Najbardziej wyczekiwany sezon smaków powraca. FineDiningWeek® znów zmienia Polskę w kulinarną mapę marzeń - pełną smaków do odkrycia.
Spis treści
Przez sześć tygodni (od 1 lipca do 10 sierpnia) będziemy mogli odkrywać smaki, o jakich nawet nie śniliśmy. Najlepsi Chefowie w Polsce zaserwują swoje mistrzowskie menu przygotowane specjalnie na ten festiwalowy moment. Odkryjmy razem Festiwal Sztuki Restauracyjnej oraz restauracje, które tego lata po prostu trzeba odwiedzić.
Pod wodzą Chefa Marcina Przybysza Epoka przenosi gości w świat zapomnianych smaków staropolskiej kuchni — tajemniczej, zaskakującej i pełnej historii. W ramach Festiwalu restauracja oferuje niezwykłe doświadczenie specjalne: kolację skrojoną na miarę, indywidualnie dopasowaną do oczekiwań każdego gościa. Inspiracje czerpane są z dawnych polskich ksiąg kucharskich, a potrawy powstają z lokalnych, starannie wyselekcjonowanych składników, w duchu filozofii From Farm to Table. Zabytkowe wnętrza zaprojektowane przez Borisa Kudličkę tworzą niepowtarzalną atmosferę, sprzyjającą kulinarnej podróży w czasie. Rekomendacja przewodnika Michelin to potwierdzenie najwyższej jakości i oryginalności serwowanych dań. Adres do zapamiętania: Ossolińskich 3, Warszawa.
The Time to miejsce, które oczarowuje smakiem i zachwyca atmosferą – stworzoną wprost do celebracji wyjątkowych chwil. Wyróżniona przez inspektorów Michelin Guide 2023 i 2024 restauracja należy do kulinarnej czołówki Poznania i jest obowiązkowym przystankiem dla miłośników fine diningu. Za kulinarnymi sterami stoi tu Chef Dawid Łagowski, który mistrzowsko łączy nowoczesne techniki z miłością do mięsnych aromatów prosto z pieca opalanego węglem drzewnym. Podczas Festiwalu goście mogą wybierać spośród dwóch starannie skomponowanych propozycji. Menu mięsne kusi m.in. tatarem z gęsi z piklami i grzanką, sandaczem z purée z wędzonych ziemniaków oraz piersią z wielkopolskiej kaczki z kluskami półfrancuskimi, jabłkowym purée i demi-glace. Zwieńczeniem uczty są wyśmienite słodkości: pasztet z czekoladą i pistacjami oraz poznański rogal z białym makiem. Menu wege to roślinna podróż pełna finezji. Znajdziemy w nim pierożki z wędzonym tofu i kurkami, bakłażana z cheddarem, kapustę stożkową z sosem tahini, panna cottę z truskawkami oraz francuskiego rogala z marcepanem.
Wyświetl ten post na Instagramie
Pod wodzą Chefa Dominika Karpika Mercato stało się kulinarną wizytówką Gdańska, zdobywając zasłużoną rekomendację przewodnika Michelin. Ta wyjątkowa przestrzeń fine dining czerpie z bogatej historii portowego miasta, łącząc tradycyjną polską kuchnię z inspiracjami z całego świata. Festiwalowe menu to podróż przez sezonowe smaki, w której każdy talerz opowiada o lokalnych produktach i kulinarnym kunszcie. Znajdziesz w nim kwaskową zupę szczawiową z krokietem ziemniaczanym i jajkiem przepiórczym, tatar z polędwicy wołowej z truflą i chorizo oraz delikatnego sandacza podanego z kawiorem i szampańskim sosem. W Mercato każda wizyta to harmonijne połączenie smaku i estetyki - tu forma podania ma równie duże znaczenie jak kompozycja smakowa. Odwiedź Mercato pod adresem Targ Rybny 1 i pozwól, by ta wyjątkowa kulinarna podróż na nowo zdefiniowała twój obraz gdańskiej kuchni.
Kolejna rekomendacja Michelin, tym razem z serca Wrocławia, to Przystań & Marina — miejsce, gdzie ponadczasowa kuchnia fine diningowa spotyka się z imponującym widokiem na miasto. Festiwalowe menu kusi smakami Europy: kremową straciatellą na brioche z wiśnią, soczystymi przegrzebkami z cytrusami i kawiorem z liczi, podwędzanym tatarem wołowym z czarną truflą, wyrazistym żeberkiem wołowym z chrzanem i gorczycą oraz egzotycznym musem mango-marakuja z żelem yuzu.
W wersji alternatywnej dostępne są równie wykwintne propozycje: marynowany łosoś z chrzanem i shimeji, sandacz z purée z groszku i szparagami czy lekkie semifreddo z truskawkami. Dzięki pięknym widokom i atmosferze sprzyjającej zarówno romantycznym chwilom, jak i biznesowym spotkaniom, Przystań & Marina przy ul. Księcia Witolda 2 to prawdziwa perła na kulinarnej mapie Wrocławia.
Wyświetl ten post na Instagramie
W sercu luksusowego Bachleda Luxury Hotel przy Placu Juliusza Kossaka 6 znajduje się Gavi Restaurant – miejsce, gdzie fine dining nabiera artystycznego wymiaru. Pod kierunkiem Szefa Kuchni Kamila Pacułta goście wyruszają w sezonową podróż, pełną autorskich smaków, lokalnych składników i świeżych, nowoczesnych interpretacji klasyki. Podczas FineDiningWeek® restauracja serwuje dwa mistrzowskie menu, każde poprzedzone subtelnym amuse-bouche – wyrafinowanym wstępem do kulinarnej uczty. Na gości czekają m.in. pâté drobiowe z dżemem z agrestu, krem z oscypka, reinterpretacja maczanki po krakowsku, a także świeże ceviche z karpia czy delikatny pstrąg z młodymi warzywami i domowym sosem cydrowym. Ucztę wieńczy nostalgiczny, a zarazem finezyjny tort Oskara Pischingera z konfiturą z łąckiego jabłka. Wszystko to podane w spektakularnych wnętrzach, które stanowią idealne tło do celebracji wyszukanych doznań smakowych.
Wyświetl ten post na Instagramie
Położona przy tętniącej życiem Piotrkowskiej 144, Restauracja Ramki to świeże spojrzenie na fine dining – swobodna w formie, ale poważnie traktująca smak. Międzynarodowa kuchnia spotyka tu lokalne inspiracje, a każda kompozycja zaskakuje kreatywnością i dbałością o najdrobniejsze detale. Podczas FineDiningWeek® Ramki prezentują dwa autorskie menu, w których królują sezonowe składniki i nieoczywiste połączenia. Na początek serwowany jest maślany quiche z młodym bobem, konfitowanymi pomidorkami i grana padano, z koperkowym majonezem i ziołową oliwą porową. W menu A czeka delikatny mus z kurczaka z truflą i knedel nadziewany zieloną fasolką, soczewicą oraz ricottą, natomiast w menu B – halibut w ziołowej skórce z tym samym dodatkiem. Zwieńczeniem kolacji jest kunsztowny deser: karmel z pomidora, bita śmietana z bazylią, rabarbar confit, financier z palonego masła i mleczna chrupka – słodka kompozycja pełna tekstur, aromatów i kulinarnej finezji. Restauracja Ramki zaprasza na festiwalową podróż bez sztywnych ram, w której smak gra główną rolę, a każda porcja to ukłon w stronę nowoczesnej kuchni z charakterem.
Zakotwiczony przyciąga nie tylko nazwą, ale przede wszystkim niepowtarzalnym smakiem i wyjątkową atmosferą. Restauracja serwuje kuchnię europejską w wydaniu fine dining, z wyraźnym ukłonem w stronę ryb i owoców morza. Dowodzi jej Chef Michał Borkowski, który zaprasza gości do kulinarnego świata pełnego świeżych składników i dopracowanych detali. Festiwalowe menu A to prawdziwa uczta dla miłośników wołowiny: tatar z sosem sojowym i chipsami z parmezanu, carpaccio z majonezem truflowym, mini antrykot z sosem bearnaise i fasolką szparagową oraz szaszłyk z antrykotu z chimichurri. Słodkim finałem jest cremoso czekoladowe na czekoladowej ziemi. Alternatywne menu odkrywa bogactwo smaków morza – ceviche z dorady z salsą verde, tatar ze śledzia z crème fraîche, łosoś z popiołem i sosem bearnaise, szaszłyk z kałamarnicy z hoisin i cayenne, a na deser również wybitne cremoso czekoladowe. Nie odkładaj tej wizyty na później – Zakotwiczony przy Monte Cassino 1/9 w Szczecinie to adres, który obowiązkowo powinien znaleźć się na liście kulinarnych odkryć.
Jeśli wydaje Ci się, że znasz śląskie smaki, to znak, że nie byłeś jeszcze w restauracji U Kelnerów. Tu śląska dusza daje się ponieść włoskiej fantazji, tworząc ekscytującą kulinarną opowieść pełną finezji i niebanalnych połączeń. Chef Tomasz Saba brawurowo łączy tradycję z nowoczesnością, tworząc dania, które zaskakują i pozostają w pamięci na długo. Podczas FineDiningWeek® na gości czekają dwa autorskie menu, które zachwycają odważnymi smakami. Opcja mięsna to m.in. kluska w bisque drobiowym z szarpaną kaczką i mango oraz golonka w panko z porterem i zielonymi szparagami. Propozycja wege to stek z arbuza z makaronem fregula, bobem i wędzoną fetą. A wszystko to kończy lekki, owocowy mono deser. Wizyta U Kelnerów przy Wrocławskiej 54 to nie tylko posiłek, ale intrygująca przygoda, która budzi ciekawość, angażuje zmysły i na nowo odkrywa kulinarne oblicze Śląska.
Wyświetl ten post na Instagramie