Korekta przegrody nosa zazwyczaj wykonywana jest z powodów zdrowotnych, jednak w wielu przypadkach ma również aspekt estetyczny. Jak wygląda septoplastyka i komu poprawia komfort życia?
Spis treści
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że krzywa przegroda nosa, bardzo często objawiająca się stałym uczuciem zatkanego nosa, wymusza oddychanie przez usta. Z tego powodu są one cały czas uchylone, a to wpływa na wygląd twarzy. Krzywa przegroda jest także przyczyną tzw. nosowej mowy, która brzmi nienaturalnie, a dla wielu osób nieprzyjemnie. Te problemy usuwa septoplastyka, korekta krzywej przegrody nosowej. Ten zabieg jest również niezbędny u osób, które planują korektę wad zgryzu, a ich przegroda nie jest idealnie prosta. Z tych powodów septoplastyka pojawiła się w ofercie wielu klinik chirurgii plastycznej jako osobny zabieg lub jako uzupełnienie operacji korygującej kształt nosa zewnętrznego (rhinoplastyka). Jak przebiega zabieg i jak wygląda rekonwalescencja po septoplastyce, wyjaśnia dr Igor Anurin, laryngolog.
Jest to zabieg, podczas którego wykonywana jest korekcja skrzywionej przegrody nosa. Odbywa się on w znieczuleniu ogólnym i trwa około godziny. Lekarz nacina skórę na granicy śluzówki przedsionka nosa po jednej stronie. Po nacięciu chirurg odwarstwia śluzówkę wraz z ochrzęstną od chrząstki przegrody, a następnie prostuje skrzywioną przegrodę nosową. Często wzdłuż przegrody przyszywa się płytki stabilizujące, które usuwa się po około 7-10 dniach od operacji. Dodatkowo lekarz zakłada rozpuszczalne szwy na cięcie w przedsionku nosa, które są praktycznie niewidoczne.
Korekta przegrody nosa to mało inwazyjny zabieg. Pacjenci mogą zostać zoperowani w ramach jednodniowego pobytu w szpitalu. Po operacji pacjent może odczuwać pogorszenie drożności i ból nosa. Dolegliwości te wycofują się i po około 2 tygodniach pacjent zaczyna odczuwać pierwsze efekty zabiegu, po 4 tygodniach są już one pełne. Pozytywny skutek operacji utrzymuje się przez całe życie. Okres rekonwalescencji po korekcie przegrody nosa to około 1-2 tygodnie, pacjenci pracujący fizycznie wymagają dłuższego zwolnienia z pracy – około 3 tygodni. W trakcie okresu rekonwalescencji należy unikać wysiłku fizycznego, przegrzewania się, gorących kąpieli.