Lato w mieście? To doskonała okazja do spotkania z kulturą w najlepszym wydaniu. Tym bardziej, że coraz więcej teatrów przygotowuje ciekawy repertuar z myślą o widzach, którzy w wakacje przemieszczają się po kraju, szukając odpoczynku i wrażeń. Spośród bogatej oferty, wybrałam spektakle, które umilą nam długie, letnie wieczory i skłonią do refleksji.
Ta wiadomość ucieszy teatromanów - wiele scen będzie otwartych przez lipiec i sierpień. W Warszawie czekają nas wyjątkowe spotkania teatralne na szóstym piętrze Pałacu Kultury i Nauki – w przestrzeni, która przyciąga nie tylko sztuką i niepowtarzalną atmosferą, ale też widokiem na śródmieście. Teatry Krystyny Jandy - Polonia i Och Teatr - grają, jak co roku, przez całe lato, również w plenerze. Kamienica, którą po śmierci jej założyciela, Emiliana Kamińskiego, prowadzi jego żona, aktorka Justyna Sieńczylło, przygotowała nam wiele atrakcji. Ci, którzy mieszkają w Krakowie i Gdańsku (albo się tam wybierają) też znajdą na afiszach tytuły, które ich rozpalą. Przed nami teatralne lato!
Na początek dwie propozycje Teatru Gudejki, który - w ramach spotkań teatralnych - będzie grać na szóstym piętrze PKiN od 13 lipca do 20 sierpnia:
Przenosimy się na Plac Konstytucji, obok którego siedzibę ma Teatr Polonia Krystyny Jandy. Bo nie tylko w nim, ale też na wspomnianym placu przez całe lato będziemy oglądać niezwykłe spektakle, w tym ten, od którego zaczęło się plenerowe szaleństwo teatralne Polonii: spektakl "Lament na Placu Konstytucji" z genialną Marią Seweryn w roli głównej. Poza nim, obejrzymy też inne spektakle na powietrzu (wstęp wolny): "Starość jest piękna" i (dla dzieci) "Kot w butach". Te same (i inne) tytuły pojawią się też na terenie Centrum Praskiego Koneser. A do Polonii koniecznie się wybierzmy na ten monodram:
Latem zajrzyjmy też do lubianego przez widzów OCH-Teatru, który (jak Polonia) gra w Centrum Sztuki Koneser (wstęp wolny). A na swoich deskach pokaże nam m.in. fantastyczne komedie, jak np.:
"Słoneczni chłopcy". To historia dwóch zapomnianych aktorów, którzy swoimi skeczami przez lata rozbawiali publiczność całego kraju, skupiając przed telewizyjnymi ekranami całe rodziny. Postrzegani jako nierozłączny duet, w rzeczywistości nie mogą znieść swojego towarzystwa. Od lat pozostają skłóceni, nie utrzymując kontaktu. Pewnego dnia otrzymują intratną propozycję powrotu do studia telewizyjnego ze swoim legendarnym popisowym numerem. Ostatni raz wystąpić razem. Czy wygrają wzajemne animozje czy potrzeba bycia w centrum uwagi? A może jednak nie mogą bez siebie żyć? W rolach głównych: Artur Barciś i Cezary Żak – duet, który elektryzuje widzów od lat. Spektakle: 9 i 10 lipca, 12, 13, 14 sierpnia.
A skoro już jesteśmy w OCH-Teatrze, od razu kupmy bilety na jedną z ostatnich jego premier – "Klub kawalerów". To brawurowa komedia charakterów w reżyserii Krystyny Jandy, z plejadą gwiazd na scenie.
W tytułowym klubie spotykają się panowie pewni, że małżeństwo oznacza koniec swobody, a miłość to tylko złudzenie. Przysięgają wierność kawalerskim ideałom… do czasu, gdy na ich drodze stają one – kobiety inteligentne, urocze i wystarczająco sprytne, by nie dać się zbyć męskim intrygom. Spektakl można zobaczyć: 13, 14 i 15 lipca oraz 25, 26 i 27 sierpnia.
Przenosimy się teraz do warszawskiego Teatru Kamienica. Tam jego szefowa, Justyna Sieńczyłło, ma dla nas wiele interesujących tytułów: od komedii po dramaty, w tym wakacyjną niespodziankę – pokazy przedpremierowe spektaklu:
A może ktoś miałby ochotę wybrać się na spektakl muzyczny? W krakowskim Teatrze Variete w lipcu obejrzymy musical "Pretty Woman", który rozbawi nas i uwiedzie w broadwayowskim stylu.
W wakacje na pewno dotrzemy, choćby na chwilę, nad Bałtyk. Jeżeli nasz urlop plasuje się pomiędzy 23 lipca a 2 sierpnia, wybierzmy się do Gdańska, na 30. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, którego tegoroczne motto brzmi "Pochwała szaleństwa". Będą spektakle, koncerty, filmy, koncerty. A wśród nich przedstawienie, które jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń festiwalu:
„Hamlet, książę Danii”
To wyjątkowe spotkanie arcydzieła Szekspira z wyobraźnią reżysera Roberta Lepage’a – twórcy legendarnej Ex Machiny, który od dekad wyznacza kierunki współczesnego teatru. Wspólnie z wybitnym tancerzem Guillaume’em Côté stworzył on minimalistycznego, niezwykle eleganckiego „Hamleta” niemal całkowicie pozbawionego słów, w którym to ludzkie ciało tańczy kryzys, żałobę, zdradę i samotność. Twórcy rezygnują z tradycyjnych dialogów na rzecz tańca, ale kluczowe fragmenty tekstu Szekspira pojawiają się w formie projekcji. Spektakle: 28 i 29 lipca.
Festiwal Szekspirowski zwieńczy wyjątkowy spektakl "Romeo i Julia", który zaprezentuje Barcelona Flamenco Ballet z Hiszpanii. Będzie to nowa, bardzo zaskakująca, interpretacja słynnego dramatu Williama Szekspira, w choreografii Davida Gutiérreza, łącząca flamenco, taniec współczesny oraz jazz w intensywną opowieść o miłości, tożsamości i społecznych napięciach. Spektakl obejrzymy 1 i 2 sierpnia.
Są teatry, które same w sobie tworzą niezwykłą atmosferę. I spektakle, które po prostu trzeba zobaczyć. A lato i teatr tworzą duet idealny. Rozświetlona wieczornymi światłami panorama Warszawy, wakacyjny klimat na scenach w Krakowie, Gdańsku (ale też innych polskich miastach), świetne aktorstwo i emocje płynące ze sceny – ta mieszanka sprawia, że każdy letni spektakl stanie się dla nas niezapomnianym wspomnieniem. Do zobaczenia na widowni!