Jak zrobić porządek w szafie? Zanim wejdziecie w nowy rok na dobre, pozbądźcie się tego co Wam przeszkadza. Niech nowy rok rozpocznie się czystą kartą i … czystą szafą. Poznajcie tajniki japońskiego rytuału osoji.
Spis treści
Grudzień to zajęty i często stresujący miesiąc. Od zamykania projektów przed końcem roku przez świąteczne spotkania w pracy i gronie znajomych po kupowanie prezentów, przygotowanie 12 potraw i spotkania z rodziną. Nagle kończą się Święta, zbliża Nowy Rok. Chcemy wejść w kolejny rok bez zaległości. Dla tych, którym sprzątanie przestrzeni pozwala również uprzątnąć chaos w myślach, na pomoc może przyjść osoji, czyli popularny w Japonii rytuał dogłębnego sprzątania na koniec roku. Sam rytuał ma powiązania z japońską religią i dotyczy całego domu, ale my skupimy się na jednym miejscu – szafie.
Japończycy mają zwyczaj zwany ōsōji, czyli „wielkie sprzątanie”. Jest on podobny do wiosennych porządków na Zachodzie, ale w Japonii robimy to pod koniec roku. Japończycy robią to w duchu wdzięczności, przygotowując się do powitania Nowego Roku. Dlaczego nie zaplanować swojego własnego święta sprzątania, aby móc skończyć przed świętowaniem nadchodzącego roku? - mówi najbardziej znana japońska ekspertka od sprzątania Marie Kondo
Pierwszy krok niech będzie pełen spokoju. Zrób sobie herbatę lub kawę i zastanów się jak się czujesz ze swoją obecną szafą. Zarówno z fizycznym obiektem jak i jej zawartością. Co czujesz otwierając drzwi do swojej szafy? Czy czujesz radość a przynajmniej zadowolenie czy jesteś przytłoczona? A jak chciałabyś się czuć? Czy jesteś zadowolona z tego co się w niej znajduje i potrzebujesz tylko porządku czy możesz marzy Ci się zmiana stylu? Jak już wiesz czego szukasz możesz przystąpić do kolejnego kroku.
Marie Kondo zaleca sprzątanie kategoriami. I chociaż odnosi się to do całego domu zaadaptuj to na potrzeby szafy. Ułóż osobno dodatki, góry, doły, buty, nakrycia wierzchnie. Jeśli trzymasz ubrania w kilku szafach, komodach, pudłach, powyciągaj je wszystkie i ułóż obok siebie. Może okazać się, że masz 3 pary niemal identycznych botków, z których jedne są niemal zniszczone, a inne wymagają naprawy. Teraz kiedy wiesz czego chcesz przyjrzyj się dokładnie każdej rzeczy. Czy nadal pasuje na Ciebie? Czy odpowiada Twoim obecnym potrzebom i stylowi? Jeśli odpowiedź brzmi nie lub ubranie jest zniszczone odłóż je na kupkę do wyrzucenia. Na drugą odłóż rzeczy, które pragniesz zatrzymać, ale wymagają naprawy lub czyszczenia. Resztę odłóż na miejsce, po wcześniejszym starannym odkurzeniu i wyczyszczeniu półek i szuflad. Zgodnie z radami Marie Kondo, wybierze jedno stałe miejsce dla każdej kategorii rzeczy i pilnuj, żeby rzeczywiście tam trafiały. To według niej główna zasada zachowania ładu w domu.
Kupkę do wyrzucenia podziel na kilka kategorii. Jeśli część z rzeczy jest wartościowa możesz wystawić je w Internecie (np. na Vinted lub zanieść do komisu). Rzeczy w dobrym stanie, ale nie w Twoim stylu możesz przekazać dalej. Wbrew pozorom odpowiedzialna oddaż ubrań nie jest łatwą sprawą. O ile nie znasz osoby, które rzeczywiście skorzysta z Twoich ubrań, możesz je przekazać np. w ramach akcji Ubrania do Oddania (niezniszczone rzeczy wysyłasz darmowym kurierem, następnie trafią na sprzedaż, a część z uzyskanego zysku – na wybraną przez Ciebie akcję charytatywną) lub sprawdź czy w Twojej okolicy nie ma Podzielni, miejsca gdzie możesz zostawić lub wziąć rzeczy w dobrym stanie (taka Podzielnia działa m.in. w Wola Parku w Warszawie). Zniszczone rzeczy wrzuć do kontenera np. PCK.
Ubrania wymagające naprawy podziel od razu na te, które możesz sama naprawić (np. oderwany guzik) i te które wymagają większych umiejętności. Najlepiej zanieść je od razu do krawcowej lub pralni, żeby nie wrosły z powrotem w szafę.
Ok, w szafie panuje już porządek, jednak czy korzystanie z niej sprawia Ci przyjemność? Czasem wystarczą drobne zmiany, aby dać nam dodatkową porcję radości. Większość z nas nie ma osobnej garderoby, ale to nie znaczy że nawet popularny ikeowski PAX nie może wyglądać stylowo.
Zacznijmy od uporządkowania sytuacji z wieszakami. Zdecyduj się na jeden styl i trzymaj się go. Czy minimalistycznie drewniane czy ekstrawagancko satynowe, jednolite wieszaki od razu wizualnie uporządkują wnętrze.
Nie bój się postawić również na kolor i ułóż ubrania kolorystycznie. Łatwiej będzie Ci znaleźć czego szukasz i będzie to również bardziej przyjemne dla oka. Na koniec coś dla zmysłu węchu. Czy będzie to świeża lawenda czy inny zapach, który lubisz, pozwoli Ci z przyjemnością korzystać z Twojej szafy.