Uderzenia gorąca, uczucie niepokoju czy problemy ze snem to tylko część objawów towarzyszących menopauzie. Sposobem na ich łagodzenie mogą być substancje pochodzenia roślinnego. Po jakie warto sięgnąć w tym okresie?
Pierwsze oznaki zbliżającej się menopauzy mogą pojawić się już około 40. roku życia. W czasie pre-menopauzy zaczynamy odczuwać wahania nastroju, przewlekłe zmęczenie czy senność związane ze spadkiem hormonów (głównie progesteronu oraz estrogenu). Towarzyszą temu zmiany w miesiączkowaniu (nieregularne, dłuższe lub bardziej intensywne krwawienia)[1].
Jakie objawy menopauzy najczęściej dotykają Polki? Króluje uderzenie gorąca
Kiedy rozpoczyna się menopauza, wśród Polek średnio w wieku 51 lat, dochodzą kolejne symptomy. Jak wynika z przygotowanego przez markę Jasnum raportu „Menopauza to nie pauza”, najpowszechniejszym symptomem w tym okresie były uderzenia gorąca – doświadcza ich aż 50% z Polek[2]. Co dokładnie oznaczają uderzenia gorąca? Polki opisywały to jako nagłe uczucie ciepła, które pojawia się szczególnie w obszarze górnych części ciała – twarzy, szyi, klatki piersiowej. To właśnie w tych rejonach mogą pojawić się zaczerwienienia skóry. Dodatkowo, na plecach oraz ramionach mogą wystąpić czerwone plamy. Poza nagłymi falami ciepła, równie powszechne są trudności ze snem (47%), które mogą być związane między innymi z nocnymi potami (potliwości, w tym nocnej, doświadcza 40% Polek w okresie menopauzy).
Skąd pojawiają się te problemy? W czasie menopauzy zmienia się gospodarka hormonalna kobiety. Szczególną rolę odgrywa tutaj estrogen, który wpływa między innymi na ośrodek termoregulacji w mózgu (stąd m.in. uderzenia gorąca), przyczynia się do występowania regularnych cyklów miesiączkowych, odpowiada za nawilżenie pochwy, a także za elastyczność skóry.[3] Nic więc dziwnego, że badane Polki skarżą się również na suchość skóry oraz utratę jej elastyczności (44%), rozdrażnienie (41%), przyrost wagi (41%), wahania nastroju oraz płaczliwość (40%), a także przewlekłe zmęczenie (40%)[4].
Zmniejszony poziom estrogenu odpowiada również za częsty spadek libido (39%) oraz suchość pochwy (34%). Odpowiedni poziom tego hormonu sprzyja nawilżeniu pochwy. Kiedy jest go za mało, dochodzi do uczucia suchości i zaniku nabłonka błony śluzowej pochwy, co powoduje uczucie dyskomfortu pojawiające się podczas stosunku. A to z kolei może znacząco wpłynąć na brak zainteresowania seksem.[5]
Co jeszcze wymieniają Polki na liście objawów towarzyszących menopauzie? Między innymi problemy z pamięcią i koncentracją (21%), uczucie lęku oraz niepokoju (29%), problemy z kontrolą oddawania moczu (15%), odczuwalny dyskomfort w obszarze rąk, kolan, pleców oraz sztywność stawów (23%)[6].
Wsparcie w naturalnych ekstraktach z roślin
Jednym ze sposobów na złagodzenie tych objawów jest uzupełnienie diety o substancje pochodzenia roślinnego i witaminy. Szczególnie polecana jest czerwona koniczyna. Jej ekstrakt pomaga w przypadku uderzeń gorąca. Dobrze łagodzi również drażliwość i niepokój. Natomiast ekstrakt z szyszek chmielu uśmierza nie tylko objawy związane z uderzeniami gorąca, ale działa również kojąco – przyczynia się do zmniejszenia niepokoju i do poprawy jakości snu. Ekstrakty z czerwonej koniczyny (kapsułki na dzień) oraz z szyszek chmielu (kapsułki na noc) znajdziemy w suplemencie diety Jasnum.
A po jakie witaminy warto sięgnąć? Witaminy B6 oraz B12 pomagają w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, zmniejszają uczucie znużenia oraz zmęczenia. Znajdziemy je w składzie suplementów diety Jasnum (witamina B12) oraz Jasnum Mood (witamina B6 i B12).
Dobrze działa również wyciąg ze skrzypu, który wspomaga prawidłowe wydalanie moczu. Natomiast ekstrakt z dyni pomaga w utrzymaniu dobrej funkcji pęcherza i wspiera układ moczowy. Ekstrakt ze skrzypu oraz dyni to jedne ze składników suplementu diety Jasnum Uro.
Produkt jest SUPLEMENTEM DIETY.
[2] Raport marki Jasnum: „Menopauza to nie pauza”, przygotowany przez instytut badawczy Zymetria, 2022 r.
[4] Raport marki Jasnum: „Menopauza to nie pauza”, przygotowany przez instytut badawczy Zymetria, 2022 r.
[6] Raport marki Jasnum: „Menopauza to nie pauza”, przygotowany przez instytut badawczy Zymetria, 2022 r.