Nie tylko od święta, ale każdego dnia warto postarać się, żeby nasz tata był szczęśliwy i jak najdłużej cieszył się zdrowiem i świetną kondycją. A Dzień Ojca to dobry pretekst, żeby te starania jeszcze bardziej zintensyfikować. Spędzanie czasu razem czy twoje wsparcie w zmianie złych nawyków, jak dieta i palenie papierosów, będą dla niego bezcenne!
Związek dziecka z matką - budowany jeszcze przed jego narodzinami - zawsze uważano za najważniejszy i najsilniejszy. Tymczasem, jak dowodzą przeprowadzone w ostatnich 30 latach badania, relacja z ojcem również jest bardzo istotna. Co ciekawe, naukowcy skoncentrowali się na szczególnym wpływie ojców na córki i dowiedli, że dorosła kobieta, która miała troskliwego, opiekuńczego i zaangażowanego tatę ma wyższe poczucie własnej wartości i czerpie więcej radości z życia. Dlatego o relację z tatą i o niego samego warto zadbać - nie tylko dziś, z okazji Dnia Ojca.
- Zrób z tatą coś fajnego
Oprócz spotkań z obydwojgiem rodziców, wygospodaruj czas tylko dla taty. Możesz zaprosić go na kawę w jego ulubionej kawiarni lub na odświętny posiłek w restauracyjnym ogródku, w którym podają jego ulubione danie. Jeśli na przykład interesuje się motoryzacją, zaproponuj wyprawę na zlot zabytkowych samochodów, a jeśli jego pasją jest sport - wspólnie możecie obejrzeć mecz lub rozgrywkę tenisa (z pewnością doceni twoje starania, by dowiedzieć się więcej o jego hobby!). Wystarczy też wieczorny spacer, na który niespodziewanie wyciągniesz go w środku tygodnia. Dzięki takiemu czasowi spędzonemu tylko we dwoje, tata poczuje, że jest dla ciebie naprawdę ważny. Będziecie też mieli okazję do tego, aby nadrobić zaległości, powspominać i po prostu pobyć razem.
- Rozmawiaj i zadawaj ważne pytania
Czy wiesz, co robił twój tata w dniu twoich narodzin, o czym marzył, kiedy był małym chłopcem, albo jaką miał relację z własnym ojcem? Często niewiele wiemy o ważnych doświadczeniach naszych rodziców. Mężczyźni, zwłaszcza ci należący do starszego pokolenia, rzadko opowiadają o sobie. Tymczasem, dzieląc się przełomowymi momentami w swoim życiu, przypominając sobie ekscytujące lub po prostu zabawne chwile, przywołacie miłe wspomnienia, a czasami może te mniej przyjemne, ale za to bardzo ważne, które pozwolą ci poznać go jeszcze lepiej, zrozumieć, co go ukształtowało i miało dla niego duże znaczenie.
- Zadbaj o jego dietę
Mężczyźni na całym świecie - niezależnie od rasy i sytuacji ekonomicznej - żyją krócej od kobiet. Jak dowodzą naukowcy, krótsze życie mężczyzn (w tym naszych ojców) to w dużej mierze skutek stylu życia, będącego efektem utrwalonych złych nawyków lub pewnych wzorców. Jakich? Przykładowo, że "prawdziwy" mężczyzna to taki jedzący bez umiaru, mięsożerny, popijający piwo do posiłku. Nadwaga objawiająca się u niego tak zwanym mięśniem piwnym lub "piwnym brzuszkiem", może nie być traktowana jako oznaka zaniedbania, ale "solidnej" diety. Tymczasem jadłospis ma olbrzymi wpływ na jakość i długość męskiego życia. W artykule opublikowanym na stronie Uniwersytetu Harvarda czytamy, że właśnie sposób odżywiania jest jednym z powodów, dla którego mężczyźni żyją nawet pięć lat krócej od kobiet. Autor artykułu przywołuje też wynik badania przeprowadzonego w Massachusetts, z którego wynika, że kobiety były o 50% bardziej skłonne spożywać dziennie przynajmniej pięć zalecanych porcji owoców i warzyw. Za to dla badanych mężczyzn najważniejszym elementem idealnego posiłku było... mięso. A takie podejście do diety ma dramatyczne skutki - zawał serca, udar, cukrzyca typu 2., rak jelita grubego. Dlatego warto zachęcić tatę do zdrowego odżywiania! Poczęstuj go pyszną sałatką, zabierz do sklepu spożywczego na wspólne zakupy. Możesz też podarować mu książkę o zaletach zdrowego odżywania lub wykupić dla niego dietetyczny catering, dzięki któremu rozsmakuje się w warzywach i owocach.
- Pomóż mu rzucić papierosy
Palenie papierosów to nadal jeden z najpopularniejszych "męskich" nałogów. I to pomimo tego, że szkodliwość papierosów jest nie tylko oczywista, ale też dobrze udokumentowana. Ten przysłowiowy "dymek" to największy wróg dla zdrowia. To właśnie w nim znajduje się 7 tys. związków chemicznych, w tym blisko 100 związków szkodliwych, z których około 70 stanowią związki rakotwórcze. Powstając podczas spalania tytoniu, dostają się do organizmu palacza wraz z substancjami smolistymi. Jeśli jeszcze o nich nie słyszałaś, wyjaśniamy - substancje smoliste to mieszanina związków toksycznych, takich jak np. smoła, cyjanowodór czy wysokie stężenia tlenku węgla. Wyglądem przypominają "maź" o kleistej strukturze i brązowym odcieniu. Substancje smoliste i dym papierosowy są dla palaczy największym wrogiem. Dlaczego więc tata z nich nie zrezygnuje? Bo walka z nałogiem jest trudna i potrzebne jest mu twoje wsparcie. Zaproponuj, żeby zawsze, kiedy będzie czuł silną potrzebę zapalenia papierosa, wysłał do Ciebie SMS-a. A Ty za każdym razem mu odpowiedz lub najlepiej zadzwoń i zajmij go rozmową. Dobrym rozwiązaniem jest też zastąpienie jednego nawyku innym, np. sportem. Co jednak zrobić, kiedy twój tata mimo podejmowanych wysiłków i starań, znowu powie ci, że zapalił papierosa? Możesz porozmawiać z nim wtedy o innych rozwiązaniach. Mogą nimi być "produkty bezdymne", czyli przebadane e-papierosy lub podgrzewacze tytoniu, np. Iqos. Tego typu wyroby nazywa się "bezdymnymi", ponieważ nie dochodzi w nich do spalania tytoniu, nie ma więc dymu i substancji smolistych. W trakcie ich używania wydziela się praktycznie niewyczuwalny aerozol z nikotyną, dzięki czemu przestrzeń wokół, ale też skóra, włosy czy ubrania nie są przesiąknięte uciążliwym zapachem, jak w przypadku palenia papierosów. Oczywiście, żadne z tych urządzeń nie stanowi "magicznego rozwiązania" i nie są one obojętne dla organizmu. Zawsze najlepiej będzie, jeśli twój tata całkowicie rozstanie się z nałogiem, a twoje wsparcie na tej drodze będzie bezcenne!
- Zachęć go do uprawiania sportu
Równie ważne jak zdrowa dieta i rzucenie papierosów, jest regularne uprawianie sportu. Aktywność fizyczna wzmacnia nie tylko mięśnie, ale też odporność. Zmniejsza również ryzyko zachorowania na wiele chorób. Udowodniono także, że regularne ćwiczenia zwiększają poczucie własnej wartości, poprawiają jakość snu oraz pomagają rozładować napięcie. Warto więc zachęcić tatę do uprawiania sportu na przykład składając się z rodzeństwem na rower dla niego lub wykupując mu abonament w klubie fitness (co nie jest równoznaczne z podnoszeniem ciężkich hantli, tata może skorzystać z prowadzonych zajęć dla seniorów lub treningów na zdrowy kręgosłup). Dobrym sposobem jest też wspólna aktywność połączona z rozmową, np. długi spacer czy nordic walking. Ważne, aby dana czynność sprawiała tacie przyjemność i była dostosowana do jego możliwości fizycznych.