Obchody 11 listopada warto uczcić słodkim i aromatycznym rogalem z białym makiem. Rogale jako sposób na uczczenie Św. Marcina od kilku lat zyskują na popularności, zaś chętnych na te smakołyki nie brakuje również poza Poznaniem. Dlatego podpowiadamy, gdzie w stolicy można spróbować pysznych i pachnących rogali marcińskich.
Spis treści
Tradycyjne rogale świętomarcińskie zjemy tylko w Poznaniu i okolicach. W 2008 roku ten słodki wypiek znalazł się w unijnym rejestrze regionalnych wypieków, dlatego prawdziwego rogala świętomarcińskiego zjemy tylko w Wielkopolsce. W tym roku jest on dostępny w ponad 90 miejscach, zaś ich listę można znaleźć na stronie Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu. Poza miejscem pochodzenia oryginalny rogal świętomarciński musi zostać wykonany według tradycyjnej receptury: z ciasta półfrancuskiego, białego maku, orzechów, rodzynek i aromatu migdałowego i najbardziej kontrowersyjnego składnika, czyli margaryny.
Dlatego dostępne w Warszawie rogale na 11 listopada znajdziemy pod nazwą rogal marciński, rogal Marcina, Marciniaki czy rogal z makiem. Brak certyfikacji oznacza otwarcie na modyfikacje i zmiany. Rogale marcińskie z najlepszych cukierni będą robione z masłem, mogą być robione z ciasta francuskiego, zaś cukiernicy dodają ciekawe dodatki jak amaretto czy biszkopty. Rogale marcińskie cieszą się w stolicy dużym zainteresowaniem, warto więc udać się po rogale już podczas porannego spaceru. Część cukierni robi również rezerwacje rogali. A gdzie zjeść te najsmaczniejsze? Oto 7 miejsc w Warszawie, gdzie zjemy najlepsze rogale na Św. Marcina.
Tutejsze Marciniaki są ogromne, wypełnione masą z maku, bakalii i rumu. Na zewnątrz oblane lukrem i posypane migdałami oraz skórką pomarańczową. Idealny pretekst do spaceru po Starych Bielanach.
Wyświetl ten post na Instagramie
Niewielka cukiernia na Powiślu piecze wyśmienite croissanty a la marcińskie. Trochę lżejsze w formie niż tradycyjne rogaliki kuszą środkiem pełnym białego maku, marcepanu, orzechu włoskich, migdałów, miodu i skórki pomarańczowej.
Wyświetl ten post na Instagramie
W poszukiwaniu wegańskich rogali na Św. Marcina warto udać się na Powiśle do cukierni Baja. Drożdżowe ciasto obficie obsypane z wierzchu orzechami i skórką pomarańczową kryje w sobie biały mak, bakalie, migdały, wanilię, rum i domowe biszkopty.
Wyświetl ten post na Instagramie
Rogale Marcina to ciasto drożdżowe z masłem i białym makiem, orzechami włoskimi, migdałami, marcepanem i rodzynkami w rumie. Pyszne.
Wyświetl ten post na Instagramie
Na 11 listopada croissant z ciasta półfrancuskiego od Deseo wypełniony jest białym makiem, orzechami laskowymi i włoskimi, marcepanem i migdałami. Zaskakuje również skórką pomarańczową i rodzynkami nasączonymi amaretto.
Wyświetl ten post na Instagramie
Najbardziej luksusowy rogal Warszawy od Lary Gessler zawiera w sobie miód, biały mak i bakalie. Obficie polany jest lukrem i posypany orzechami.
Wyświetl ten post na Instagramie
Lukullusowy rogal słoneczny sięga do klasyki dzięki półfrancuskiemu ciastu, a wyróżnia się świetnymi składnikami takimi jak marcepan Lubeca, biały mak i migdały. Idealny wybór dla wszystkich, którzy lubią jak rogal chrupie (na zewnątrz również są migdały). Aby zrównoważyć słodki środek, lukier jest ożywczo cytrynowy.
Wyświetl ten post na Instagramie