Jak to jest możliwe, że spędzamy ze sobą wspaniały czas, a potem w jednej chwili wszystko się zmienia i go nie poznaję? Nagle mój partner staje się potworem... Dr Dorota Dyjakon, profesor Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW, psychoterapeutka i specjalistka w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie tłumaczy, czym jest cykl przemocowy i faza miesiąca miodowego.
Jak rozumieć sytuację, kiedy w życiu dwojga ludzi lub całej rodziny cyklicznie pojawiają się fazy dobrych relacji, ale po nich nie następuje normalność, codzienność ani adekwatne dopasowanie do życia, tylko wzrasta napięcie zakończone przerażającymi aktami agresji?
Osoby żyjące w takich związkach czują się, jakby istniały w dwóch rzeczywistościach, z dwoma różnymi partnerami. Jeden to ten wspaniały, z którym mają cudowne życie, a ten drugi to jakiś obcy, wprowadzający do ich związku strach i cierpienie. Kobietom – choć należy pamiętać, że mężczyźni także bywają ofiarami przemocy w związku – zwykle dużo czasu zajmuje zrozumienie, że to ciągle ten sam człowiek.
Często zadają sobie pytania, czy gdyby inaczej postępowały, np. nie poruszały jakichś tematów, to może byłoby inaczej. Nie zauważają, że myśląc w ten sposób, wpadają w pułapkę cyklu przemocowego, który wpędza je w intensywne poczucie bezradności. I to mimo że podejmują ogromny wysiłek sprostania oczekiwaniom partnera.
Zwykle kiedy im się wydaje, że już zrozumiały, na czym mu zależy, reguły się zmieniają i zaczyna narastać napięcie, często wyrażane jako niezadowolenie. W końcu wybucha agresja fizyczna, dochodzi do emocjonalnych ataków wrogości, poniżania partnerki lub ograniczania jej dostępu do zasobów materialnych. Może także się pojawić bierna forma agresji polegająca na nieodzywaniu się do partnerki, tak jakby była niegodna jakiejkolwiek formy kontaktu.
Kiedy osoba doświadczająca przemocy w rodzinie szuka pomocy lub podejmuje decyzję o rozstaniu, zaczyna się ponownie okres dobrych, czasem nawet czułych gestów ze strony partnera, czyli miodowy miesiąc. Osoba, która przed chwilą prezentowała cały wachlarz niechęci i wrogości, upokarzając najważniejszą osobę w swoim życiu – żonę czy partnerkę – zaczyna ponownie uwodzić ją emocjonalnie, przepraszać, wynagradzać lub po prostu jest "zwyczajnie miła".
Takim zachowaniem sprawia, że partnerka chce jednak kontynuować związek. Tak właśnie przejawia się przemoc – kiedy doświadczająca jej osoba w krótkim czasie przechodzi od poczucia bycia królową lub kimś ważnym do stawania się kimś bezwartościowym.
Opisany powyżej proces określany jest jako cykl przemocowy, na który składa się: faza narastania napięcia oraz faza ostrej przemocy, po której następuje faza miodowego miesiąca. Rozpoznanie poszczególnych elementów cyklu przemocowego w życiu rodziny pozwala nazwać problem i podjąć działania chroniące osoby zagrożone.