Warsztaty origami, mangi, kaligrafii, a także unikalne ceremonie parzenia herbaty oraz nakładania kimon to tylko niektóre z wydarzeń, w jakich będzie można wziąć udział między 18 a 21 maja w ramach Targów Książki i Mediów VIVELO.
Spis treści
Majowe wydarzenie na PGE Narodowym będzie wyjątkową okazją, żeby bliżej poznać i doświadczyć wspaniałej kultury Japonii. Kultura Kraju Kwitnącej Wiśni jest niezwykle różnorodna, a wiele z jej zwyczajów to podziwiane na całym świecie barwne i fascynujące ceremonie.
Podczas Targów Książki i Mediów VIVELO w specjalnie przygotowanej strefie, we współpracy z wydawnictwami, instytucjami i stowarzyszeniami związanym z kulturą Japonii, odbędą się spotkania z literaturą japońską i sztuką performatywną.
W niedzielę na Targach gościem specjalnym będzie Toshikazu Kawaguchi. Jest on autorem bestsellerowej serii "Zanim wystygnie kawa", którą pokochali czytelnicy na całym świecie. Do Polski przylatuje w ramach światowego tournée z okazji premiery 2. tomu tej niezwykle popularnej serii.
W sobotę organizatorzy Targów Książki i Mediów VIVELO zapraszają na pokaz tradycji parzenia i podawania herbaty – sztuki chanoyu w wykonaniu członków Japonistycznego Koła Naukowego Maru działającego przy Katedrze Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
W sobotę odbędą się też warsztaty kaligrafii, w wykonaniu Wiktorii Borowskiej, która na co dzień współpracuje ze szkołą AKARI Warszawa. Składać się na nie będą: wprowadzenie do historii kaligrafii japońskiej – shodō oraz omówienie techniki pisania i demonstracja przyrządów; demonstracja ucierania tuszu oraz warsztaty pisania własnego imienia oraz prostych znaków w katakanie.
Na żywo będzie można będzie również zobaczyć, jak powstaje rysunek mangi, w wykonaniu Olivii Gulidy "MangoMilk" – ilustratorki i właścicielki sklepu MangoMilkStudio. Jej ulubionym tematem są komiksowe postaci, zwierzęta oraz fantastyczne stworzenia. Ich ilustracje – w formie plakatów, naklejek i breloczków – będą dostępne na stoisku autorki.
Z pewnością warto wziąć udział w pokazie technik miecza japońskiego szkoły Arakimunisairyu w wykonaniu mistrza IAI, który nazywany jest "poruszającym się Zen". Wymaga on od praktykujących uporządkowanego umysłu, by perfekcyjnie wykonać wyspecjalizowane techniki cięcia. Na Targach Książki i Mediów VIVELO będzie można też zobaczyć wyjątkowy pokaz uczniów założyciela szkoły Soke Masanori Ogawa w rytmie Biwy, japońskiej lutni.
Przez cztery dni Targów Książki i Mediów VIVELO będzie można oglądać wystawę kimon, zorganizowaną przez Katarzynę Górską oraz Kingę Owczarską, właścicielkę marki Wisteria Gardens. Unikalna kolekcja obejmuje stroje codzienne, wyjściowe i zabytkowe.
Kimono to symbol tradycji Kraju Kwitnącej Wiśni, który odzwierciedla jego historię i poczucie estetyki. Prosta geometryczna forma kimona umożliwia wykorzystanie jej wedle fantazji artysty, w niemal nieograniczany sposób. Dekoracje na tkaninach mogą odzwierciedlać zarówno indywidualny gust właściciela, jak i okazję na jaką kimono zostało zaprojektowane.
Wzory, tkanina, a nawet kolorystyka mogą mieć ukryte znaczenie, rozpoznawalne wyłącznie dla osoby je noszącej. A jako przedmiot codziennego użytku kimono podlega modzie, jest więc okazją do przenikania się różnorodnej estetyki, odmiennych kultur i różnych inspiracji.
Wystawa nosi nazwę Tsumamiu zaiku (w Polsce nazywane popularnie kanzashi), co oznacza podobną do origami tradycyjną technikę tworzenia kwiatów z jedwabiu, które są główną ozdobą tradycyjnych japońskich fryzur. Te wspaniałe jedwabne kompozycje noszą na przykład gejsze – symbole japońskiego szyku i elegancji.
Nie sposób nie wspomnieć też o sobotnim pokazie japońskich gier tradycyjnych Otedama, pod patronatem Muzeum Azji i Pacyfiku, który poprowadzi Dominika Kossowska-Janik. Ta tak zwana japońska żonglerka to gra tradycyjna z wykorzystaniem woreczków wypełnionych ryżem. Pozwala ona rozwijać sprawność manualną, spostrzegawczość, wyobraźnię i kreatywność. Uczestnicy zajęć zapoznają się z historią gry, nauczą podstawowych trików, a także poznają inne odmiany gry, znajdujące się w repertuarze światowych gier i zabaw.
Także w sobotę Tomasz Madej z Muzeum Azji i Pacyfiku poprowadzi grę zręcznościową Kendama (czyli japoński "młoteczek"), w której wykorzystywany jest drewniany uchwyt i przywiązana do niego kulka. Gra polega na łapaniu kulki na jeden z trzech talerzyków. Prowadzący opowie jej historię oraz nauczy jak wykonywać podstawowe triki. Kendama uczy cierpliwości, kreatywności oraz poprawia koordynację ręka-oko.
Otedama oraz Kendama to warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunem. Ilość miejsc ograniczona.
Na entuzjastów bogatej japońskiej historii i tradycji czeka też wyjątkowa atrakcja – wystawa "Samuraje, rycerze dawnej Japonii", podczas której zaprezentowana zostanie kolekcja Macieja Płotkowiaka z Katana.pl. Kolekcjoner podzieli się swoją wiedzą na temat każdego z prezentowanych egzemplarzy, bo – jak sam mówi – "zbroja japońska należy do najbardziej oryginalnego i wyrafinowanego rodzaju uzbrojenia ochronnego".
Cechuje ją bogate zdobnictwo, piękna forma, ekspresja wyrazu, a także nietuzinkowe materiały z których została wykonana. Jest połączeniem elementów twardych (metalowych) z miękkimi (skóra, jedwab). Dzięki tym połączeniom, oryginalnym materiałom, ale też perfekcji wykonania zasługuje na miano dzieła sztuki.
Zbroja służyła wojownikom w boju, ale była również przedmiotem kultu posiadacza i dumy rzemieślników, którzy ją wykonywali. Podczas Targów Książki i Mediów VIVELO będzie można założyć prawdziwą zbroję samuraja (czemu będzie towarzyszyło fachowe omówienie) oraz wykonać pamiątkowe zdjęcie.
Udaj się w orientalną podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni w niach 18-21 maja na PGE Narodowy. Informacje dotyczące Targów Książki i Mediów VIVELO znajdziesz na oficjalnej stronie wydarzenia.