Mocny makijaż rozpoznamy zwykle po równoczesnym mocnym podkreśleniu zarówno oczu, jak i ust. W mocnym makijażu dużo uwagi poświęca się także cerze, dążąc najpierw do idealnego wyrównania jej kolorytu, a następnie wymodelowania jej z pomocą bronzera, różu i rozświetlacza.
Mocny makijaż zwykle wykonywany jest na specjalne okazje. Przy czym może to być zarówno makijaż wieczorowy, jak i dzienny, zdarzają się bowiem sytuacje, w których także w ciągu dnia chcemy mocniej niż zwykle podkreślić swoją urodę (np. kiedy bierzemy udział w ważnym służbowym spotkaniu lub oficjalnym wydarzeniu, podczas którego wykonywane będą pamiątkowe zdjęcia).
Mocny makijaż jest widoczny. W przeciwieństwie do tak modnego obecnie no make-up make-up czy makijażu w stylu old money, mocny makijaż nie bazuje na kolorach neutralnych, czyli głównie beżach i brązach. Do jego wykonania często używane są kosmetyki w kolorach, które nie występują naturalnie na twarzy.
Celem mocnego makijażu nie tylko nie jest subtelne wzmocnienie naturalnych cech naszego wyglądu – on je często wręcz maskuje (np. piegi czy pieprzyki). Mocny makijaż optycznie powiększa oczy, wyszczupla nos i twarz, czyni kości policzkowe bardziej wyraźnymi.
Mocny makijaż rozpoznamy więc po rodzaju użytych do jego wykonania kolorów, ich intensywności, a także iluzji jaką tworzy często dość zdecydowanie zmieniając wygląd umalowanej osoby.
Do wykonania mocnego makijażu potrzebne nam będą kosmetyki o dużej mocy działania – przede wszystkim dobrze napigmentowane cienie do powiek, kredki do oczu i pomadki oraz kryjący podkład. Warto zainwestować w kosmetyki dobrej jakości, które nie tylko będą zapewniały mocny, ale też trwały efekt. Dlaczego? Przy mocnym makijażu bardziej będzie się rzucało w oczy to, że podkład się "ciastkuje", czyli zbiera w okolicach skrzydełek nosa, zmarszczkach mimicznych czy porach. Wyrazisty smokey eye wykonany nie najlepszej jakości cieniami, może się osypywać lub zbierać w załamaniach powiek.
W związku z tym, że wykonując mocny makijaż sięgamy po specyficzne kosmetyki (m.in. wspomniany wcześniej podkład kryjący), bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do niego skóry twarzy. Fluid będzie lepiej wyglądał na cerze delikatnie złuszczonej peelingiem enzymatycznym i dobrze nawilżonej.
Mocny makijaż oczu wytrzyma w nienaruszonym stanie długie godziny, jeśli przed jego wykonaniem nałożymy na powieki bazę pod cienie. Warto także delikatnie złuszczyć skórę warg – zwłaszcza, jeżeli wykonując mocny makijaż planujemy podkreślić usta matową szminką. Sięgając po bazę pod cienie oraz złuszczając skórę na wargach uzyskamy bardziej trwały makijaż oczu i bardziej trwały makijaż ust.
Każdy make-up wygląda lepiej na zadbanej twarzy, ale w przypadku mocnego makijażu odpowiednie przygotowanie cery jest szczególnie istotne. Od niego zależy bowiem nie tylko trwałość mocnego makijażu, ale też to jak będzie się on prezentował – zwłaszcza oglądany z bliska.
Tak jak wspominaliśmy przy mocnym makijaży zwykle podkreślamy zarówno oczy, jak i usta. Można zaryzykować stwierdzenie, że przy takim make-upie wskazany jest wręcz dramatyczny makijaż oczu, który nie tylko mocno je podkreśli, ale też optycznie powiększy i sprawi, że będą widoczne nawet z dużej odległości (jak w makijażu scenicznym).
Przy mocnym makijażu najczęściej mamy do czynienia z przydymionym okiem. Makijaż smokey eye sprawi, że oczy będą się wydawały większe i głębiej osadzone. Dodatkowo, podkreślając górną powiekę kredką i rysując linię jak do jaskółki (kreska na powiece), sprawimy, że oczy będą sprawiały wrażenie szerzej rozstawionych.
Przy mocnym makijażu wybieramy intensywne kolory cieni. Oznacza to przede wszystkim, że nasze kosmetyki muszą być dobrze napigmentowane. Sięgamy też po wyraziste barwy – czernie, ciemne brąz i szarości, ale też róże czy fiolety. Tak jak już wspominaliśmy, przy mocny makijaż może jak najbardziej być wykonany kolorami, które naturalnie nie występują na twarzy.
Modny makijaż oczu może mieć też postać bardzo intensywnej jaskółki, czyli kreski narysowanej wzdłuż linii rzęs na górnej powiece lub także na dolnej, która będzie nie tylko gruba, ale też wyjątkowo długa.
Mocny makijaż rozpoznamy po bardzo starannym zamaskowaniu wszelkich niedoskonałości cery i jej doskonale wyrównanym kolorycie. Do wykonania mocnego makijażu twarzy przyda nam się więc podkład kryjący, a w przypadku cery tłustej – także matujący.
Przy mocnym makijażu twarzy dobrze jest wykonać konturowanie twarzy – najlepiej "suchym" kosmetykiem. Kryjący podkład może sprawić, że twarz będzie wyglądała płasko (naturalne zagłębienia i cienie staną się mniej widoczne), dlatego warto wymodelować ją z pomocą bronzera.
Kolejnym kosmetykiem, po który warto sięgnąć wykonując mocny makijaż twarzy jest róż do policzków – polecamy zwłaszcza kosmetyki z połyskującymi drobinkami, które zwolnią nas z konieczności sięgania po rozświetlacz.