Jeden z trendów w odżywianiu to zestawianie diety w ten sposób, by przeważały w niej produkty, które nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego. Do wartościowych należą margaryny. One są świetną alternatywą dla masła i mają średnio 8 razy więcej witaminy D.
Jeść zdrowiej? Zgodnie z najnowszymi badaniami zdrowiej to znaczy m.in., że w menu mamy więcej żywności pochodzenia roślinnego, a mniej zwierzęcego. Badanie „Nawyki żywieniowe Polaków w czasie izolacji społecznej podczas epidemii koronawirusa 2020” zrealizowane na zlecenie firmy Upfield pod koniec czerwca br. na reprezentatywnej grupie 2000 Polaków pokazało, że Polacy coraz chętniej spożywają produkty pochodzenia roślinnego. 31,6% badanych przyznało, że podczas społecznego odosobnienia kupowało więcej niż zwykle produktów pochodzenia roślinnego. W tej grupie 32,9% kupiło zamienniki dla mięsa, 28,5% - napoje roślinne, 24,8% - ser bezmleczny, a 17,7% - margarynę zamiast masła. Do tych zmian badanych motywowało kilka czynników. Najczęściej wskazywali na chęć odżywiania się w sposób bardziej zrównoważony (49,4%), chęć wypróbowania nowych przepisów (31,5%), wzmocnienie układu odpornościowego (29,1%) i pragnienie bycia zdrowszym (28,2%). Ponadto prawie 14% respondentów przyznało, że do gotowania podczas izolacji wykorzystywało więcej składników pochodzenia roślinnego w stosunku do czasu przed izolacją.
Nie trzeba jednak od razu przechodzić na wegetarianizm czy weganizm, by odczuć, że nastąpiła zmiana. Wystarczy stosować metodę małych kroków, to znaczy kompletować dietę w taki sposób, by odpowiadała trendowi zastępowania produktów zwierzęcych roślinnymi. Możesz np. zamiast masła zacząć używać margaryny. Dlaczego warto spróbować? Bo współczesne margaryny zmieniły się. Te, które są teraz dostępne na rynku, to produkty zawierające oleje roślinne wysokiej jakości.
Od lat eksperci toczą dysputę, czy lepsze jest masło, czy margaryna. Ostatnio jednak coraz więcej osób zaczyna sięgać po margarynę, ponieważ ona jest wysokiej jakości produktem roślinnym bezpiecznym dla zdrowia. W Polsce tradycyjnie spożywa się dużo mięsa i krowiego masła. W naszym kraju też więcej osób niż wielu innych krajach europejskich umiera z powodu chorób układu krążenia.
Dobrze wiedzieć, że większość margaryn dostępnych na polskim rynku, np. produkowanych przez firmę Upfield, nie zawiera częściowo utwardzonych olejów roślinnych, które są źródłem szkodliwych dla zdrowia tłuszczów trans, a one są uznawane za najbardziej szkodliwy dla zdrowia typ kwasów tłuszczowych. Ich duże spożycie sprzyja rozwojowi m.in. cukrzycy typu 2 i zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Trzeba więc sprawdzać etykiety. Tych niekorzystnych dla zdrowia składników nie znajdziesz w margarynach Rama, Flora, Delma, Kasia, Flora ProActiv. Tłuszcze trans znajdziemy natomiast w niektórych ciastkach, ciastach czy słonych przekąskach.
Na rynku są dostępne margaryny funkcjonalne, to znaczy z dodanymi sterolami roślinnymi, które obniżają cholesterol. Takim produktem jest Flora ProActiv. Tego typu margaryn nie należy jednak używać do smażenia, ponieważ wysoka temperatura niszczy naturalne sterole roślinne.
Margaryny są ostatnio w kuchni uniwersalne. Mogą służyć do smarowania pieczywa – do tego idealne są np. Delma, Rama, która zawiera korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6, czy Flora, która wyróżnia się smakiem. Do pieczenia sprawdzają się Kasia i Delma, a do smażenia Delma, Rama, Rama Smaż jak szef kuchni, ale również kostka Kasia. Do gotowania znakomicie nadaje się Delma Maślany smak 80% tłuszczu. Niektóre z tych produktów smakują jak masło, np. Flora Gold. Natomiast Delma Maślany smak 80% tłuszczu ma funkcjonalność masła, o czym przekonasz się, używając tej margaryny do jajecznicy. Chcesz ograniczyć w wypiekach tłuszcze nasycone i tłuszcze trans? Wypróbuj Kasię, kostkę, która jest teraz najpopularniejszym produktem tłuszczowym do pieczenia w Polsce. Potrzebujesz uniwersalnej margaryny? Delma Maślany smak 80% tłuszczu możesz użyć zarówno do smarowania pieczywa, jak i gotowania czy smażenia.