Moda na dietę roślinną to nie tylko przepis na lepsze zdrowie i prewencję chorób układu krążenia, ale także praktyczny sposób na życie w ekologicznym duchu. Wystarczy każdego dnia wybierać wysokiej jakości produkty roślinne, jak współczesne margaryny czy wegańskie sery, aby zadbać o ochronę środowiska naturalnego.
Właściwie zbilansowana roślinna, która dostarczająca niezbędnych składników odżywczych należy do najzdrowszych diet świata. W wielu pracach naukowych podkreśla się korzystne dla zdrowia właściwości diet wegańskiej i wegetariańskiej - zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę typu drugiego czy nowotwory. Trend żywieniowy stał się także popularnym sposobem żywienia wśród Polaków. Potwierdzają to wyniki badania nawyków żywieniowych, przeprowadzonego przez firmę Upfield w 2020 roku.
Badanie nawyków żywieniowych w czasie izolacji społecznej zrealizowane na zlecenie firmy Upfield pokazało, że Polacy coraz chętniej jadają roślinnie. 31,6% badanych przyznało, że podczas społecznego odosobnienia kupowało więcej niż zwykle produktów pochodzenia roślinnego. W tej grupie - 32,9% kupiło zamienniki dla mięsa, 28,5% napoje roślinne, 24,8% bezmleczny ser, dla 17,7% wyborem stała się natomiast roślinna margaryna zamiast masła. Kilka czynników motywowało badanych do wprowadzenia tych zmian. Najczęściej wskazywano na chęć odżywiania się w sposób bardziej zrównoważony (49,4%), chęć wypróbowania nowych przepisów (31,5%), wzmocnienie układu odpornościowego (29,1%) i pragnienie bycia zdrowszym (28,2%).
Wyniki badania nie dziwią. Konsumenci są coraz to bardziej świadomi wpływu odpowiedniej diety na zdrowie, jej roli w prewencji chorób, wpływu na środowisko oraz ochroną przed chorobami zakaźnymi. Wiele współczesnych epidemii jest związanych ze zwierzętami oraz produkcją żywności odzwierzęcej, m.in.: koronawirus, SAF (wieprzowina), choroba wściekłych krów (wołowina) czy ptasia grypa (drób).
Nie trzeba jednak od razu przechodzić na wegetarianizm czy weganizm, by odczuć, że nastąpiła pozytywna zmiana w diecie. Wystarczy stosować metodę małych kroków, to znaczy skomponować dietę w taki sposób, aby odpowiadała naszym kubkom smakowym i była zgodna z trendem na zastępowanie produktów zwierzęcych na roślinne. To bardzo łatwe w codziennej realizacji, bo na sklepowych półkach z łatwością znajdziemy zdrowsze produkty roślinne, jak współczesne margaryny kubkowe (bez tłuszczów trans) czy wegańskie sery. Pomocne będą także dane z instytucji naukowych, jak Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, która jasno określa, jak skomponować zdrowszą dietę:
Coraz więcej świadomych osób zaczyna sięgać po margarynę zamiast masła. ponieważ ona jest wysokiej jakości produktem roślinnym - bezpiecznym dla zdrowia. Współczesne margaryny kubkowe posiadają wiele zalet, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie:
Wyniki badania „Zmiana klimatu a produkcja żywności – badanie świadomości mieszkańców Polski” przeprowadzonego przez Upfield w czerwcu 2021 roku pokazały jednak, że tylko niewielu z nas byłoby skłonnych do rezygnacji z mięsa i nabiału dla dobra planety – a jak podkreślają eksperci - jest to kluczowe działanie na rzecz przyszłości środowiska naturalnego i jakości naszego życia.
Produkcja mięsa ma dużo większy ślad węglowy od produkcji roślinnej. W tym kontekście największy negatywny wpływ na klimat ma hodowla tzw. przeżuwaczy (krów, owiec, kóz), jak również produkcja żywności pochodzącej z ich hodowli. W naturalnych procesach metabolicznych z ich układu pokarmowego emitowany jest bowiem metan. Dlatego tak wskazane jest ograniczenie jedzenia mięsa i produktów odzwierzęcych. Takie działanie może przyczynić się do zmniejszenia presji wywieranej przez człowieka na klimat i powstrzymania kryzysu przed jakim stoimy. Dlatego bądźmy odpowiedzialni” – mówi prof. Zbigniew Karaczun z SGGW
"W swoim gabinecie zauważam coraz częściej, że pacjenci mają chęć, by uzupełniać swoją dietę o większe ilości produktów roślinnych. Ich motywacją są wciąż w pierwszej kolejności względy etyczne i zdrowotne, często pojawia się także kwestia jakości – zwłaszcza mięsa i ryb. Cieszę się natomiast, że coraz istotniejsze stają się także kwestie dotyczące zmiany klimatu. Pamiętajmy, że zmiana diety na bardziej roślinną nie musi być rewolucyjna. Kierujmy się metodą małych kroków – zmieniajmy codzienny jadłospis w kierunku bardziej roślinnego, np. ograniczając spożycie mięsa, zamieniając masło na roślinną margarynę, częściej sięgając po owoce i warzywa itp. Takie działania będą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a jednocześnie okażą się być także korzystne dla środowiska” – komentuje wyniki dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczna