Damski garnitur ślubny coraz śmielej wkracza do trendów. I choć rozwiązanie pod postacią dopasowanej marynarki i spodni nie jest niczym nowym, przed ołtarzem czy na weselnym parkiecie jeszcze nieczęsto spotykanym. A szkoda, bo stylizacje z damskim garniturem ślubnym to prawdziwe, modowe perełki. Jak go nosić? Czym kierować się przy jego zakupie?
Spis treści
Wiele kobiet zakłada, że jedyną możliwą stylizacją ślubną jest ta na bazie sukienki. W rzeczywistości jednak looki z damskim garniturem ślubnym w roli głównej wcale nie są mniej eleganckie czy modowe. Co więcej - niekiedy bywa i tak, że outfity z marynarką i spodniami prezentują się znacznie bardziej efektownie, aniżeli z "księżniczką" czy "syreną". Jeśli więc wciąż nie znalazłaś kreacji na ślub, w której zakochałabyś się od pierwszego wejrzenia, rozważ zakup białego kompletu z nogawkami. Gwarantujemy, że nie pożałujesz swojej decyzji.
Zacznijmy jednak od początku. Skąd w ogóle w modzie damskiej pojawił się garnitur? Pierwsze modele krawcy zaczęli tworzyć w XVII wieku. Niemniej projekty te były zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. W kobiecej garderobie komplet ten zadebiutował dopiero w drugiej połowie XIX wieku, a konkretniej rzecz ujmując w 1870 roku. Pierwszą panią, która "męskie" spodnie i marynarkę nosiła na co dzień, była Sarah Bernhardt. Aktorka publicznie kwestionowała podział na to co męskie i damskie. Jednakże dopiero na początku XX wieku, gdy ruch sufrażystek stawał się coraz silniejszy, kobiety znacznie odważniej podchodziły do mody i zasad z nimi związanych. Poza tym udział w protestach wymagał od nich znaczniej wygodniejszej odzieży. Rezygnacja z gorsetów i długich sukni wydawała się być więc naturalna.
Pierwsze damskie garnitury we współczesnym rozumieniu zaprojektowała Coco Chanel w 1923 roku. Z kolei wersję smokingową dał kobietom w 1966 roku Yves Saint Laurent. W latach 80. natomiast wariant z poszerzanymi ramionami podarował nam Giorgio Armani. I to właśnie od tego momentu, kobiety coraz częściej i chętniej sięgały po garnitury. Komplety te zakładały nie tylko do biura czy wieczorowe wyjście. W tego typu stylizacjach śmiało zaczęły iść także w kierunku ołtarza.
Dlaczego warto zdecydować się na damski garnitur ślubny? Powodów jest kilka. Przede wszystkim jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Wybierając marynarkę i pasujące do niej spodnie, nie stawiasz na uciskające gorsety, ciężkie spódnice czy krępujące ruchy, dopasowane sukienki. Poza tym masz w szafie praktyczny projekt, który możesz wykorzystać jeszcze na kilka innych okazji (większość sukien ślubnych to po weselu jedynie pamiątki). Dodajmy również, że damski garnitur ślubny można kupić też po znacznie niższej cenie, aniżeli suknie. Tradycyjne kreacje w salonach ślubnych mają na metkach kwoty zaczynające się od trzech tysięcy. Jakościowy garnitur można kupić w sieciówce za mniej niż tysiąc.
Dodajmy również, że damski garnitur ślubny coraz częściej pojawia się też w propozycjach dużych domów mody. I o ile Dolce&Gabbana zamieścił taki komplet w regularnej kolekcji, tyle Isabel Sanchis, Amsale czy Kayrouz przedstawili je jako ślubne alternatywy.
Kto może nosić damski garnitur ślubny? Na to pytanie istnieje tylko jedna, prawidłowa odpowiedź, a mianowicie... każdy! Tego typu projekty pięknie zaprezentują się na kobietach w różnym wieku, a odpowiednio dobrane podkreślą kształty każdej sylwetki. Jeśli jesteś wysoka i szczupła, możesz pozwolić sobie na model oversize, który już od kilku sezonów króluje w trendach. Jeśli twoja sylwetka jest bardziej krągła, wybierz projekt, który podkreśla talię. Niskie dziewczyny natomiast mogą wziąć pod uwagę zakup spodni z wysokim stanem i krótkiego żakietu do kompletu. Taki zestaw optycznie wydłuży im nogi.
Czy można wybrać się na własny ślub w damskim ślubnym garniturze? Jak najbardziej! Pamiętaj, że to twój dzień i to ty wyznaczasz (także modowe) zasady gry. Kobiety najczęściej wybierają spodnie i marynarkę do urzędu stanu cywilnego. Nierzadko też stawiają na takie rozwiązanie, gdy przyrzekają miłość w plenerze, w nietypowym miejscu. Nie oznacza to jednak, że damski garnitur ślubny otrzymuje czerwone światło podczas "klasycznego ślubu i wesela". Weź także pod uwagę, że spodnie i marynarka świetnie zdadzą egzamin jako opcja na przebranie - na przykład po północy.
Co jest istotne podczas zakupu ślubnego damskiego garnituru? W pierwszej kolejności oczywiście estetyka. Dany model musi po prostu skraść twoje serce. Później zwróć uwagę na fason i sprawdź, czy współgra on z twoją sylwetką. Co dalej? Ważny jest materiał. Konkrety? Jeśli zależy ci na luksusowym wyrazie i miękkości, postaw na jedwab. Latem rozważ zakup projektu lnianego lub bawełnianego, który pozwoli oddychać skórze. Zimą natomiast egzamin zda wełna. Jeśli zależy ci na najwyższej jakości, szukaj modeli wykonanych z kaszmiru.
Co istotne - damski ślubny garnitur nie musi być biały. Aby jednak stworzyć look w odpowiednim klimacie, warto zdecydować się na model w jasnych barwach - beżu, popielu, pudrowego różu. A co z modelami z printem? Zielone światło otrzymują jedynie delikatne motywy, ledwo dostrzegalne na pierwszy rzut oka. Jeśli więc chcesz zainwestować w oryginalne rozwiązanie, poszukaj damskiego ślubnego garnitury z piórami czy dużymi klamrami lub guzikami. Modną propozycją są także wycięcia.
To gdzie warto kupić damski garnitur ślubny? Sprawdzonych adresów jest wiele. Jeśli szukasz tańszej propozycji, odwiedź sieciówki. W znanych i lubianych brandach też można upolować dobre jakościowo projekty. Zresztą swój ślubny komplet Emily Ratajkowski kupiła właśnie w Zarze. Modelka zdecydowała się na luźniejszy model z wiązaniem w talii, w musztardowym odcieniu (w kolekcji był dostępny również w białej wersji).
Aktualnie stylowe damskie garnitury ślubne nabyć można między innymi na zalando.pl czy asos.com. Jednakże kiedy sklepowe półki i wieszaki wypełnią się wiosennymi kolekcjami, znalezienie białego czy jasnego modelu to zadanie niezwykle proste.
Warto wiedzieć, że polskie marki, które specjalizują się w tworzeniu ślubnych kreacji, także posiadają w swoim asortymencie damskie garnitury. Przykład? Warsaw Poet. Oczywiście dobrze skrojony damski garnitur ślubny można również uszyć na zamówienie - zarówno u krawca, jak i w wielu polskich salonach mody ślubnej.
Wyświetl ten post na Instagramie
Chcesz zainwestować w damski garnitur ślubny? Doskonały wybór. Jeśli zastanawiasz się, jak go wystylizować na tę wyjątkową okazję, serwujemy kilka stylowych wskazówek. A zatem? Jeśli chcesz postawić na biały lub beżowy projekt, najlepszym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem okażą się dodatki w odcieniu nude. Sandały na szpilce dodadzą całości lekkości, a mała kopertówka nie przyćmi ubrań. Jak wiadomo - diabeł tkwi w szczegółach - więc oryginalna biżuteria z pewnością nada niepowtarzalny charakter stylizacji. A co na głowę? Najbardziej praktyczny okaże się wybór zdobnej opaski, którą później możesz wykorzystać jako element wieczorowej biżuterii. Wolisz bardziej wyraziste połączenia? Do ślubnego, jasnego garnituru damskiego dodaj ciemniejsze, kolorowe dodatki. Aby uzyskać pożądany efekt, zdecyduj się tylko na jedną dodatkową barwę. Pamiętaj też, że co za dużo, to nie zdrowo. Jeśli wybrałaś mocniejsze obuwie, torebka i biżuteria powinny być subtelniejsze. Z kolei jeśli kolczyki czy naszyjnik są spektakularne, pozostałe akcesoria lepiej wybrać w delikatniejszej wersji.
Potrzebujesz więcej inspiracji? Rzuć tylko okiem na propozycje z Instagrama. Przejrzeliśmy bowiem sieć i wyłowiliśmy kilka najbardziej interesujących rozwiązań. Nie zabrakło klasyki, czyli prostych dodatków, ale i nowoczesności - kapeluszy, toczków i krótkich welonów.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Jak wspomnieliśmy - damski garnitur ślubny możesz wykorzystać później na wiele różnych okazji. Jak więc stylizować go, gdy będziesz już żoną? Na co dzień możesz dołożyć do niego jasne sneakersy i kolorowy top. Całość uzupełnij czapką z daszkiem. Do pracy z kolei zestaw go z czarnymi mokasynami lub czółenkami i czarnym topem. Na wieczór natomiast warto dorzucić kolorowe szpilki i zrezygnować z bluzki pod marynarką (żakiet nosimy zapięty, może na wierzch wychodzić mały fragment koronkowego stanika). Dodajmy, że zarówno spodnie, jak i marynarkę możesz miksować z dowolnymi ubraniami ze swojej szafy.