Taco Hemingway na polskiej scenie muzycznej jest objawieniem ostatnich lat. Krytycy cenią go za indywidualizm, a także umiejętność wnikliwej obserwacji rzeczywistości. Mimo niechęci do udzielania wywiadów i świadomej rezygnacji z udziału w reklamach jego popularność stale rośnie.
Taco Hemingway od lat podbija rynek muzyczny. Jego płyty sprzedają się w zawrotnej liczbie egzemplarzy, a raper co roku zgarnia liczne nagrody. Fani artysty doceniają w nim autentyczność oraz to, że otwiera się na nowe dźwięki i podejmuje współpracę z innymi wokalistami i hip-hopowcami.
Taco Hemingway, a właściwie Filip Szcześniak, urodził się w Kairze 29 lipca 1990 roku. W pierwszych latach swojego życia mieszkał nie tylko w Egipcie, lecz także w Chinach. Dopiero w wieku 6 lat przeprowadził się z rodzicami do Warszawy. Miłość do rapu zaszczepił mu ojciec, a umiejętność układania tekstów ma po mamie. Od kilku lat spotyka się z modelką Igą Lis, córką dziennikarzy Kingi Rusin i Tomasza Lisa.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Jego kariera rozpoczęła się w 2013 roku. Od tego czasu wydał 6 albumów studyjnych i 6 minialbumów. W Polsce sprzedał ponad 400 tys. krążków, co stawia go na pierwszym miejscu najlepiej sprzedających się raperów w naszym kraju.
Taco Hemingway to fenomen na polskiej scenie hip-hopu i rapu. Nie podąża za światowymi trendami, a jego teksty często określane są jako literackie.
Pierwsze utwory zaczął publikować w sieci, gdy studiował w Londynie. Pierwszy minialbum rapera o nazwie „Young Hems” został wydany w całości po angielsku. Na szersze wody wypłynął w 2014 roku, a to za sprawą epki „Trójkąt warszawski”. Znalazło się na nim 7 piosenek. W tym samym roku Taco upublicznił „Umowę o dzieło”. Utwór „Następna stacja” pochodzący z tego albumu znalazł się na szczycie Listy Przebojów Trójki. Od tego momentu młody artysta stał się znany szerszej publiczności.
Od 2015 roku Taco Hemingway zaczął występować na największych polskich scenach muzycznych, w tym na Open'erze, Live Music, Domoffonie i Up to Date. W kolejnych latach wyszły jego kolejne albumy – „Wosk”, „Marmur” i „Szprycer”.
W 2018 roku Taco wszedł we współpracę z innym raperem – Quebonafide. Nagrali razem płytę „Soma 0,5 mg”, na którym znalazł się wielki hit – „Tamagotchi”. Duet przybrał przydomek Taconafide i wyruszył w trasę koncertową, której zwieńczeniem był występ na Open’er Festivalu.
Wielkim hitem okazała się kolejna płyta rapera – „Pocztówka z WWA, LATO’19”. Na krążku znalazły się teksty poruszające bardzo ważne problemy społeczno-polityczne. W tym samym roku Taco po raz pierwszy zaangażował się w kampanię społeczną, która miała na celu zachęcenie do głosowania w wyborach parlamentarnych.
Młody artysta chętnie nawiązuje współpracę z cenionymi muzykami, w tym m.in. Kękę, Arturem Rojkiem i Dawidem Podsiadło. Z tym ostatnim dał wspólny koncert na Stadionie Narodowym, co okazało się wydarzeniem roku. Bilety sprzedały się w ekspresowym tempie, a obiekt z 73 tys. miejsc wypełnił się po brzegi. Urywki z koncertu można obejrzeć na YouTubie.
W 2020 roku światło dziennie ujrzały dwa albumy – „Jarmark” i „Europa”. Wydanie aż dwóch krążków w dobie pandemii ocenione zostało jako wielkie osiągnięcie. Teksty, które się na nich znalazły, krytykują ugrupowania polityczne, influencerów, Kościół, pornografię i narkotyki.
Taco Hemingway był aż 11-krotnie nominowany do „Fryderyków”, z czego 4 razy udało mu się zdobyć tytuł laureata w kategorii Album roku hip-hop („Pocztówka z WWA”, „Umowa o dzieło”, „Szprycer”, „Soma 0,5 mg”). Magazyn „Wprost” umieścił rapera na 10. miejscu listy Najbardziej wpływowych Polaków 2019. Był również nominowany do takich nagród jak MTV Europe Music Awards i Bestsellery Empiku. Co ciekawe, Taco nie odebrał żadnej z przyznanych mu nagród, ponieważ nie przykłada do tego większej uwagi.
Raper jest mało aktywny w mediach społecznościowych. Na Instagramie publikuje wyłącznie okładki swoich albumów i zdjęcia z koncertów. To wyjątek pośród epatujących prywatną artystów młodego pokolenia.
Wyświetl ten post na Instagramie.