Krata należy do klasycznych wzorów w świecie mody. Jednak na szczególną uwagę zasługuje print Vichy. Powód? Charakterystyczny rodzaj kraty dodaje charakteru oraz arystokratycznego szyku klasycznej garderobie. Stylistka wybiera eleganckie płaszcze w kratę Vichy, które zachwycą miłośniczki klasyki w modzie - bez cienia monotonii.
Spis treści
Kraciasty wzór Vichy, znany również jako "gingham", ma interesującą historię w świecie mody. Wzór Vichy pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej i zaczął być popularny w Europie w XVII wieku, kiedy holenderscy koloniści zaczęli importować tkaniny z Malezji. Pierwotnie wzór był znany jako "gingham", co pochodzi od malezyjskiego słowa "genggang", oznaczającego pasy lub prążki. W XVIII wieku miasto Vichy we Francji stało się znane z produkcji tkanin w tym charakterystycznym wzorze. Stąd też wzięła się nazwa "krata Vichy". Tkaniny te były początkowo barwione na jeden kolor, najczęściej czerwony lub niebieski, na białym tle. Wzór stał się szczególnie popularny w latach 50. XX wieku. Ikona mody i aktorka Brigitte Bardot nosiła sukienkę w kratę Vichy na swoim ślubie w 1959 roku, co przyczyniło się do wzrostu popularności tego wzoru. W latach 60. krata Vichy była symbolem młodzieżowej mody i kultury. Była to część większego trendu na noszenie prostych, geometrycznych wzorów. Od lat 60. wzór Vichy regularnie powraca w modzie, zarówno w damskiej, jak i męskiej, przewijając się przez kolekcje wielu projektantów. Jest to wzór, który jest uważany za klasyczny i ponadczasowy. Jest szczególnie lubiany przez projektantów mody, bo w ekspresowym tempie dodaje stylizacji wyrazistości i arystokratycznej elegancji.
Krata Vichy lubi klasyczne cięcia i długie fasony. Wybierając płaszcz w słynny wzór, warto wybrać klasyczny fason jednorzędowy z klapami lub miękki fason inspirowany szlafrokiem - z paskiem w talii. W modzie są także płaszcze w stylu lat 60. XX wieku, które charakteryzują się obłym, oversize'owym kształtem bez zaznaczonej talii oraz dwurzędowym zapięciem. Ważnym aspektem jest także kolorystyka. Miłośniczki klasyki zachwyci stonowana paleta barw, utrzymana w odcieniach beżów, brązów i czerni. Z kolei fanki wyrazistych kolorów, mogą postawić na intensywne odcienie zieli i indygo lub pastelowe błękity, które doskonale podkreślają urokliwą estetyką lat 60.