Litewski kurort Druskieniki to skarb ukryty tuż przy granicy polsko-litewskiej. Starsi docenią piękną architekturę, zaskakującą ofertę kulinarną oraz szeroki wybór zabiegów zdrowotnych. Młodszych ucieszy całoroczny stok narciarski, wyjątkowy aquapark i nietypowy relikt przeszłości. Oto 10 powodów, dla których warto przyjechać do Druskienik.
Druskieniki to popularne uzdrowisko nad Niemnem, położone zaledwie 60 kilometrów od granicy z Polską. Już pod koniec XVIII wieku król Stanisław August Poniatowski nadał miejscowości status miejscowości leczniczej. Obecnie Druskieniki są jednym z najważniejszych ośrodków balneologicznych, czyli zajmujących się zabiegami rehabilitacyjnymi przy pomocy wody. Jednak to nie jedyne zalety tego pięknego miasta.
Badania nad leczniczymi właściwości wody źródlanej z Druskiennik rozpoczęły się w XIX wieku. Właściwości tutejszych źródeł są wykorzystywane od setek lat i wciąż wzbogacane o nowoczesne metody. W Druskienikach możemy skorzystać z kąpieli błotnych i terapii bursztynem czy krioterapii. Warto przeżyć również rytuał saunowy, udać się na jeden z wielu rodzajów oferowanych masaży czy spróbować terapii bursztynem. Do zabiegów wykorzystywane są m.in. sól, miód, ekstrakty z sosny, kamienie, glinę, oleje, tlen… Łącznie wykonuje się tu ponad 400 rodzajów różnych zabiegów, wykorzystuje najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny, stosuje całkowicie unikatowe terapie. Leczeniem ciała i duszy zajmują się w Druskienikach nie tylko historyczne lecznice, ale także liczne sanatoria i ośrodki SPA.
Jednak wyjątkowe właściwości Druskienik to nie tylko zabiegi skoncentrowane wokół wody, ale także jedyny z swoim rodzaju mikroklimat. W pobliżu nie ma ośrodków przemysłowych ani innych źródeł zanieczyszczeń, dlatego otaczające miasto sosnowe lasy dobrze oczyszczają powietrze i nasycają je olejkami eterycznymi. Aby jeszcze lepiej się dotlenić, warto odwiedzić Park Dinejki i znajdujący się w nim pawilon jonizacji, gdzie oddycha się jeszcze czystszym, nasyconym jonami ujemnymi powietrzem, których stężenie w pawilonie jest prawie 100 razy większe niż w górach.
A czym jest Park Dinejki? Jego powstanie wiąże się z osobą Eugenii Lewickiej, polskiej fizjoterapeutki, która w latach 20. XX wieku zwróciła uwagę, że kuracjusze zażywają za mało ruchu. Dzięki jej wysiłkom w latach 30. powstał Park im. Karola Dinejki, pełen miejsc do uprawiania sportu i pozwalający cieszyć się wyjątkowym powietrzem Druskienik. Park został niedawno odrestaurowany, dzięki czemu kuracjusze mogą korzystać z pięknych tras rowerowych i pieszych, boisk sportowych, tarasów do medytacji i jogi. Do dyspozycji gości pozostają również kaskadowe kąpieliska, publiczna sauna z półtonowym piecem kamiennym i pawilon jonizacji.
Na spacer warto udać się nie tylko do parku, ale także po samych Druskienikach, najlepiej tropem pięknych drewnianych willi. Miłośnicy architektury Sopotu czy Zakopanego nie będą rozczarowani. Druskieniki, które znalazły się pod polskim panowaniem w pierwszej połowie XX wieku, nie oparły się wpływom stylu szwajcarskiego, później architekci tutejszych domów drewnianych chętnie sięgali po styl zakopiański. Dziś większość z tych willi została odrestaurowana, dzięki czemu nadal z powodzeniem zdobi kurort i cieszy oczy przechodniów. Niektóre z nich działają dziś jako hotele lub prywatne kwatery do wynajęcia.
Litwa nie kojarzy się z tropikami, ale mimo to w Druskienikach można cały rok wylegiwać się pod palmami. Jak to możliwe? Odpowiedzią jest największa w krajach bałtyckich oaza wodnych rozrywek – Aquapark. To miejsce spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Ulubiona strefa rozrywki dla dzieci jest oddzielona od spa dla dorosłych i strefy saun. To kolejny, ale nie jedyny powód, dla którego rodziny chętnie decydują się na urlop w Druskienikach. W końcu każdy członek rodziny zasługuje na odpoczynek!
Na drugim biegunie do Aquaparku jest Snow Arena. To, że w kurorcie zielenią się palmy i przez 365 dni w roku można tu wypoczywać przy 30°C, dziwi chyba mniej niż to, że znajduje się tu miejsce, w którym zawsze panuje zima. Snow Arena to wyjątkowy w skali państw bałtyckich projekt: stolica zimowej rozrywki, do której można przyjechać w każdej chwili i doświadczyć walorów zimowego górskiego kurortu. Oprócz tras narciarskich w zamkniętej i na otwartej przestrzeni można znaleźć tu oślą łączkę dla dzieci, restaurację, bar, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i odzieży oraz wiele innych atrakcji. To miejsce miło cię zaskoczy.
Na piękne i zielone Druskieniki warto czasem spojrzeć z góry! Kolejka linowa – jedyna na Litwie – łączy dwa kluczowe z punktu widzenia urlopowiczów miejsca Druskienik: Aquapark, w którym przez cały rok panuje tropikalny klimat, oraz kompleks rozrywki zimowej Snow Arena, gdzie zawsze panuje zima. Przejazd (na wysokości 45 metrów) z jednego brzegu rzeki na drugi pomiędzy drzewami zajmuje około 8 minut. W tym czasie będzie można podziwiać spektakularne widoki: panoramę miasta, lasy uzdrowiskowe i zakole Niemna.
Niezwykłą historię kurortu można poznać odwiedzając luksusowy dom rodzinny – Villa Linksma. Obecnie mieści się tu muzeum miejskie, w którym poczujesz prawdziwego ducha życia w luksusowym kurorcie.
W Druskiennikach warto także zobaczyć, gdzie dorastał i tworzył słynny litewski artysta M.K. Čiurlionis, który później zamieszkał w Warszawie. W muzeum można zapoznać się z jego dzieciństwem i poczuć w jaki sposób Druskienniki stały się jego inspiracją.
Natomiast odwiedziny w muzeum leśnym "Echo Lasu" dedykowane są prawdziwym miłośnikom przyrody. Muzeum zachęca do poznania głosów ptaków czy nauki liczenia "urodzin drzewa". W pobliżu znajduje się park rzeźb w drewnie artysty ludowego A. Česnulisa. Zapoznasz się w nim z "Życiem człowieka i drzewa", postaciami litewskich baśni i literatury. W pobliżu można również odwiedzić regionalne Mini zoo i muzeum historyczne z czasu sowieckiej okupacji.
W Druskienikach nie będziemy się nudzić, bez względu na to kiedy zawitamy do tego uzdrowiska. Rok w Druskienikach rozpoczyna się od Zimowego Festiwalu Olimpijskiego LTeam, na którym odbywają się zawody w różnych konkurencjach: od alpinizmu po curling. Wiosną obchodzi się tu Święto Żonkili i miasto tonie w morzu kwiatów. W maju odbywa się maraton rowerowy. Sezon letni rozpoczyna się wraz z festiwalem miejskim – w całym kurorcie odbywają się koncerty i wystawy, a brzeg jeziora Druskonis rozbłyskuje od laserów, fajerwerków i pokazów ognia. Tu także przez całe lato grane są koncerty – w tym roku można je było oglądać także z łodzi na jeziorze. W sierpniu w Druskienikach spotykają się psiarze na międzynarodowej wystawie psów. W dniu Matki Boskiej Zielnej w Druskienikach ma miejsce Festiwal Sera, a pod koniec września można wziąć udział w Dniach Smakoszy Turystyki. Od wiosny do jesieni w centrum kurortu mieści się kino plenerowe, w Halloween śródmieście, poza muzyczną fontanną, zdobi wystawa dyń, a podczas największych świąt w roku – choinek.
Poszukiwacze wyjątkowych smaków nie będą rozczarowani pobytem w Druskienikach. Najważniejszym elementem regionalnych potraw są grzyby i jagody. Miłośnicy zjawiskowych widoków zachwycą się wizytą w serwującej kuchnię litewską restauracji Etno Dvaras na brzegu jeziora Druskonis. Zjemy tutaj zarówno różne rodzaje placków ziemniaczanych, jak i litewskie cepeliny i przepyszne zupy i ryby. W okolicy znajdziemy mnóstwo ciekawych kulinarnych miejscówek. Jedną z najlepszych na Litwie jest restauracja Velvetti z kuchnią europejską, w której zjemy przygotowane z dbałością o smak i estetykę potrawy. Popularnym wyborem jest również Toli Toli z kuchnią międzynarodową. Poszukiwacze wyjątkowych deserów muszą zajrzeć do jedynego na świecie Muzeum Sękacza.
Tak blisko, a jednak inaczej. Wypoczynek w Druskienikach to świetna okazja, aby spędzić pamiętny czas całą rodziną. Każdy jej członek znajdzie w tym pięknym uzdrowisku coś wyjątkowego, a wszystkich zachwyci pyszna litewska kuchnia i czysta przyroda Druskienik.