Święta w twoim stylu

Najlepsze komiksy pod choinkę. Wybiera szefowa działu Kultury Twojego Stylu

Najlepsze komiksy pod choinkę. Wybiera szefowa działu Kultury Twojego Stylu
Fot. en

Doskonałe na prezent, ale też do czytania z pełnym brzuszkiem pod choinką. Dzisiejsze komiksy i powieści graficzne są tak piękne i mądre, że chyba nikogo nie trzeba już do nich przekonywać. W tym odcinku Yuval Harari, Adrian Tomine i Nick Drnaso.   

Yuval Noah Harari, David Vendermeulen, Daniel Casaneve

"Sapiens. Opowieść graficzna. Część 1. Narodziny ludzkości"

Wydawnictwo literackie

Ale to jest dobre! Popularno-naukowe książki Harariego od lat cieszą się popularnością, bo w przystępny sposób tłumaczą skomplikowane przemiany i procesy społeczne, opowiadają, jak rozwijał się człowiek i dlaczego jest taki, jaki jest. Każda z tych książek to potężna, kilkuset stronicowa cegła pełna słów. Czy da się je zamknąć w komiksie? Okazuje się, że tak, a w dodatku - że to może być ciekawe, zabawne, ładnie narysowane. Pierwsza część opowiada o tym, skąd wziął się człowiek. Tak, wiem, wydaje się wam, że wszystko na ten temat wiecie, hej, chodziliście przecież do szkoły! Ale ciekawe, kto z was zdaje sobie sprawę, że kilkadziesiąt tysięcy lat temu na ziemi było kilka, tak, kilka gatunków ludzi. Dlaczego do naszych czasów przetrwał tylko jeden, homo sapiens? I jakie zadanie w jego, czyli naszym życiu pełni plotka? Całość jest przystępna i zrozumiała, bo pytania Harariemu i kilku innym naukowcom zadaje Zoe - jego siostrzenica. Ten komiks z przyjemnością przeczytają zarówno starsze dzieci dzieci, jak i rodzice. I każdy dowie się czegoś ciekawego. 

 

Adrian Tomine 

"Śmiech i śmierć" oraz "Niedoskonałości"

Kultura Gniewu

"Śmiech i śmierć” to zbiór sześciu nowel komiksowych. Komicznych, tragicznych, smutnych, strasznych. O rzeźbiarstwie ogrodowym, o dziewczynie bardzo podobnej do gwiazdy porno, o przemocy i alkoholizmie, o niezwykłym włamywaczu… Każda narysowana i opowiedziana w nieco inny sposób - są kolorowe, czarno białe, pocztówkowe, gdzie nie poznajemy głównej bohaterki. Cechuje je oszczędna narracja, skrótowość, przedstawienie wycinka życia bohaterów. Estetyczny minimalizm zarówno w formie, jak i treści. 

“Niedoskonałości” to powieść graficzna, historia podupadającego związku dwójki trzydziestolatków. Nie mają do siebie cierpliwości, nie potrafią już ze sobą rozmawiać, ale nie umieją też się rozstać. Aż w końcu ona wyjeżdża na wymarzony staż do Nowego Jorku. A on? Nie potrafił być z nią, ale bez niej też nie jest mu lepiej. Wyłażą skrywane frustracje i lęki, fantazje, egoizm. Zachwycają pełne szczegółów, piękne, czarno-białe rysunki. 

 

Nick Drnaso 

"Sabrina" 

Kultura Gniewu

Pierwszy w historii komiks nominowany do nagrody Bookera. Młoda dziewczyna znika w tajemniczych okolicznościach. Ale nie jest to historia kryminalna pod hasłem “co się z nią stało?”, bo odpowiedź na to pytanie uzyskujemy bardzo szybko. Autora bardziej interesuje, co się dzieje z bliskimi ludźmi, których zostawiła. Jak sobie z tym poradzą? Co zrobią? Jak zareagują media? Jakie informacje na ten temat pojawią się w sieci? Atmosfera komiksu jest duszna, mroczna, ciężka, co sprawia, że naprawdę wolno się go czyta. Ascetyczne rysunki przedstawiają prozę życia, brakuje zwrotów akcji. Do tego dochodzi analiza fake newsów, wpisów internetowych trolli i tego, jak zmyślona rzeczywistość powtarzana w nieskończoność staje się prawdą. Mocne.    

Więcej na twojstyl.pl

Zobacz również