Wiesz ile czasu w swoim życiu kobieta ma okres? To aż 7 lat. Aktywnie czy pod kocykiem, jedno jest pewne, że chcemy ten czas spędzić na swój sposób.
Spis treści
Pierwszej miesiączki dostajemy zwykle w wieku około 12-13 lat, zaś ostatniej w okresie przekwitania, czyli między 50 a 55 rokiem życia. Gdyby zsumować wszystkie dni z okresem, przeciętnie 5 dni w miesiącu przez 40 lat, to wyszłoby średnio 7-8 lat z życia. To jak spędzimy te lata zależy od wielu czynników. Część z kobiet bardzo źle przeżywa czas menstruacji, często z uwagi na poważne zaburzenia takie jak endometrioza, która może uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Jednak nawet zdrowe kobiety czują się w trakcie miesiączki zmęczone i obolałe z powodu gwałtownego spadku hormonów (progesteronu i estradiolu) i preferują spędzanie tego czasu pod kocem i z czekoladą w dłoni. Dla innych z kolei czas miesiączki może upływać bez większych różnic, w tym również z dużą ochotą na uprawianie sportu. Najważniejsze jest jednak spędzanie czasu na swój sposób.
Okres kojarzy się z czasem wyciszenia, odpoczynku, a także ... czekolady. Niejedna z nas w tym czasie ma ochotę na coś słodkiego. Zjawisko jest tak powszechne, że doczekało się własnych badań. Badanie przeprowadzone przez amerykańskie badaczki Julię Hormes i Marthę Niemiec w 2017 roku dowodzą, że chęć na czekoladę jest uwarunkowana kulturowo. Połowa Amerykanek ma ochotę na czekoladę w czasie okresu, podczas gdy taką samą chęć ma jedynie 28% Hiszpanek. Badaczki wysnuły wniosek, że w amerykańskiej kulturze, która kładzie nacisk na szczupłość czas miesiączki może być momentem, kiedy mogą się objadać słodkościami bez wyrzutów sumienia. Chociaż takich badań nie było w Polsce, wśród najczęściej wymienianych produktów poza czekoladą można by zapewne znaleźć również chipsy i inne słone przekąski.
Niestety dietetycy odradzają spożywanie w czasie okresu produktów pełnych soli i cukru. Lepsza będzie dieta bogata w magnez i witaminę B (znajdziemy je m.in. w orzechach i szpinaku), witaminę E (np. jajka) i witaminę C (znajduje się w cytrusach).
Leżenie pod kocem z termoforem na brzuchu daje chwilowe odprężenia, ale ulgę na dłuższą metę może dać nam ... odrobina ruchu. Jak twierdzi edukatorka menstruacyjna i seksualna Kamila Raczyńska – Chomyn, delikatny ruch w zgodzie z potrzebami ciała to doskonały sposób na zmniejszenie dyskomfortu, a nawet bólu podczas miesiączki.
- Podstawowa zasada jest jedna – słuchaj ciała i do niczego się nie zmuszaj. Często najprzyjemniejszymi aktywnościami dla kobiet podczas menstruacji będą: spokojny spacer, ćwiczenia relaksacyjne, zwłaszcza skierowane na mięśnie dna miednicy, ćwiczenia oddechowe oraz wszystkie ruchy aktywujące miednicę (bujanie, przetaczanie miednicy, pozycje otwierające biodra i rozluźniające brzuch oraz dolny odcinek kręgosłupa). Warto pamiętać o oddechu, ponieważ to właśnie spokojny oddech, kierowany świadomie do brzucha, będzie nam obniżał ból i łagodził skurcze macicy. Ciało w bólu odruchowo się napina, co manifestuje się zaciśnięciem szczęk, płytkim oddechem, czy zwijaniem się w kulkę. Niestety wszystko to sprawia, że napinamy się jeszcze mocnej, co z kolei intensyfikuje ból. Tymczasem im więcej oddechu, miękkości i delikatnego ruchu wprowadzimy w ciało, tym łagodniej przejdziemy miesiączkę. Słuchajmy naszych ciał, one nas mądrze poprowadzą. – mówi Kamila Raczyńska Chomyn.
Jak dodaje, dużą ulgę może dać nam również najprostsze rozwiązanie, czyli założenie wygodnych ubrań, nieopinających brzucha.
Jak widać, mitem jest twierdzenie, że podczas okresu kobieta powinna unikać sportu. Jakie są jeszcze inne mity? Wiele osób twierdzi, że podczas okresu nie można zajść w ciążę, pływać w basenie, brać ciepłych kąpieli czy nawet piec ciasta, bo wyjdzie zakalec. Część z mitów brzmi absurdalnie, jednak nadal wiele kobiet czuje się ograniczonych w swojej aktywności podczas miesiączki.
To co nie jest mitem, to obawa wielu kobiet o komfort w trakcie miesiączki. Jeśli mamy w tym czasie dużo energii, to chciałybyśmy pobiegać lub założyć jasny strój, ale często hamuje nas myśl o niechcianych plamach czy braku wygody. Mając to na uwadze, marka Always stawia na komfort i ochronę i przedstawia podpaski Always Platinum, dzięki którym każda kobieta podczas okresu może być aktywna na swój sposób.
Marka Always przygotowała specjalną linię podpasek Always Platinum, z pięcioma obszarami komfortu zaprojektowanymi tak, abyśmy podczas okresu czuły jedynie ochronę. Obszary te to:
• Skrzydełka ComfortLock – jedwabiście miękkie skrzydełka o asymetrycznym kształcie, które umożliwiają łatwiejsze zakładanie i ściąganie podpaski,
• System 3D LeakGuard – pomagający zapobiegać przeciekaniu,
• Technologia OdourLock – neutralizująca nieprzyjemne zapachy,
• Kształt podpaski Soft&Fit – umożliwiający dopasowanie się podpaski do ciała, • 1000 mikropoduszeczek – dla zapewnienia dodatkowej miękkości.