Pamiętasz Maję Michalak, założycielkę kanału Poza Ramami, nominowaną w naszym plebiscycie Doskonałość Sieci? Historyczka sztuki powraca z kolejnym wspaniałym projektem. W cyklu krótkich wykładów z pasją opowiada o wyjątkowych obrazach i artystach, którzy je stworzyli. Obejrzyj filmy Mai Historia sztuki w 10 obrazach i poznaj tajniki największych dzieł malarskich. Kulisy powstawania niektórych z nich mogą cię zaskoczyć.
„Historia sztuki w 10 obrazach” to seria dziesięciu bezpłatnych miniwykładów na temat najsłynniejszych dzieł malarskich, które wyróżniają się niezwykłą formą lub zapoczątkowały nowe kierunki artystyczne.
Lekcja 1: Dama z gronostajem
Dowiesz się na przykład co – albo kto – kryje się pod postacią tytułowego gronostaja w dziele Leonarda da Vinci. Poznasz też okoliczności, w jakich Michał Anioł zgodził się na namalowanie swego najsłynniejszego dzieła zdobiącego sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej, czyli fresku „Stworzenie Adama”. Czy wiedziałaś, że papież Juliusz II długo namawiał go do przyjęcia tego, zdawałoby się wymarzonego dla każdego artysty, zlecenia?
Lekcja 2: Stworzenie Adama
W zaledwie pięć minut Maja dostarcza wartościowych informacji. Jej eksperckie opowieści mogą okazać się zachętą do poznawania historii sztuki. Przekonasz się, że mitem jest niedostępność wiedzy z tej dziedziny dla osób, które wcześniej jej nie zgłębiały. Autorzy kursu, działająca na rzecz edukacji Fundacja Sentio i Maja Michalak, w przystępny sposób udowadniają, że historia sztuki jest fascynująca, a jej nauka łatwa i przyjemna. Posłuchaj i przekonaj się sama!
Dzień przed Wigilią po raz pierwszy pojawi się trzeci wykład, poświęcony kolejnemu malowidłu zamówionemu przez papieża Juliusza II. Tym wyjątkowym dziełem jest „Szkoła Ateńska”, znakomity fresk Rafaela Santi, który w gronie antycznych filozofów ukrył swoją podobiznę.
Dołącz już teraz do wydarzenia na Facebooku, by nie przegapić premiery.
Na kolejne odsłony „Historii sztuki w 10 obrazach” Maja Michalak i Fundacja Sentio zapraszają w każdą środę o 16:30. W programie zostaną omówione szczególne dzieła z różnych epok:
„Historia sztuki w 10 obrazach” to uczta nie tylko dla oka, przede wszystkim dla ducha. W czasie, kiedy o dostępność zasobów muzealnych trudno jak nigdy dotąd, potrzeba nam obcowania ze sztuką, która pielęgnuje wrażliwość i poszerza horyzonty.
Warsztaty odbywają się w wyjątkowej przestrzeni. To ich kolejny atut. Szczególnie dla wielbicieli rzeźby, bowiem seria powstała w Tchorek-Bentall Studio, miejscu, które doskonale uzupełnia opowieści o sztuce. Niegdyś była to pracownia warszawskiego rzeźbiarza Karola Tchorka, a dziś jest bazą angielskiej artystki Katy Bentall.
Więcej na temat serii przeczytasz na stronie Fundacji Sentio.