Ma dopiero 24 lata, ale nie boi się ambitnych projektów. Największym z nich będzie stworzenie w zrujnowanym pałacu w Rokietnicy na Podkarpaciu miejsca spotkania okolicznych mieszkańców i cyfrowych nomadów. Architektka Natalia Gnoińska ma jednak wsparcie bliskich kobiet: mamy i babci, które zawsze zachęcały ją podejmowania odważnych wyzwań.
Niewielka Rokietnica (4,5 tys. mieszkańców) na Podkarpaciu, dzięki bliskości Ukrainy i Wiednia, kiedyś tętniła wielokulturowym życiem. W jej centrum znajdował się piękny dwór. Wszystko zmieniła II wojna światowa. Teraz gmina ma szansę wrócić na mapę dzięki śmiałemu projektowi młodej architektki. Natalia Gnoińska dyplomy otrzymała z University of Creative Arts oraz Welsh School of Architecture w Wielkiej Brytanii, ale po studiach zdecydowała się na powrót do Polski. Rok temu trafiła do Rokietnicy i pałacu.
Moja rodzina związana jest z tymi okolicami, zaś renowacja zabytkowych budynków stanowi moją pasję - mówi Natalia Gnoińska.
Koszty renowacji pałacu (po wojnie znacjonalizowanego i niezamieszkałego od 1988 roku) szacowane są na ok. 10 mln zł. Posiadłość składa się z 3,5 ha zabytkowego parku, trzech budynków: zabytkowego pałacu z połowy 19. wieku, spichlerza i pozostałości po stajni. Ogrom pracy, kosztów i energii do rewitalizacji tego miejsca mógłby przerazić, ale Natalia Gnoińska mówi, że wyzwania to część jej tożsamości.
Wychowały mnie mama i babcia, które nauczyły mnie że dla kobiety nie ma rzeczy niemożliwych - opowiada.
Docelowo w odnowionym pałacu ma powstać ambitny projekt łączący funkcje społeczne i komercyjne. Lokalna społeczność znajdzie tutaj nie tylko pracę, ale również miejsce do inspiracji i rozwoju nowych technologii. Dzięki ciszy i pięknemu położeniu Innovation Manor, przestrzeń do kreatywnej pracy, ma przyciągać m.in. cyfrowych nomadów, szukających pięknego i spokojnego miejsca do pracy, zaś nowe miejsca noclegowe (w tym glamping w pałacowym parku) zachęcą ich do dłuższego pobytu.
Wyświetl ten post na Instagramie
Za realizację projektu będzie odpowiadała powstająca Fundacja 8. Marca. Nazwa nie jest przypadkowa. Oczywiście nawiązuje do Międzynarodowego Dnia Kobiet, ale również do tragicznego wydarzenia z życia Rokietnicy.
8. marca 1943 roku doszło do pacyfikacji wsi. Każda rodzina w Rokietnicy, również moja, została dotknięta tym wydarzeniem. Nazwa naszej fundacji ma je upamiętniać - opowiada Natalia Gnoińska.
Szansą na szybką realizację projektu jest udział w konkursie Wschodzące Gwiazdy Nowego Europejskiego Bauhausu organizowanym przez Komisję Europejską. Projekt Innovation Manor Rokietnica został wybrany w konkursie spośród 1100 zgłoszeń, które wpłynęły z 26 krajów. Inicjatywa rywalizuje w kategorii "Odzyskanie poczucia przynależności". Od 2 do 16 maja 2022 można oddawać głos na projekt Innovation Manor Rokietnica na platformie konkursu.
Nowy Europejski Bauhaus (New European Bauhaus, NEB) jest horyzontalnym projektem ekologiczno-gospodarczo-kulturalnym, zainicjowanym przez Ursulę von der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej. Program ma wspierać dążenia do neutralności klimatycznej w Europie do 2050 r., czyli tak zwany Zielony Ład, poprzez tworzenie holistycznych rozwiązań, promujących zieloną inkluzywną gospodarkę.