Black Lives Matter ma szansę na zdobycie Pokojowej Nagrody Nobla. Autorem zgłoszenia jest Petter Eide, norweski parlamentarzysta z Socjalistycznej Partii Lewicy. Ruch stał się popularny na świecie po masowych protestach w USA w zeszłym roku, które rozpoczęły się po śmierci ciemnoskórego George’a Floyda na skutek interwencji policji.
Kiedy zastanowiłem się, jakie najważniejsze wydarzenia dotyczące pokoju i konfliktów miały miejsce w ostatnim roku, to od razu przyszedł mi na myśl ruch Black Lives Matter. To niezwykle ważny, globalny ruch zwalczający niesprawiedliwość rasową. – powiedział autor zgłoszenia Petter Eide
Black Lives Matter to ruch założony w 2013 roku w USA. Walczy on z instytucjonalnym rasizmem w Stanach Zjednoczonych, który przejawia się m.in. w stosowaniu przez policję, służby porządkowe i straż graniczną profilowania rasowego (ang. racial profiling) oraz nadużywania brutalnej siły wobec zatrzymanych. Jednym z następstw rasizmu konstytucjonalnego jest uprzywilejowane traktowanie osób białych w wielu sferach życia społecznego i zawodowego.
Nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla można zgłaszać do 31 stycznia, a są do tego uprawnieni m.in. członkowie parlamentów narodowych, rządów, czy laureaci nagrody Nobla z ubiegłych lat.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wśród nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla w 2021 roku znaleźli się także: Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i jej program COVAX, proekologiczna aktywistka Greta Thunberg, czy rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny. Na liście nominowanych znajdziemy także GAVI, międzynarodową organizację pomagającą w szczepieniach krajom o niskich dochodach, białoruskie opozycjonistki- Swiatłanę Cichanouską, Maryję Kalesnikawę i Weranikę Capkałę, Węgierski Komitet Helsiński, amerykański Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ), portal informacyjny Hong Kong Free Press, organizacja International Fact-Checking Network i organizacja Reporterzy bez Granic (RsF). Nominacje trafiły także do byłego prezydenta USA Donald Trump, NATO, Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) i Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).
Pokojowa Nagroda Nobla to także nagroda w wysokości 1,25 mln dolarów. Laureata nagrody poznamy 10 grudnia, w rocznicę śmierci jej fundatora Alfreda Nobla.