Jest wyjątkowo cienka, pozbawiona gruczołów łojowych, posiada mniejszą liczbę włókien kolagenowych, szybciej traci wodę i słabiej broni się przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – to właśnie skóra wokół oczu. Jak poradzić sobie z jej wiotkością i oznakami starzenia? Kiedy powinniśmy rozważyć plastykę powiek i na czym ona polega? - o tym jak chirurgia przywraca naszym oczom drugą młodość opowiada dr Marta Błażewicz, właścicielka DerClinic.
Pani Doktor, jak często zgłaszają się do Pani Kliniki DerClinic pacjenci, którzy pragną wykonać korektę powiek?
Wbrew pozorom, często. Korekta powiek, choć mieści się w zakresie zabiegów chirurgii plastycznej, jest jednym z najpopularniejszych zabiegów jakie wykonuję. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób zmaga się z problemem wiotkości powieki górnej lub "worków" pod oczami. Blefaroplastyka rozwiązuje szereg problemów pacjentów w sposób bardzo skuteczny.
Worki pod oczami także możemy objąć zabiegiem blefaroplastyki?
Jak najbardziej. W spectrum tego zabiegu znajduje się zarówno powieka górna jak i dolna. Może warto w tym momencie dokładniej powiedzieć, jakie cele osiągamy poprzez blefaroplastykę.
Zabieg ten ma za zadanie przede wszystkim zmniejszyć ilość luźnej skóry, a także przywrócić właściwy stopień napięcia strukturom powięziowym. Dzięki temu osoby, którym opadająca skóra utrudnia często nawet patrzenie, czy wykonanie codziennego makijażu, a także te które zmagają się z workami pod oczami lub doliną łez, mogą na powrót cieszyć się młodzieńczym wyglądem okolicy oczu, który przekłada się na bardzo korzystną poprawę wyglądu całej twarzy. W trakcie zabiegu możemy także unieść kąciki oczu, by nadać twarzy bardziej pogodny wygląd.
Jak zatem wygląda sam zabieg?
Każdą procedurę chirurgii plastycznej rozpoczynamy od szczegółowej konsultacji. Jeśli pacjent kwalifikuje się do zabiegu, ustalamy termin i w wybranym dniu wykonujemy znieczulenie miejscowe lub krótkotrwałe znieczulenie ogólne i przystępujemy do zabiegu. W tym miejscu rozdzielmy opis procedury, który jest odmienny dla powieki górnej i powieki dolnej.
W zakresie powieki górnej cięcie wykonujemy precyzyjnie w bruździe powiekowej. Jest to miejsce stanowiące naturalne zagłębienie powieki, co przekłada się na doskonały efekt pooperacyjny. Po otwarciu tkanek usuwam nadmiar skóry, a także jeśli zachodzi taka potrzeba mięśnia okrężnego oka oraz nadmiar tkanki tłuszczowej okołogałkowej, czyli tzw. przepukliny tłuszczowe. Każdy pacjent ma nieco inne potrzeby wynikające z różnic anatomicznych, co wpływa na zakres blefaroplastyki. Następnie przystępuję do odtworzenia naturalnego załamania powieki, by w ten sposób wymodelować na nowo tkankę i nadać jej naturalny wygląd. Tak wymodelowaną tkankę zszywam w miejscu cięcia bardzo cienkimi nićmi i nakładam opatrunek pozabiegowy.
Z kolei jeśli mówimy o powiece dolnej, wykonuję cięcie od wewnętrznej strony powieki i przystępuję do usunięcia nadmiaru tłuszczu, który odpowiada za efekt "worków" pod oczami. Jeśli pacjenta cechuje także wiotka skóra, cięcie wykonuję dokładnie przy linii rzęs, by móc przy okazji usuwania tłuszczu zredukować także ilość skóry w tej okolicy.
Czy blefaroplastyka wymaga długiej rekonwalescencji?
Zdecydowanie nie. Jeszcze tego samego dnia pacjent udaje się do domu. Opatrunek zdejmujemy na drugi dzień. Szwy pooperacyjne usuwamy po okresie około 7-10 dni. Pacjentowi zalecamy stosowanie specjalnych maści mających na celu przyspieszenie gojenia i przypominamy o konieczności ochrony przeciwsłonecznej, która często jest niedocenianym faktorem.
Po około dwóch tygodniach pacjentki mogą nakładać makijaż. Linie cięcia z czasem stają się blade i niewidoczne, a efekty zabiegu utrzymują się latami.
Czy możemy uniknąć konieczności ingerencji skalpelem poprzez odpowiednią pielęgnację?
Nie ma takiej możliwości. Choć nowoczesne dermokosmetyki zaskakują coraz skuteczniejszymi składnikami aktywnymi, odpowiednia pielęgnacja opóźni niekorzystne procesy zachodzące w obrębie skóry wokół oczu, jednak nie zatrzyma w pełni procesów wiotczenia skóry. Wpływa na nie bowiem na szereg innych czynników. Zaliczamy do nich m.in. uwarunkowania genetyczne, indywidualną anatomię twarzy, wiotczenie skóry w obrębie czoła i brwi. Wpływ na wygląd skóry naszych oczu mają także tak nieoczywiste czynniki jak chociażby osłabienie mięśnia powieki górnej, czy zastoje limfy w obrębie powieki dolnej. Nawet zbyt długa praca przy komputerze w niewłaściwym oświetleniu czy zbyt długo noszone lub źle dobrane szkła kontaktowe mogą wpłynąć na wygląd okolicy naszych oczu. W niektórych przypadkach przed samą blefaroplastyką możemy wykonać inne zabiegi, które poprawią strukturę skóry wokół oczu. Mam tu na myśli np. wykorzystanie laseroterapii czy czynników wzrostu. Ujędrniona skóra lepiej zareaguje na zabieg, przez co pacjent uzyska jeszcze lepsze efekty, ale nie zastąpi samej korekty powiek.