Wellbeing

Naucz się odpoczywać

Naucz się odpoczywać
Fot. iStock

Odpoczynek to nie jest przywilej, tylko nieodłączny element życia niezbędny do zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego. Jeśli nie odpoczywasz na co dzień, nawet długi urlop w najpiękniejszym zakątku świata nie pomoże ci się odprężyć. Jeśli nie potrafisz odciąć swoich myśli od obowiązków i oddać się błogiemu relaksowi, pora to zmienić.

Nie umiemy odpoczywać

Żyjemy w przeświadczeniu, że stale musimy coś robić. Doba jest za krótka na zachowanie równowagi pomiędzy wypełnianiem obowiązków a czasem dla siebie i najbliższych. Wprawdzie niekiedy wygospodarujemy chwilę na relaks, ale i tak nasze myśli krążą wokół naszych powinności. A gdy już oddamy się błogiemu nicnierobieniu, mamy wyrzuty sumienia, że marnotrawimy cenny czas. Tymczasem odpoczynek powinien znajdować się na liście priorytetów. To podstawa szczęśliwego życia, zdrowia psychicznego i fizycznego oraz jeden z najważniejszych kluczy do sukcesów.

Jak nauczyć się odpoczywania?

Najważniejsze to zrozumieć, że relaks to nie jest oznaka lenistwa, tylko element dnia tak samo ważny jak praca. Jeśli czujesz, że nie potrafisz odpocząć, wciel w życie kilka rad.

  1. Zadbaj o dobrą organizację czasu
    Zacznij planować. Kup sobie podręczny terminarz i rozpisz harmonogram dnia. Uwzględnij godziny przeznaczone na pracę, zakupy, obowiązki domowe, spotkanie z przyjaciółmi, sen, posiłki, a także czas dla siebie – takie czynności, jak spacer, basen lub joga. Wyrób w sobie nawyk nagradzania się za podołanie codziennym obowiązkom. Postaraj się każdego dnia znaleźć chwilę na to, co sprawia ci przyjemność.
  2. Wciel w życie zasadę work–life balance
    Wiele z nas popełnia błąd, pracując po godzinach albo zabierając pracę do domu. Nie rozstajemy się ze służbową komórką, sprawdzamy skrzynkę mailową o każdej porze dnia, a nawet w nocy. Pora z tym skończyć. Świat się nie zawali, jeśli po ośmiu godzinach pracy wyłączysz telefon, a na mail odpowiesz następnego dnia. Nie masz obowiązku, a nawet nie powinnaś poświęcać prywatnego czasu na sprawy służbowe. Masz za to obowiązek zadbać o siebie. Tym bardziej że zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym zwiększy twoją efektywność w obu tych sferach.
  3.  Ogranicz liczbę bodźców
    Telewizor, internet i telefon nie bez powodu nazywane są złodziejami czasu. Myślisz, że odpoczywasz, ale tak naprawdę oglądasz serwis informacyjny, który zalewa cię potokiem wiadomości, scrollujesz Facebooka, a na dodatek rozmawiasz przez telefon z koleżanką. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale takie sytuacje, w których niby nie robisz nic konkretnego, znacznie obniżają efektywność twojego odpoczynku, a nawet generują jeszcze większe zmęczenie.
  4. Odpoczywaj po swojemu
    Pamiętaj, że to, co innym pozwala zregenerować siły, niekoniecznie sprawdzi się w twoim przypadku. Jedni najlepiej odpoczywają, nie robiąc kompletnie nic, innym pomaga aktywność fizyczna. Nikt ci nie podpowie, w jaki sposób powinnaś odpoczywać. Tylko ty znasz odpowiedź – zapytaj samą siebie, czego ci brakuje i wsłuchaj się w swoje potrzeby. Może potrzebujesz wybrać się na przejażdżkę rowerową, a może poczytać książkę – każda z tych form relaksu jest tak samo dobra.
  5. Prowadź zdrowy tryb życia
    Może zabrzmi to banalnie, ale to, co jemy, ma wpływ na to, jak się czujemy. Zbilansowana dieta i regularne posiłki to podstawa zdrowego życia. Do tego aktywność fizyczna, zrezygnowanie z używek (lub chociaż znaczne ich ograniczenie), odpowiednia ilość snu i już niebawem będziesz czuć się lepiej, odnajdziesz ukryte pokłady energii i pożegnasz się z ciągłym uczuciem zmęczenia.
Więcej na twojstyl.pl

Zobacz również