Laserowe usuwanie blizn to bardzo skuteczna, stosunkowo nieinwazyjna i niezbyt bolesna metoda walki ze zmianami zanikowymi i przerostowymi. Pozwala na znaczną redukcję lub wręcz usunięcie blizn potrądzikowych, pourazowych i pooperacyjnych.
Zanim zdecydujemy się na laserowe usuwanie blizn warto wiedzieć, czym są blizny i w jaki sposób powstają. Bo od rodzaju blizny, jej rozległości, a także jej wieku, zależy prawdopodobieństwo skuteczności terapii mającej na celu jej usunięcie. A laserowe usuwanie blizn może rozjaśnić zmianę, spłycić ją lub wręcz całkowicie usunąć.
Blizna to albo skutek większego urazu, albo efekt jego przedłużonego i utrudnionego przez powikłania gojenia się. Blizna jest zazwyczaj twardsza od zdrowej skóry, wypukła, wklęsła lub mieszana. Bywa także ciemniejsza lub jaśniejsza od otaczającej ją skóry.
W usuwaniu blizn stosuje się karboksyterapię, mezoterapię igłową, dermabrazję, pellingi chemiczne, dermapen, radiofrekwencję mikroigłową czy chirurgiczne wycięcie. Jednak najskuteczniejszą i stosunkowo najmniej inwazyjną metodą jest laserowe usuwanie blizn.
Rodzaj lasera i ilość zabiegów jest dobierana indywidualnie, z uwzględnieniem rodzaju blizny, jej wieku i rozległości. Najtrudniejsze do usunięcia są keloidy i blizny wypukłe. Im blizna jest starsza (im więcej czasu upłynęło od jej powstania), tym trudniej ją usunąć.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Najczęściej stosowanym do usuwania blizn rodzajem lasera jest laser frakcyjny ablacyjny. Laserowe usuwanie blizn polega na podziałaniu na partie skóry punktowymi impulsami. Wiązka lasera tworzy w poddanej jego działaniu skórze mikrouszkodzenia termiczne. Powstałe w trakcie laserowego usuwania blizn kontrolowane uszkodzenie skóry stymuluje jej regenerację. Syntezowane są nowy kolagen i elastyna.
Laserowe usuwanie blizn poprzedza dokładne oczyszczenie skóry. Następnie nakładany jest na nią krem znieczulający z lidokainą lub jest ona miejscowo schładzana. Zabieg trwa zwykle od 30 do 60 minut. W trakcie jego trwania pacjent może odczuwać ciepło i pieczenie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Po zabiegu laserowego usuwania blizn miejsce, na które działano laserem jest zaczerwienione, może tam również pojawić się obrzęk. Po kilku dniach skóra zaczyna się też zwykle lekko złuszczać. Laserowe uszkodzenie skóry uruchamia proces jej intensywnej regeneracji, który trwa 3-4 tygodnie.
Zagojona po zabiegu skóra jest gładsza i jaśniejsza, a blizna staje się mniej widoczna. Dla uzyskania optymalnych wyników zaleca się na ogół wykonanie od trzech do nawet ośmiu zabiegów laserowego usuwania blizn – każdy kolejny w odstępie miesiąca. Ilość zabiegów zależy od rodzaju i rozległości blizny.
Laserowe usuwanie blizn uwrażliwia skórę na działanie promieniowania ultrafioletowego. Dlatego zaleca się wykonywanie takich zabiegów zimą, kiedy jest znacznie mniej słońca. Podczas trwania laseroterapii należy też stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną – SPF 50.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Laserowe usuwanie blizn to zabieg, któremu nie mogą poddawać się kobiety będące w ciąży lub karmiące piersią. Muszą z niego także zrezygnować osoby stosujące antybiotyki, sterydy lub leki przeciwzakrzepowe, z infekcjami wirusowymi lub bakteryjnymi skóry, łuszczycą, nowotworem i epilepsją.