Wybudzasz się i nie możesz już spać? Zastosowanie tych trików pomoże ci rozwiązać problem.
Wywietrz pokój Badania wykazały, że nie tylko łatwiej zasnąć w pomieszczeniu,w którym jest chłodno, ale też zwiększa się szansa na efektywny sen. Często bowiem przyczyną jego przerwania jest przegrzanie organizmu. Jeśli więc obudzisz się, po prostu otwórz okno i, jeśli to możliwe, niech zostanie uchylone przez resztę nocy. Idealna temperatura w sypialni to 16-18 ℃.
Wypróbuj techniki relaksacyjne Trudno jest aktem woli zmusić się do relaksu w momencie zdenerwowania, a wybudzenie w nocy może wywołać stres. Aby łatwiej go pokonać, postaraj się najpierw zapanować nad ciałem. Nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie zmieniaj pozycji. Spróbuj też nie myśleć o tym, że jesteś zdenerwowana, ponieważ się obudziłaś. Skup się tylko na tym, czy jest ci wygodnie. Weź spokojny głęboki oddech, a wypuszczając powietrze rozluźniaj kolejne partie ciała. Poczuj, że żaden mięsień nie jest napięty. Jeśli jednak jest, powtarzaj ćwiczenie oddechowe. Może za którymś razem uda ci się niepostrzeżenie zapaść w sen. Jeśli już przez zaśnięciem spodziewasz się problemów związanych z wybudzaniem, zanim pójdziesz spać wypróbuj progresywną relaksację mięśni, czyli trening Jacobsona (tutoriale znajdziesz na YouTube) – te ćwiczenia uczą rozluźniania mięśni, a praktykowane systematycznie wyrabiają nawyk odprężania ich. Skuteczność zastosowania tej metody a, a także medytacji potwierdzają publikacje amerykańskiej organizacji Nantional Sleep Foundation, która działa na rzecz poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia poprzez edukowanie odnośnie snu.
Zaplanuj dzień Jeśli obniżenie temperatury w pomieszczeniu i relaksacja nie przynoszą efektu, a ty liczysz mijające minuty martwiąc się tym, jak bardzo będziesz niewyspana następnego dnia, zajmij się czymś, ale niech to będzie nieskomplikowana czynność. Na przykład spisz na kartce (tak, nie włączaj tabletu ani komputera) listę rzeczy, które masz do zrobienia następnego dnia. Skupiając się na jednym zadaniu, masz szansę wyciszyć gonitwę myśli. Osiągniesz to również czytając książkę.
Zredukuj światło Nawet jeśli potrzebujesz je włączyć, bo uznałaś, że czytanie lub pisanie może pomóc ci zasnąć, poprzestań na przygaszonym punktowym oświetleniu.Mocne światło może być dezorientującedla organizmu – zostanie odebrane jako sygnał, że trzeba wstać, zadziała pobudzająco.
Zjedz coś Jeśli czujesz, że masz pusty żołądek i to dodatkowo wytrąca cię z senności, nie staraj się poskromić ochotę na zjedzenie czegoś – to może wprawiać cię w stan jeszcze większego napięcia. Pozwól sobie na niewielką lekkostrawna przekąskę i na kubek herbaty ziołowej. Może za wcześnie zjadłaś kolację i to głód jest przyczyną problemu z zaśnięciem. Dobrze jest więc sprawdzać przez kilka dni jak organizm zareaguje na przesuniecie ostatniego posiłku na nieco późniejszą porę. Jednak pozostaje jeszcze kwestia, co się je na kolację. Pizza będzie zalegać w żołądku jak kamień, ponieważ węglowodany złożone (mąka pszenna zawiera pok. 75% skrobi, która jest wielocukrem) trawią się bardzo długo. Tak samo mięso i tłusty nabiał. Nie są polecane także owoce o wysokim indeksie glikemicznym, ponieważ mogą mieć wpływ na proces wyrównania we krwi poziomu glukozy i insuliny. Najlepiej zjeść na kolację porcję warzyw, zupę krem cy sałatkę.
Spróbuj pozbyć się presji Często osoby, które zmagające się z bezsennością po wybudzeniu, intensywnie poddają się presji, by ponownie zasnąć, a to wywołuje narastający nie pokój i może prowadzić do frustracji. W efekcie problem pojawia już przed zaśnięciem i jeszcze trudniej go rozwiązać. Jeśli więc mimo wszelkich starań nie możesz zasnąć, nie podejmuj żadnego więcej wysiłku, ale też nie zajmuj sobie tym myśli i nie wstawaj z łóżka. Po prostu leż w wygodnej pozycji z przymkniętymi oczami i odpoczywaj. Następnego dnia i tak poczujesz się lepiej niż gdybyś przez całą noc bezskutecznie szukała sposobu na zaśnięcie. Jest szansa, że kolejna noc już będzie w dużej mierze przespana. Organizm kiedyś musi się zrelaksować.