Panterka jest w modzie niemal od zawsze i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie jej pozycja w modzie miała osłabnąć. Jak nosić ten print? Warto trzymać się kilku reguł, by uniknąć niepożądanego efektu i stworzyć look na miarę prawdziwej mistrzyni stylu.
Spis treści
Gdzie zaczyna się historia panterki? Choć obecność tego printu w modzie i popkulturze zaznaczyła się najsilniej w XX wieku, już w starożytnym Egipcie w centkowane skóry ubierano bóstwa. Z kolei w średniowieczu tego typu szaty zdobiły królów i wysokich rangą dworzan. Motyw ten przez setki lat kojarzony był więc z luksusem, bogactwem i egzotyką. Warto bowiem wiedzieć, że skóry panter były drogie i trudne do zdobycia. Panterka zaczęła zyskiwać na popularności dzięki postępującemu odkrywaniu dalekich krajów i wzrostowi zainteresowania dzikimi zwierzętami. Około 100 lat temu, małymi krokami, postanowiła pukać do komercyjnych drzwi modowego świata.
I tak w latach 20. i 30. XX wieku, panterka zyskała uznanie wśród gwiazd kina i muzyki. Wówczas print ten nie symbolizował już tylko luksusu, lecz również seksapil. W latach 50. i 60. motyw w cętki stał się jeszcze bardziej popularny w modzie, a wszystko dzięki takim gwiazdom jak Marilyn Monroe czy Eartha Kitt, które chętnie nosiły ubrania w panterkę.
Natomiast w latach 70. i 80., panterka stała się symbolem buntu i indywidualności. Do zmiany jej postrzegania przyczynił się między innymi wyrazisty styl członków grupy The Runways czy wokalistki Blondie. Oczywiście przestrzeń dla tego wzoru znalazła się też w stylu glam i disco.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Nic więc dziwnego, że latach 90. największe domy mody wzięły na tapet panterkę. W swoich kolekcjach ugościli ją między innymi Dolce & Gabbana, Roberto Cavalli czy Versace. Wzór ten był używany zarówno w ubraniach casualowych, jak i wieczorowych, a także w bieliźnie, kostiumach kąpielowych czy dodatkach.
Dziś panterka jest obecna nie tylko w modzie, lecz także w designie. Wzór ten stał się jednym z klasycznych motywów, choć w przeciwieństwie do stonowanych i prostych historii, trzeba wiedzieć, jak i z czym go łączyć, by stworzyć pożądany efekt.
Jedną z pierwszych gwiazd, która zdecydowała się zaprzyjaźnić z panterką, była Marilyn Monroe, aktorka i ikona popkultury lat 50. i 60. W jej ślady poszła także Eartha Kitt, artystka, znana znana również jako "Kobieta-Kot" (w te rolę wcielała się w latach 60.). W latach 70. i 80. na panterkę stawiała za to wokalistka zespołu Blondie, Debbie Harry. Trend ten w tym czasie pokochała również piosenkarka, Madonna. W latach 90. i 00. swojej garderoby bez ubrań w cętki nie wyobrażała sobie za to modelka, Kate Moss. Współcześnie cętki noszą Bella i Gigi Hadid, Jennifer Lopez, Rihanna, Kaia Gerber, Victoria Beckham czy Kendall Jenner.
Wyświetl ten post na Instagramie
W związku z tym, że panterka króluje w modzie od dawna, można bez problemu wytypować kilka kultowych już projektów w cętki. W grupie tej z pewnością nie może zabraknąć z jednego z pierwszych, czyli prostej sukienki midi w panterkę z metką Christiana Diora. Kreacja pochodzi z kolekcji Haute Couture z 1947 roku. Na wspomnienia zasługuje też palto w panterkę z 1962 roku, które do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych prac Yves Saint Laurent. Z kolei w 1966 roku świat mówił o stylizacjach w cętki Elizabeth Taylor (świat kochał między innymi model, który aktorka nosiła w filmie "Kto się boi Virginii Woolf?"). Dodajmy, że również filmowa sukienka w panterkę Audrey Hepburn z "Jak ukraść milion dolarów", zaprojektowana przez Givenchy w 1966 roku skradła serca ekspertów mody.
Od lat 90. panterka regularnie gości w kolekcjach wielkich domów mody. Do swoich propozycji wprowadzali ją między innymi Versace, Dolce & Gabbana, Tom Ford, Gucci, Roberto Cavalli czy Jean Paul Gaultier.
Wyświetl ten post na Instagramie
I choć panterka przechadza się po największych i najbardziej prestiżowych wybiegach mody, w niektórych przypadkach traci tytuł królowej stylu i zyskuje miano kiczowatej historii. Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być kilka. Niemniej uważa się, że przesyt i powszechne stosowanie (moda, design, wystrój wnętrz) przyczyniło się do jego problematycznego wizerunku. Poza tym panterka ma wyrazisty, odważny wzór, który przyciąga uwagę i może być trudny do noszenia - szczególnie jeśli lubi się nadmiar i miksuje się ten print z innymi wyrazistymi wzorami i kolorami. Nie można oczywiście zapomnieć, że panterka - choć była uznawana za symbol bogactwa i luksusu - kojarzyła i kojarzy się z wyzywającym zachowaniem.
Warto jednak wiedzieć, że panterka może być stylowa i elegancka, jeśli jest noszona umiejętnie i z umiarem. Kluczem do modowego sukcesu jest w tym wypadku wybieranie wysokiej jakości materiałów. Poza tym wzór ten należy mieszać ze stonowanymi dodatkami czy ubraniami. A wszystko po to, by uzyskać równowagę pomiędzy wyrazistością a subtelnością.
Jak więc stylizować sukienkę w panterkę? Jeśli zdecydujesz się na dopasowany model, koniecznie zestaw go z luźną, dużą marynarką lub kurtką. Obcasy możesz zamienić na stylowe loafersy. Jeśli jednak postawisz na model rozkloszowany, świetnie skomponuje się on z klasycznymi obcasami w odcieniu nude. Casualowe propozycje? Sukienkę w panterkę zawsze dobrze jest połączyć z białymi, beżowymi lub czarnymi trampkami. Doskonałym pomysłem będzie też dobranie do niej dużej, denimowej katany, jak i skórzanej ramoneski. Jeśli posiadasz prosty model na cienkich ramiączkach, pod sukienkę możesz założyć gładki t-shirt. Wówczas stworzysz look rodem z lat 90.
A z czym łączyć bluzkę w panterkę? Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na top czy koszulę, niezłym pomysłem okaże się miks z jeansem (spódnicą, szortami czy długimi spodniami). Doskonałe połączenie uzyskasz również, gdy postanowisz założyć gładkie białe, beżowe czy czarne spódnice czy spodnie. Pamiętaj, że jeśli bluzka w panterkę ma duży dekolt, doły powinny być bardziej zabudowane. Na bluzkę czy koszulę w cętki można narzucić też gładką kurtkę, sweter czy marynarkę.
W tym przypadku reguły są dość podobne do tych, które obowiązują przy stylizowaniu bluzki w panterkę. Przede wszystkim, jeśli dany dół jest długości mini, góra powinna być bardziej zabudowana. Ponadto do obcisłych spódnic czy spodni dopasowujemy luźniejszą bluzkę czy koszulę. I na odwrót. Pamiętaj jednak, że krótka, panterkowa spódnica czy szorty zawsze będą prezentować się mniej elegancko.
Wyświetl ten post na Instagramie
Zdecydowanie najprostszym do stylizowania elementem są dodatki w panterkę. Apaszki, czapki czy torebki w cętki okażą się doskonałym uzupełnieniem prostych, monochromatycznych looków. Niemniej - w myśl zasady mniej znaczy więcej - warto zdecydować się tylko na jedno akcesorium w cętki. Kopertówka, opaska czy pasek w ten sam print przyniosą z pewnością mało pożądany efekt. A jaką biżuterię dobrać do projektów w cętki? Biorąc pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z dość wyrazistą historią, najlepszym wyborem okażą się minimalistyczne kolczyki czy naszyjniki. Im więcej ozdób, tym mniej klasy utrzyma panterka.
Wyświetl ten post na Instagramie
Panterka doskonale czuje się w towarzystwie czerni, beżu i brązu. Niemniej biel czy szarość także nieźle się z nią komponują. Podobno zresztą jak i złoto. Czy jeszcze jakieś barwne połączenia otrzymują zielone światło? Granat, ciemna zieleń, bordo czy musztarda. Róż, fiolet, czerwień czy pomarańcz mogą przechylić szalę na bardziej problematyczną szalę. Jeśli nie chcesz rezygnować z silnego koloru, postaw na jeden wyrazisty dodatek. Pozostałe elementy outfitu powinny być już stonowane.
Wyświetl ten post na Instagramie