Oczyszczanie twarzy to jeden z fundamentów skutecznej pielęgnacji cery. Skóra niedokładnie lub nieodpowiednio oczyszczona nie tylko nieestetycznie wygląda, ale też szybciej się starzeje.
Nie bez powodu prawie każda modelka czy aktorka pytana o sekret swojego doskonałego wyglądu podkreśla, że nigdy nie kładzie się spać z makijażem na twarzy. Właściwe oczyszczanie skóry jest tak samo ważne dla jej zdrowia i wyglądu, jak zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu i duże ilości wypijanej wody. O tym, dlaczego trzeba oczyszczać cerę i jak najlepiej to robić rozmawiamy z kosmetologiem i ekspertką do spraw pielęgnacji perfumerii Douglas, Moniką Mantewką.
View this post on Instagram
Co znajduje się na naszej twarzy po całym dniu? Co tak naprawdę musimy z niej usunąć podczas wieczornego oczyszczania?
Monika Mantewka: Pomijając kurz i inne tym podobne zanieczyszczenia, najważniejszy jest makijaż. Niezmyty makijaż zatyka pory, oksyduje i może doprowadzić do powstania stanów zapalnych. Poza tym, nie myjąc twarzy, nie nakładamy na nią pielęgnacji wieczornej, która jest bardzo ważna, jeśli nasza skóra ma się w ciągu nocy zregenerować.
Jakie mogą być krótkofalowe i długofalowe konsekwencje niedokładnego oczyszczania twarzy?
Ja skórę często porównuję do człowieka. Proszę sobie wyobrazić, jak będziemy się czuć idąc spać w tym samym ubraniu, w którym spędziliśmy cały dzień? Nasza skóra nie wypoczywa w nocy, jeśli nie została wcześniej umyta. Często też będzie rano miała po prostu brzydki koloryt, będzie wyglądała na zmęczoną. Z czasem też takie zaniedbanie przyczyni się do jej szybszego starzenia.
Płyny micelarne wydają się być takimi uniwersalnymi produktami. Czy oczyszczenie twarzy wacikiem nasączonym takim płynem wystarczy?
NIE! Płyny micelarne zostały wymyślone dla osób, które są w podróży i nie mają dostępu do wody bieżącej. Z czasem stały się pierwszym krokiem w oczyszczaniu naszej skóry na przykład z make-upu. Natomiast nie zastępują wody z kranu. Po oczyszczeniu skóry płynem micelarnym powinnyśmy zastosować odpowiedni produkt do rodzaju skóry, by ją umyć. I jeszcze jedno: woda z kranu jest naszym najlepszym przyjacielem i nie wysusza naszej skóry. Myjemy nią codziennie całe ciało i miejsca, które są delikatniejsze niż skóra twarzy. Należy jednak uważać jakim produktem się myjemy.
Jak powinno przebiegać wieczorne oczyszczanie twarzy? Czy jest Pani zwolenniczką tak popularnej wśród Koreanek metody dwustopniowego oczyszczania twarzy z użyciem olejku i pianki?
Dwustopniowe oczyszczanie - tak, ale niekoniecznie z użyciem olejku i pianki. Produkty muszą być dobrane do rodzaju i potrzeb skóry.
Skoro metody i kosmetyki do oczyszczania twarzy powinno się wybierać ze względu na rodzaj lub potrzeby skóry, to jakie produkty poleciłaby Pani osobom z cerą suchą lub odwodnioną oraz osobom z cerą tłustą lub mieszaną?
Tak, oczyszczanie dobieramy do rodzaju i potrzeb skóry. Możliwości jest naprawdę bardzo dużo. Przy suchej skórze wybieramy produkty, które oczywiście przy myciu również nawilżają naskórek, a przy skórze tłustej myślimy o produktach o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym.
Czy poranne oczyszczanie twarzy powinno być równie rozbudowanym rytuałem? A może do oczyszczania cery rano potrzebujemy zupełnie innego zestawu kosmetyków niż do oczyszczania wieczornego?
W nocy nasza skóra się mocno regeneruje i oczyszcza "wyrzucając na zewnątrz" to, co nie jest jej potrzebne. Dlatego rano powinniśmy umyć skórę odpowiednim produktem - z wodą - i może to być ten sam kosmetyk co wieczorem.
W sprzedaży jest wiele różnych akcesoriów służących do pielęgnacji twarzy, w tym takich do jej oczyszczania - szczoteczki soniczne i automatyczne, gąbki konjac... Co Pani o nich myśli - czy takie akcesoria są dla każdego?
Oj, tu już trzeba rozpatrywać każdy produkt z osobna. Jest wiele akcesoriów bardzo dobrych i pomocnych nie tylko w oczyszczaniu skóry. Ale trzeba dobrać je znowu odpowiednio do potrzeb.
W zgodzie z coraz silniejszym trendem eko, dużą popularnością cieszą się wielorazowe "waciki" i myjki do twarzy. Jak Pani ocenia tego typu produkty?
Hmm... Zależy z jakiego są zrobione materiału - to znaczy, czy nadają się do codziennego używania - i jak o nie dbamy, czyli, czy utrzymujemy je w higienicznym stanie. Ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie bez nich poprawnego mycia twarzy. Oczywiście są bardzo pomocne, ale nie zastąpią kosmetyku do mycia. Sama używam od 25 lat specjalnej ściereczki z mikrofazy marki Sensai i wszystkim ją polecam. Dobrze sprawdzają się też bawełniane ręczniczki, które po każdym użyciu należy wyprać.
W jaki sposób Pani oczyszcza twarz rano i wieczorem?
Ponieważ mam skórę suchą, mogę sobie pozwolić na olejki do wstępnego demakijażu. Po nich używam albo delikatnych pianek, albo emulsji. No i oczywiście nie zapominamy po umyciu twarzy o tonikach lub lotionach, które przywracają skórze odpowiednie pH i mogą też być wspaniałym wstępem do kolejnych kroków pielęgnacji.