejszenia zużycia wody i prądu oraz poszukać bardziej ekonomicznego źródła tego ostatniego. Co ciekawe, zmniejszając opłaty za dom, sprawimy też przy okazji, że stanie się on bardziej ekologiczny.
Warto zainwestować w energooszczędny sprzęt domowy, czyli taki z odpowiednim oznaczeniem energetycznym. Za najlepszą uważana jest klasa energetyczna A+++, natomiast za najgorszą klasa energetyczna G. Obecnie rzadko spotyka się sprzęty, które miałyby klasę energetyczną niższą niż klasa A. I choć sprzęty RTV i AGD z najwyższą klasą energetyczną są droższe, ich eksploatacja jest tańsza i w ciągu kilku lat taka inwestycja się zwraca. Dobrze jest też zastąpić standardowe żarówki energooszczędnymi żarówkami diodowymi, czyli oświetleniem LED.
Nie wystarczy kupić energooszczędną lodówkę. Ważne jest też to, gdzie ją postawimy i... co będziemy do niej wkładali. Lodówkę należy ustawić w zacienionym, suchym i dobrze wentylowanym miejscu, z daleka od źródeł ciepła i z odpowiednim odstępem od ściany (tak żeby zapewnić cyrkulację powietrza). Nie powinno się też zabudowywać lodówki, która nie jest do tego przystosowana oraz wkładać do niej potraw, które wciąż są gorące. Stosując się do wszystkich tych zasad mamy gwarancję, że urządzenie będzie działało optymalnie i pobierało mniej energii. Rozsądnie podchodźmy też do korzystania z czajnika - gotujmy w nim tylko tyle wody, ile nam potrzeba. Według niektórych źródeł, zmniejszając ilość gotowanej wody z 1,5 do 0,5 litra, można obniżyć koszty energii nawet o 120 zł rocznie.
Warto oszczędzać nie tylko prąd czy gaz potrzebny do zagotowania wody, ale też samą wodę. Cieknąca spłuczka oznacza zmarnowanie od kilku do nawet kilkunastu litrów wody na godzinę. Dobrze więc jak najszybciej ją naprawić. Warto też zrezygnować z kąpieli ma rzecz prysznica, a przy słuchawce prysznicowej i kranach (także tych w kuchni) zamontować perlatory, które napowietrzają wodę, sprawiając, że jej ciśnienie oraz wielkość jej strumienia wydają się być większe. Jeśli chodzi o oszczędzanie wody, dobrą inwestycją jest także zmywarka. Średnio na pełen cykl mycia sprzęt ten zużywa około 25 litrów wody. Tymczasem podczas mycia ręcznego zużywamy jej nawet 80 litrów.
Nawyk wyłączania sprzętów, z których nie korzystamy - lampy, telewizora czy laptopa - może nam zapewnić oszczędność kilkuset złotych rocznie. Sprzęty pozostawione w stanie uśpienia także pożerają prąd, dlatego wszystko co można, wyłączamy lub odłączamy od sieci. To samo dotyczy także korzystania z wody podczas mycia zębów lub twarzy. Zakręcamy wodę i odkręcamy ją ponownie dopiero wtedy, kiedy chcemy wypłukać usta lub spłukać z twarzy kosmetyk.
Ocieplony budynek traci mniej ciepła, dzięki czemu wymaga mniej intensywnego dogrzewania. Moc naszych grzejników wykorzystamy też lepiej, jeśli nie będziemy ich zasłaniać meblami lub kotarami. Warto też się zastanowić, czy kaloryferów jednak trochę nie przykręcić - optymalna temperatura w ciągu dnia nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza , a nocą - 17 stopni Celsjusza.
Nie bez powodu fotowoltaika jest w Polsce coraz popularniejsza. Instalacja fotowoltaiczna to system składający się między innymi z paneli fotowoltaicznych (najczęściej umieszczanych na dachu domu) i tak zwanego falownika, które pozwalają przekształcać promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Pozyskana ze słońca energia elektryczna może zostać wykorzystana na bieżąco, a jej nadwyżka "zmagazynowana" w sieci i zużytkowana w nocy lub w pochmurne dni. Inwestycja w fotowoltaikę zwraca się już po 6-8 latach. Wśród firm oferujących montaż instalacji fotowoltaicznej wyróżnia się ESOLEO. Rozwiązania proponowane przez tę markę pozwalają na użytkowanie fotowoltaiki przez długie lata (instalacja jest zaprojektowana na około 25 lat).