Większość z nas kocha seriale kostiumowe. Oto kilka najlepszych produkcji z ostatnich lat.
Kultowa brytyjska produkcja, której akcja zaczyna się przed rozpoczęciem I wojny światowej, a kończy tuż po objęciu władzy przez Hitlera. Wydarzenia historyczne dotykają mieszkańców ekskluzywnej arystokratycznej szlacheckiej rodziny Crawleyów, oraz szeregi kurczącej się z czasem służby. Czego tu nie ma: skandale, romanse, zabójstwa, walka o majątek, zdrady, miłości, dzieci z nieprawego loża, a nawet mezalianse. Do tego wspaniałe kostiumy, niesamowite wnętrza i świetna, wielokrotnie nagradzana gra aktorów, na czele z genialną Maggie Smith w roli lady Violet, despotycznej matki pana domu, której mottem jest „Wybaczyć? Być może. Zapomnieć? Nigdy!” Serial to skończona całość, powstał już jednak film poświęcony wizycie króla w posiadłości i ma powstać kolejny. Przypomnijmy, że Downton Abbey w warunkach niepandemicznych można odwiedzać – to Highclere Castle w północnym Hampshire, własność earlów Carnavon. Jednym z poprzednich właścicieli ten okazalej posiadłości był Henry George Reginald Molyneux Herbert, siódmy earl Carnarvon, znany doskonale widzom innego serialu – "The Crown", jako Porchie, doradca królowej Elżbiety w sprawie koni. Był on podejrzewany, że jest też kochankiem królowej i ojcem księcia Andrzeja...
Serial na podstawie książek Philippy Gregory opowiada o czasach wojny Dwóch Róż. Anglię przejęli wtedy w posiadanie Tudorowie, którym udało się zręcznie wyeliminować Plantagenetów z gry o tron. Serial pokazuje też świetnie że kobiety p jesieni średniowiecza miały zdecydowanie ogromny wpływ na politykę. W roli upartej i morderczej królowej matki znana doskonale widzom „Gry o tron” Michelle Fairley. Gwiazdą tego serialu jest aktorka grająca rolę Elżbiety, matki przyszłego Henryka VIII, czyli Jodie Comer, znana doskonale wielbicielom innego świetnego serialu „Obsesji Eve”.
Seriale o rodzinie królewskie i księżniczkach. Najlepsze propozycje
Serial na podstawie powieści Diany Gabaldon o Claire Randall (świetna Caitriona Balfe), pielęgniarce, która świętuje razem z mężem zakończenie II wojny światowej. Kobieta przypadkowo przenosi się w czasie do XVIII-wiecznej Szkocji Jest tu i romans, i dość wiele pikantnych scen i zachowane realia historyczne epoki. Przeniesiona w czasie Angielka odnajduje w XVIII wieku przodka swego męża, łudząco do niego podobnego (Tobias Menzies). Kapitan Randall okazuje się być okrutnym zboczeńcem, który chce zgwałcić zarówno Claire i jak i jej nowego ukochanego z XVII wieku, Jamiego Frasera (Sam Heughan), atrakcyjnego szkockiego bojownika.
Serial o królowej Wiktorii i życiu na jej dworze. Przedstawia pieczołowicie nie tylko stroje, wnętrza i realia historyczne czasów królowej ( Jenna Coleman) lecz także bardzo szczegółowo i wiernie relacje z jej rodziną, współpracownikami, dziećmi, a przede wszystkim z ukochanym mężem Albertem (Tom Hughes). Królowa to rozpieszczona dziewczyna, która jest władczynią połowy świata, a jej mąż chciałby tej władzy nieco uszczknąć. Jak? Starym sposobem: sprawiając, że Wiktoria ciągle spodziewała się kolejnych dzieci...
Kolejny rewelacyjny i obsypany nagrodami serial o najdłużej panującej brytyjskiej monarchini czyli Elżbiecie II. W pierwszych dwóch sezonach grała ją z wyczuciem Claire Foy . Teraz pałeczkę przejęła Olivia Colman. W roli księcia Filipa wystąpi znany z Outlandera Tobias Menzies, a w roli królewskiej siostry, Małgorzaty – Helena Bonham Carter.
Prześmiewczy serial o najbardziej perwersyjnej osiemnastowiecznej władczyni czyli Katarzynie Wielkiej (Elle Fanning). Jednak w momencie, gdy ją poznajemy, Katarzyna jest jeszcze dziewicą. Mąż , szalony car Paweł (Nicolas Hoult) traktuje ją bardziej jak urynał niż jak kobietę i zmusza do wzięcia kochanka. Historyczne realia nie są tu zachowane, ale ogląda się to znakomicie, apoczuciem humoru przypomina słynną „Faworytę”.
Ekranizacja powieści Caleba Carra niebawem doczeka się swej kontynuacji. Bohaterowie serialu na czele z doktorem Kreizlerem (w tej roli świetny Daniel Brühl) mają wytropić seryjnego mordercę małych chłopców w Nowym Jorku przełomu wieków. Kryminał w historycznej otoczce daje nam też świetną znajomość realiów epoki i śledzenia narodzin dzisiejszej kryminalistyki.