Dobre domowe ciasto z sezonowymi owocami nie wymaga skomplikowanych receptur. Przekonaj się.
Zazwyczaj piekę ciasta w rytmie wyznaczonym przez naturę. Wiosną zaczynam od rabarbaru, który też dobrze komponuje się z agrestem, porzeczkami i truskawkami. Potem pojawiają się owoce leśne, nasze rodzime brzoskwinie, morele, jabłka, gruszki, śliwki, które uwodzą mnie swoją słodyczą. A w połączeniu ze smakowitą kruszonką czy kruchym ciastem to prawdziwa uczta dla łasuchów. Ciasto z owocami na deser możesz zjeść bez wyrzutów sumienia, zwłaszcza że wersje, które proponuję, zawierają dobre składniki odżywcze i niewiele cukru. Wszelkie modyfikacje składników dozwolone - wszystko zależy od twojej inwencji.
na ciasto:
Do mąki dodaj cukier puder, wanilię lub cukier waniliowy, otartą skórkę z cytryny, szczyptę soli. Wymieszaj. Dodaj zimne masło, posiekaj je, dodaj jedno jajo i zagnieć szybko ciasto, pod koniec zagniatania dodając kakao. Jeśli czujesz, że jego konsystencja jest zbyt tłusta, dodaj jeszcze trochę mąki owsianej, zagnieć i uformuj wałeczek. Zawiń w folię i odstaw do lodówki na pół godziny. Owoce umyj wcześniej i starannie osącz z wody. Z brzoskwiń usuń skórkę, pestki (gdy owoce są dojrzale, skórka schodzi idealnie) i pokrój na ósemki. Borówki i kawałki brzoskwiń wymieszaj starannie z mąką ziemniaczaną. Rozgrzej piekarnik do 200 st. C. Rozwałkuj placek trochę większy niż na szerokość formy (może być okrągła, jak do tarty o średnicy 25/26 cm). Możesz to zrobić na papierze do pieczenia, wtedy łatwiej będzie przemieścić placek do formy. Podwiń brzegi ciasta, posyp jego powierzchnię płatkami migdałowymi, a następnie rozłóż na placku owoce. Wstaw do gorącego piekarnika na 30 minut. Jedz, gdy nieco przestygnie. Ale kiedy jest jeszcze ciepłe, smakuje najlepiej. Jeśli wolisz słodszą wersję, przed podaniem oprósz placek cukrem pudrem.
na kruszonkę:
Owoce umyj wcześniej, by porządnie ociekły z wody. Potem zrób kruszonkę. Pół szklanki mąki i 3 łyżki cukru wymieszaj z płatkami owsianymi, mielonymi migdałami albo mielonymi orzechami (co wolisz) i szczyptą soli. Zimne masło drobno posiekaj i wymieszaj je z suchymi składnikami. Delikatnie rozcierając wszystkie składniki w palcach uformuj szybko zwarte ciasto. Zawiń je w folię i odstaw na 30 minut do lodówki. Rozgrzej piekarnik do 170 st. C. Owoce delikatnie wymieszaj z cukrem i dwiema łyżkami mąki razowej. Formę do zapiekania wyłóż papierem do pieczenia. Następnie przełóż do niej owoce i rozłóż równomiernie na spodzie formy. Rozkrusz na całej powierzchni owoców schłodzone ciasto – możesz też zetrzeć je na tartce na grubych oczkach. Nie dociskaj kruszonki do owoców, tylko delikatnie rozprowadź ją, żeby równą warstwą pokryła owoce. Wstaw blachę do nagrzanego piekarnika i piecz około 30 minut. Serwuj na ciepło z lodami czekoladowymi lub takimi, jakie lubisz.
Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 st. C. W dużej misce przesiej mąkę przez sito i dokładnie wymieszaj z proszkiem do pieczenia i skórką z cytryny. W drugiej miseczce wymieszaj dobrze jogurt z olejem. Do miski miksera wybij jaja, dodaj cukier i cukier waniliowy (albo ziarenka wanilii), szczyptę soli i utrzyj składniki na puszystą masę. Do masy jajecznej dodawaj porcjami mąkę z proszkiem do pieczenia oraz jogurt z olejem i dokładnie ucieraj. Gdy wszystkie składniki dobrze się połączą, dorzuć płatki migdałowe (albo wiórki kokosowe) i wymieszaj ciasto delikatnie łyżką. Wyłóż formę (np. prostokątną o bokach 31x21 cm) papierem do pieczenia, skrop delikatnie olejem i oprósz bułką tartą lub kaszą manną. Do foremki przełóż teraz ciasto i wyrównaj jego powierzchnię, a potem rozłóż na nim maliny. Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz 40 minut (do suchego patyczka). Po wyjęciu z piekarnika odczekaj, aż nieco przestygnie, a przed podaniem możesz oprószyć cukrem pudrem, jeśli wolisz słodszą wersję. Możesz też przed podaniem zetrzeć na ciasto trochę ciemnej czekolady.
Zamiast malin możesz użyć innych owoców, np. moreli, brzoskwiń, jabłek czy gruszek lub łączyć je ze sobą wedle upodobań smakowych. Pamiętaj, by większe owoce pokroić na drobną kostkę lub nieduże cząstki. W przypadku jabłek czy gruszek warto oprószyć je przed pieczeniem cynamonem.
Możesz też upiec samo ciasto, bez owoców i po wystudzeniu posmarować je kremem na bazie serka mascarpone, a dopiero potem obłożyć świeżymi malinami.