Zawojował rynek medycyny estetycznej i kosmetologii, otwierając nowe możliwości poprawy wyglądu. Świetnie sprawdza się także w leczeniu wielu przypadłości i chorób. Czym jest kwas hialuronowy i skąd wzięło się jego tak szerokie zastosowanie?
Kwas hialuronowy występuje naturalnie w ludzkim organizmie, w najwyższym stężeniu w skórze, ciele szklistym oka oraz w mazi stawowej. Jego głównym zadaniem jest wiązanie wody. To dzięki niemu skóra jest odpowiednio nawilżona, sprężysta i elastyczna, a stawy działają bez zarzutu. Najszerzej znane jest zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej. Ponieważ z wiekiem jego ilość w organizmie się zmniejsza, można jego niedobory uzupełniać w formie kremów, tabletek czy zastrzyków.
W medycynie estetycznej stosuje się syntetyczny odpowiednik kwasu hialuronowego, przede wszystkim w formie zastrzyków. Podany bezpośrednio do skóry, wygładza zmarszczki, koryguje owal twarzy czy kształt nosa, wypełnia policzki, powiększa usta, a efekt jego działania jest natychmiastowy. Za pomocą zastrzyków z kwasu hialuronowego można także retuszować niedoskonałości na dłoniach, a nawet – ostrzykując skórę na głowie – zapobiegać wypadaniu włosów. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób rozkłada się w organizmie, efekty zabiegów estetycznych utrzymują się około pół roku.
Zastosowanie kwasu hialuronowego nie ogranicza się tylko do zabiegów odmładzających czy poprawiających urodę. Wykorzystuje się go także w innych dziedzinach medycyny, m.in. w ortopedii – leczenie chorób zwyrodnieniowych stawów (zastrzyki bezpośrednio do stawu), w okulistyce – leczenie zespołu suchego oka (składnik kropli do oczu), w otolaryngologii – m.in. regeneracja strun głosowych, w stomatologii – leczenie chorób przyzębia. Kwas hialuronowy przyspiesza także gojenie się ran i oparzeń.
Podanie kwasu hialuronowego nie powoduje w zasadzie powikłań. Możliwe są m.in. obrzęki czy zaczerwienia w miejscu podania, jednak znikają one w ciągu kilku dni po zabiegu. Natomiast występują przeciwskazania do zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego, m.in. stany zapalne i infekcje skóry, trądzik, ciąża i karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne, skłonność do powstawania blizn przerostowych. Dlatego zanim pomyślisz o jakimkolwiek zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.