Jedwabne apaszki i chusty w autorskie wzory to najbardziej uniwersalne letnie dodatki. Potrafią zrobić cały look! Latem wykorzystasz je na wiele sposobów - możesz je wiązać na szyi, nosić na głowie, używać jako paska. Polscy projektanci podrzucają mnóstwo pomysłów.
Osobiście nie wyobrażam sobie bez niej wiosny ani lata. Wystarczy że zawinę apaszkę wokół szyi, a beżowy trencz, czy biała koszula od razu nabierają wyrazu. Można nią związać włosy w luźny kucyk - romantycznie, nonszalancko i parysko, albo zrobić z apaszki opaskę, która okiełza niesforne kosmyki. Chusta w roli paska do gładkiej sukienki lub tuniki to także doskonały pomysł. Zwłaszcza gdy idę na przyjęcie, kreacja jest skromna i przydałby się element w klimacie boho chic. Niestety lubię czerń i czasem z nią przesadzam, nawet w lecie! Co wtedy mnie ratuje, zgadnijcie? Oczywiście kolorowa, jedwabna apaszka, którą w pośpiechu zawiązuję gdzie się da - najczęściej na rączce torebki. Owszem, jedwabne apaszki mają w sobie coś klasycznego, eleganckiego, nawet trochę retro w stylu dawnych dam. Dlatego najbardziej lubię apaszki w nowoczesne wzory, autorstwa młodych graficzek i ilustratorek, bliżej im do artystycznego, szalonego boho niż stylu retro. Kupuję je nie tylko dla siebie, pięknie zapakowana, jedwabna apaszka to doskonały pomysł na elegancki prezent! Najpiękniejsze jedwabne apaszki i chusty w różnych rozmiarach znalazłam w kolekcjach polskich marek! Przedstawiam te, które najbardziej zachwycają wzorem, jakością, wzorowym wykonaniem.
1. Kaaskas
Kampania wiosna/lato 2021 tej marki to prawdziwa kopalnia pomysłów na to jak nosić jedwabną apaszkę oraz chustę! Na wybiegi wracają trendy z lat dwutysięcznych, pamiętacie apaszkowe topy, odsłaniające brzuch? W kampanii Kaaskas chusta w formie „topu” jest zawiązana na białą koszulę - dużo bardziej bezpieczna, elegancka i genialna interpretacja odważnego trendu! Kolekcja zachwyca nieoczywistymi zestawieniami kolorów i - jak to bywa zawsze u Kaaskas - oryginalnymi, autorskimi printami. „W tym sezonie na warsztat wzięłam motyw pasków, jakże znany, ale wykorzystany tu bardzo na „mój” sposób – nie do końca regularnie. Paski malowałam ręcznie na papierze, a potem zestawiałam je tworząc nowe kompozycje”, mówi Kasia Skórzyńska, projektantka Kaaskas.
2. Ora Studio
Marka akcesoriów, założona przez Olę Ożarowską - Szczygielską, projektantkę mody i ilustratorkę powstała z miłości do niepokornego stylu i przekonania, że mały, niepozorny element garderoby może zrobić cały look. Podczas studiów w Japonii Ola pokochała jedwab i wpadła na pomysł by przenieść swoje ilustracje na apaszki. Efekt? Apaszki i szaliczki zachwycają oryginalnymi rysunkami!
Wyświetl ten post na Instagramie.
3. KOPI
Natalię Kopiszkę znamy jako projektantkę artystycznej biżuterii, ale w ofercie jej marki znajdziemy także wyjątkowe, jedwabne apaszki. Oryginalne wzory w pięknych kolorach zostały zaprojektowane przez Natalię oraz inne artystki - graficzkę i ilustratorkę Olę Niepsuj, ilustratorkę Monikę Mularczyk - Momu oraz Weronikę Siwiec. Dziewczyny stworzyły nowoczesne desenie a każdy z nich jest wyjątkowy!
Wyświetl ten post na Instagramie.
4. Sine Silk
Jak sama nazwa wskazuje marka specjalizuje się w jedwabnych akcesoriach. Jej założycielką jest Agnieszka Saweczko, wieloletnia modelka, która pracowała z najlepszymi projektantami mody z Europy i Polski. Obecnie pracuje jako architektka oraz architektka wnętrz ale stworzyła Sine Silk by móc rozwijać pasje związane z modą. Jedwabne apaszki to ukłon w stronę elegancji, klasyki i nowoczesnego minimalizmu. Charakteryzują się splotem atłasowym (jedna strona jest błyszcząca, druga matowa) a nadruk oraz wykończenie apaszek wykonano w Polskich Zakładach Jedwabiu w Milanówku.
Wyświetl ten post na Instagramie.
5. Spadiora
Apaszki bo kojarzą się Wam z nieco starostaroświeckim, trudnym dodatkiem? Poznajcie odważne modele z feministycznym i społecznym przesłaniem od Spadiory. To marka założona przez bloggerkę Martę - Lech Maciejewską, autorkę bloga Super Styler. Marta każdy projekt tworzy we współpracy z ilustratorkami i rysowniczkami, które przelewają go na papier a następnie na jedwab. Nazwy apaszek odnoszą się do tematów podejmowanych przez Martę - "Macierzyństwo", "Samoakceptacja" oraz "Mój kraj" - ta ostatnia apaszka porusza kwestie ekologiczne.
Wyświetl ten post na Instagramie.
6. Lawa Silk
Proste wzory, oszczędne w formie, złożone jednynie z 3 barw: czerni, bieli oraz złota. Magdalena Chojecka, założycielka Lawy wierzy w klasyczną, ponadczasową estetykę ale nadaje jej oryginalny, nowoczesny wymiar. Apaszki zostały wyprodukowane w legendarnych zakładach Jedwab Polski w Milanówku. Wzory nanoszone są na jedwab metodą druku cyfrowego, która pozwala zredukować zużycie materiału oraz wody.
Wyświetl ten post na Instagramie.
7. Balagan Studio
Twórcy Balaganu, specjaliści od akcesoriów, twierdzą, że apaszka urozmaici każdy, najprostszy strój! Nawet gdy będzie tylko subtelną modną ozdobą zaplecioną na rączce od torebki lub przy szlufce od spodni. W tym sezonie proponują limitowaną linię apaszek Meshi, powstałych we współpracy z Nikodemem Szpunarem, artystą sztuk wizualnych, który specjalnie dla Balaganu przeniósł na jedwab cztery malarskie wzory. Mesh po hebrajsku znaczy jedwab a apaszki, wyprodukowano w kultowym zakładzie Jedwabiu Polskiego w Milanówku.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Jedwabne chusty z monogramem to nie tylko specjalność wielkich domów mody. Dziś, kiedy wspieranie lokalnych, mniejszych marek jest w dobrym tonie, dobrze się pochwalić apaszką lub chustą np. z monogramem VHR, którego używa Vicher.
"Moim mottem jako projektantki jest prostota i etyczność, dlatego troska o środowisko i definicja “sustainable” jest mi bliska.", mówi o sobie Pola Stępień, twórczyni marki Modapolka. Jej kolekcja apaszek powstała we współpracy z grafikiem i plakacistą HAKOBO i została wyprodukowana w legendarnej fabryce jedwabiu, Milanówek, w limitowanej edycji. Modele "Dazzle" i "Dazzle small" są inspirowane historycznym kamuflażem rozpraszającym brytyjskiej marynarki wojennej.