Kobiety to słaba płeć? Wręcz przeciwnie! Te książki świetnie naszą moc pokazują. Nie zawsze w miłych słowach i na przyjemnych przykładach - bo i takich historia jest pełna. Oto lista książek, które wspierają siłę kobiet, wytykają nierówności, z którymi na co dzień (i od wieków) musimy się mierzyć i inspirują. Warto je znać. I warto podsuwać do przeczytania mężczyznom!
O ilu wielkich Polkach uczono nas w szkole? Curie-Skłodowska, kilka wielkich pisarek, pobieżnie parę monarchiń. I tyle. Dziennikarka i pisarka Anna Kowalczyk postanowiła więc odkopać tę drugą, brakującą część historii, którą tworzyły kobiety. Przemilczaną, pomijaną, zapominaną. Ale niezwykle inspirującą. Przedstawia nam cały zastęp dzielnych, odważnych, mądrych i zasłużonych Polek, które aktywnie działały na przeróżnych polach życia publicznego. Napisana lekkim, ale pełnym naukowych odniesień językiem książka wciąga i otwiera oczy na wiele kwestii, które dziś bierzemy za oczywistość, a które może wcale takim pewnikiem nie powinny być?
Świetny komiks o osiemnastu (w większości mało znanych) kobietach, które, jak wskazuje sam tytuł, zwyczajnie robią co chcą, idą pod prąd i nie boją się mówić głośno tego, co myślą i czują. Tylko tyle i aż tyle! Bo przecież nierzadko wymaga to sporo odwagi. Pełna humoru, błyskotliwa, zadziorna książka, która doczekała się drugiej części!
Książka kultowa, obowiązkowa i potrzebna. Czy zastanawiałyście się kiedykolwiek, według jakich i czyich norm został stworzony świat w obecnym, znanym nam kształcie? Infrastruktura, dobra publiczne, system pracy, ochrona zdrowia... ufff. W zasadzie wszystko? Otóż świat skrojony i projektowany jest pod mężczyzn. A dlaczego to problem? Bo organizm kobiety różni się od organizmu mężczyzny już na poziomie komórkowym. Rozwiązania wygodne i bezpieczne dla mężczyzn nam, kobietom zwyczajnie nie pasują. Przytoczony przez autorkę rozmiar smartfona, który leży wygodnie w męskiej ręce (w przeciwieństwie do kobiecej) jest przykładem najlżejszego kalibru. A są ich dziesiątki!
Zbiór biografii ośmiu kobiet wybranych do pierwszego po odzyskaniu przez Polskę Sejmu Ustawodawczego. Brzmi niezbyt porywająco? Ale porywa, zadziwia i fascynuje. Bo takie właśnie były losy i historie tych mało nam znanych kobiet, o których najprawdopodobniej nie słyszałyśmy na lekcjach historii. Nazywane "posełkami", "posełkiniami", a nawet "poślicami" już sto lat temu walczyły o prawa kobiet i, o czym często się zapomina, niepodległość Polski.
Pełna subtelności i miłości nowość, w której psycholożka Natalia de Barbaro bierze nas, czytelniczki, za rękę i z ogromną dozą czułości prowadzi w głąb samych siebie. Zapoznaje z mieszkającymi w nas głosami, uczy je rozpoznawać, wysłuchiwać, zachęca do spojrzenia na siebie łagodnym, wyrozumiałym okiem, zaprzyjaźnienia się ze swoją intuicją, polubienia siebie, pokochania takimi, jakie jesteśmy.
Co by się stało, gdyby w bajkach, które opowiadamy naszym dzieciom, rządziły.... dziewczyny? Ten tytuł zabiera nas do takiego świata i znane nam wszystkim baśnie ubiera we współczesny, feministyczny wymiar. Popularne księżniczki (Mulan, Śpiąca Królewna itp.) zamiast pozwolić się ratować przez mężczyzn, biorą sprawy w swoje ręce. Całość, choć napisana jest z przymrużeniem oka, w luźnej (czasem aż zaskakująco bezpruderyjnej!), przystępnej formie, w świetny sposób porusza niezwykle ważne tematy.
Solnit to współczesna ikona feminizmu i ogromna część jej twórczości związana jest w mniej lub bardziej pośredni sposób z tym zagadnieniem. W tym krótkim, ale bardzo treściwym zbiorze esejów Solnit zbiera wszystkie swoje uwagi dotyczące kulturowego postrzegania kobiet, wytyka patriarchalnemu systemowi jego protekcjonalne i krzywdzące traktowanie i zwraca uwagę na wszelkie, nawet ledwo dostrzegalne przejawy przemocy, z którymi mierzą się kobiety. Nie jest to lektura przyjemna, ale niezmiernie ważna.
Pewność siebie, zimna krew, koncentracja, stanowczość - kulturowo te cechy często przypisywane są mężczyznom. Szczególnie, jeśli mówimy o sferze zawodowej. Dlaczego to kobiety muszą częściej udowadniać swoją wartość i potencjał? Skąd biorą się te mity, w które zresztą zaczynają wierzyć również same kobiety? Huston szuka odpowiedzi na te pytania, opierając się na licznych badaniach z zakresu psychologii poznawczej. Radzi, jak kształtować nawyki i jak najpełniej wykorzystywać swoje możliwości.
Bestseller "New York Timesa" stworzony na bazie głośnego wykładu wygłoszonego przez Adichie na konferencji TEDx. To dobry tytuł, jeśli przygodę z feminizmem i tematyką nierówności płciowych dopiero zaczynacie. Nigeryjska pisarka w tej cienkiej, całkiem szybkiej do przeczytania książce przedstawia mnóstwo codziennych przykładów, w których stykać się możemy ze stereotypowym, nierównym traktowaniem płci. Otwiera oczy. I to bardzo szeroko!
Jedyna książka w naszym zestawieniu, której autorem jest mężczyzna - naukowiec i zasłużony lekarz, który zgromadził w jednym miejscu całe mnóstwo popartych badaniami faktów. Otóż, czy wiedziałyście, że większość dawców nerek to kobiety, a większość biorców to mężczyźni? Albo że statystycznie rodzi się na świecie mniej dziewczynek, dlatego, że genetycznie są one po prostu bardziej złożone? Nie jest to książka socjologiczna ani feministyczna, choć jej tytuł może na to wskazywać. Skupia się raczej na genetyce, wykorzystuje wieloletnie doświadczenie lekarskie Moalema i serwuje nam bardzo ciekawą, pełną biologicznych ciekawostek lekturę.
Słynna książka, która porusza temat... kobiecej duszy. Znajdziemy w niej sporą dawkę informacji z zakresu psychologii, ale i sporo odniesień do baśni, legend, mitów i kobiecej mistyki. Autorka pokazuje za ich pomocą drzemiące w każdej z nas piękno i dzikość, które niepotrzebnie pozwalamy poskramiać. Książka liczy ponad 500 stron, wymaga sporo skupienia, ale jeśli po drodze Wam ze specyficznym językiem autorki - na pewno na długo zostanie w Waszych sercach.
Poruszająca, oparta na faktach powieść, która zabiera nas na małą norweską wysepkę Vardø w XVII-wiecznej Norwegii. Gdy w wyniku huraganu ginie czterdziestu mężczyzn, zdane na siebie kobiety zostają uznane za winne śmierci swoich bliskich i... oskarżone o czary. Poruszająca, pełna surowego klimatu i bólu historia pokazuje, czym potrafi być kobieca siła i odwaga. I na jaką próbę, może zostać wystawiona.