Jak poczuć się jak mieszkaniec Krakowa, nawet jeśli spędzi się w mieście tylko dwa dni? Wraz z Joanną Chwastek- Plutą, Dyrektor Hotelu w Mercure Kraków Fabryczna City, zdradzamy jak najlepiej wykorzystać weekend w Krakowie.
Kraków, dawna stolica, jest jednym z najchętniej odwiedzanych polskich miast, nie tylko przez zagranicznych turystów. Wielu z nas jako dzieci zwiedziło Wawel i poznało krakowski Rynek oraz najsłynniejsze zabytki. Dlatego chcemy pokazać mniej znane oblicze stolicy Małopolski, łącząc turystykę z czasem na relaks i kulinarne przyjemności.
Schodząc z typowo turystycznych szlaków, warto zatrzymać się w Mercure Kraków Fabryczna City, czterogwiazdkowym hotelu zlokalizowanym na terenie kompleksu Fabryczna City w prężnie rozwijającej się krakowskiej dzielnicy Grzegórzki. Industrialne wnętrza i ciekawa lokalizacja blisko krakowskich atrakcji pozwolą poznać miasto z innej strony. Dlatego z Joanną Chwastek-Plutą, Dyrektor Hotelu w Mercure Kraków Fabryczna City, która od ponad 20 lat pracuje w Krakowie, podpowiadamy jak najlepiej wykorzystać 48 godzin w Krakowie.
Dzień 1
14:00 Zameldowanie w hotelu.
16:00 Aby spokojnie wejść w tryb slow life, warto odpocząć w okolicy Hotelu Mercure Kraków Fabryczna City i rozpocząć weekend w Krakowie od relaksu w hotelowym centrum wellness.
Centrum wellness Fabryka CIA/O ma imponujące zaplecze basenowe, w skład którego wchodzi pełnowymiarowy basen sportowy oraz część rekreacyjna z dwoma brodzikami dla młodszych gości. Znajdziemy tam również butikowy klub fitness, a także strefę relaksu z jacuzzi, kompleksem saunowym i grotą solną – mówi Joanna Chwastek-Pluta – Mercure Kraków Fabryczna City jest częścią „miasta w mieście” – bo takim mianem określa się kompleks Fabryczna City – a goście hotelu mogą korzystać z szerokiego wachlarza innych usług świadczonych w tym miejscu.
Po relaksie czas na odrobinę historii. Warto zajrzeć do Muzeum Fabryka Wódki, gdzie samemu lub z przewodnikiem można poznać, na ponad 1000 mkw., historię rozwoju technologii wytwarzania wódki na przestrzeni wieków. Dzięki wycieczce można dowiedzieć się o dawnych metodach produkcji i recepturach. Należy podkreślić, że jest to jedyne muzeum na świecie, które może się poszczycić zbiorem autentycznych urządzeń gorzelniczych tworzących kompletny ciąg technologiczny do produkcji spirytusu.
20:00 Kolacja w restauracji Destilo z regionalnym menu i muzyką na żywo.
Regionalne smaki gość może odkryć wraz z menu „Po Krakosku” w restauracji hotelowej Destilo. Jej kuchnia inspirowana jest produktami lokalnymi, a bar destylacją jako dalszą opowieścią o tym niezwykłym miejscu – opowiada Joanna Chwastek-Pluta.
Czego koniecznie trzeba spróbować? Na przykład sufletu z oscypka z szałwią i krakowskim obwarzankiem, sałatki z wędzonym pstrągiem a na deser – galaretki z zsiadłego mleka z wanilią.
Dzień 2
9:00 Hotelowe śniadanie z bogatym bufetem, serwowane w restauracji Destilo.
12:00 Będąc w Krakowie, warto udać się na zakupy do miejsc, w których kupują krakowianie. Szukając ciekawych pamiątek można zajrzeć do Hali Targowej lub na Plac Nowy na Kazimierzu (w tygodniu na pchli targ, a w sobotę na giełdę staroci). Z kolei po zakupy spożywcze najlepiej udać się na ulubiony targ Roberta Makłowicza i Ewy Wachowicz – Stary Kleparz. To tylko przecznicę od Starego Miasta, można więc połączyć zwiedzanie i zakupy. Znajdziemy tutaj sezonowe produkty z regionu i smakołyki z całego świata. Goście zatrzymujący się w Hotelu Mercure Kraków Fabryczna City mogą zdecydować się na pokój z aneksem kuchennym i samemu ugotować pyszny posiłek z lokalnych składników.
W czasie pandemii w przestrzeni dziennej czterdziestu dziewięciu pokoi powstały aneksy kuchenne. Hotel Mercure Kraków Fabryczna City tym samym poszerzył swoją ofertę aż do 9 typów pokoi by stały się odpowiedzią na nowe potrzeby gości. Pokoje z kuchnią okazały się strzałem w dziesiątkę – mówi Joanna Chwastek-Pluta.
A czego warto spróbować? Wśród produktów typowych dla Małopolski znajdziemy m.in. obwarzanka, oscypka, bryndzę podhalańską, fasolę z Doliny Dunajca czy kiełbasę lisiecką.
14:00 W ostatnich latach kreatywnie wykorzystuje się budynki pofabryczne w Krakowie. Takim przykładem jest oczywiście Mercure Kraków Fabryczna City, zlokalizowany w dawnych budynkach Państwowej Wytwórni Wódek POLMOS. Jednak przykładów jest więcej. Koniecznie trzeba zajrzeć do dawnej Fabryki Schindlera. Historia jej właściciela znana jest z filmu „Lista Schindlera” Stevena Spielberga. Obecnie w dawnej fabryce znajduje się świetne muzeum sztuki współczesnej MOCAK oraz muzeum Fabryka Emalia Oscara Schindlera, przybliżające wojenne dzieje tego miejsca.
18:00 Po intensywnym dniu warto zrelaksować się w hotelu i zjeść posiłek w jego pobliżu. W Fabryczna City, w skład którego wchodzi Mercure Kraków Fabryczna City, znajduje się również pasaż gastronomiczny Fabryczna 13. Jakie restauracje tam znajdziemy?
Wymieniona wcześniej Destilo, z bogatym bufetem śniadaniowym, a w niej lokalna kuchnia galicyjska, włoska Pino Italia, azjatyckie Dozo, Nowa Wytwórnia oraz klimatyczna kawiarnia Bloom. Wszystkie urządzone tematycznie, w loftowym, fabrycznym stylu. Koncept kulinarny Fabrycznej 13 stał się modnym smakiem Krakowa już w pierwszych dniach po otwarciu. Od wiosny aż do późnej jesieni działają też pod szklanym dachem pasażu ogródki, plac zabaw dla dzieci i wspólny, zewnętrzny bar dla wszystkich restauracji – mówi Joanna Chwastek-Pluta.
20:00 Kraków, jak mało które miasto, kojarzy się z teatrami. Będąc nawet przejazdem warto zarezerwować bilety na przedstawienie w pięknym Teatrze im. Juliusza Słowackiego czy zajrzeć do najmłodszej sceny w mieście, do położonego na Grzegórzkach Krakowskiego Teatru Variété, na lżejszą rozrywkę.
Dzień 3
9:00 Hotelowe śniadanie.
10:00 Ostatniego dnia warto przejść się po Grzegórzkach. Dlaczego? Tłumaczy Joanna Chwastek-Pluta.
Grzegórzki to jedna z dynamicznie rozwijających się dzielnic Krakowa, znajdująca się w samym sercu miasta i w niewielkiej odległości od Rynku Głównego położonego w sąsiedniej dzielnicy, więc mieszkańcy mają blisko do wielu ciekawych miejsc. Tu historia przeplata się z nowoczesnością, a Fabryczna City jest wizytówką nowych Grzegórzek, gdzie stare kamienice przeplatają się z nowoczesnymi apartamentowcami i szklanymi biurowcami. Na terenie dzielnicy znajdują się parki, muzea, teatry, kina, a nawet opera.