Świadomy wybór diety roślinnej to wyraz troski o środowisko. Okazuje się, że produkcja żywności odzwierzęcej to jeden z głównych powodów zmian klimatycznych i klęsk żywiołowych: fal upałów, suszy, powodzi, tajfunów, gradobić czy tsunami. Ty także masz wpływ na jakość klimatu naszej planety. Wybierając dietę roślinną, dajesz jej dodatkowy oddech.
Z badania Upfield „Zmiana klimatu a produkcja żywności – badanie świadomości mieszkańców Polski” wynika, że podejmujemy świadome działania mające na celu zadbanie o Planetę i ochronę środowiska przed zmianami klimatycznymi. Aż 92% badanych zadeklarowało, że segreguje odpady, 77% ogranicza zużycie plastiku, a 76% badanych stara się codziennie zmniejszać zużycie wody. To jasny sygnał, że mieszkańcy Polski zmieniają swoje nawyki, aby dodać swój wkład w zatrzymanie zmian klimatycznych na świecie. Fale upałów, susza, powodzie, tajfuny, gradobicia, tsunami – Planeta doświadcza kolejnych klęsk żywiołowych, którym jednym z głównych powodów jest także masowa produkcja żywności odzwierzęcej.
Odpowiedzią na ten poważny problem jest zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzanie diety roślinnej. Moda na dietę roślinną to nie tylko przepis na lepsze zdrowie i prewencję chorób układu krążenia, ale praktyczny sposób na życie w ekologicznym duchu. Wystarczy każdego dnia wybierać wysokiej jakości produkty roślinne, jak współczesne margaryny czy wegańskie sery, aby zadbać o lepszy klimat. Zaletą wybierania tego typu produktów jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Dane ekspertów są jednoznaczne: wyprodukowanie 1 kg czerwonego mięsa to zużycie 15 tys. litrów wody, 6 kg paszy i emisja dwutlenku węgla porównywalna do trzygodzinnej jazdy samochodem po autostradzie. Za pomocą dbania o swój stan zdrowia, podarujesz także dodatkowy oddech planecie.
Nie bądź obojętny i już dziś podejmij świadome działanie. Wystarczy kilka małych kroków, aby rozpocząć walkę o lepszy klimat. Stojąc przy półce w sklepie czy robiąc zakupy on-line, wybieraj żywność pochodzenia roślinnego zamiast dużych ilości mięsa i nabiału. Sumą tego wspólnego wysiłku będzie zmiana większa, niż niejedna inicjatywa organizacji proekologicznych czy rządów największych państw. Dlaczego warto? Skutkami zmian klimatycznych są zniszczone uprawy, zrównane z ziemią domy, podtopione miasta, widmo głodu oraz miliony ludzi zmuszonych porzucić swoje dotychczasowe miejsca zamieszkania. W pierwszej połowie 2020 roku, w związku z katastrofami i zagrożeniami hydrometeorologicznymi, 9,8 milionów ludzi zmuszonych było się przesiedlić. Z raportu WMO wynika, że powodzie, huragany i tajfuny wymuszą migrację ponad 20 mln ludzi. Twoje codzienne wybory mają wpływ na środowisko naturalne, dlatego podejmij wyzwanie i postaw na roślinne produkty. Dla siebie i planety!
Jak sprawić, by nasza dieta była bardziej roślinna? Wybierz produkty Upfield
Nie trzeba od razu przechodzić na wegetarianizm czy weganizm, by odczuć, że nastąpiła pozytywna zmiana.. Wystarczy stosować metodę małych kroków, czyli skomponować dietę, która będzie odpowiadała naszym kubkom smakowym i będzie zgodna z ideą zastępowania produktów zwierzęcych na roślinne. To bardzo łatwe w codziennej realizacji, bo na sklepowych półkach z łatwością znajdziemy zdrowsze produkty roślinne, jak współczesne margaryny kubkowe (bez tłuszczów trans) czy wegańskie sery. Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z dietą roślinną, postaw na produkty Upfield. To cała gama roślinnych margaryn, jak Rama, Delma, Kasia, ProLife czy Flora bez konserwantów oraz wegańskich serów Violife – pyszna alternatywa dla serów w kawałku, do smarowania, wiórków serowych, w plastrach, twardych i aromatycznych do tarcia.
Produkty Violife zastąpią sery z mleka krowiego w każdym zastosowaniu w kuchni: do pizzy, na kanapki, jako tarty ser do sałatki, do zapiekanki, na grilla, do czerwonego wina czy sałatki greckiej. Wyróżniają się szeroką gamą gatunków serów, więc z łatwością znajdziesz swój ulubiony. W Violife znajdziesz wegański cheddar, parmezan, goudę czy ser o wędzonym smaku.
Produkty Upfield to także cała rama znanych i lubianych margaryn, które mają wspaniały smak, prosty skład, brak tłuszczów trans i doskonalę sprawdzają się w kuchni. Rama to jedna z ulubionych marganym z polskich stołach. Doskonale zastępuje masło: w smarowaniu pieczywa, gotowaniu, a także pieczeniu czy smażeniu jajecznicy. Jest niezwykle uniwersalna, a przy tym nie ustępuje masłu w smaku i ma w 100% naturalne składniki.
Flora to margaryna, której głównymi składnikami są słonecznikowy i lniany. Rekomendowana jest wszystkim osobom, którzy dbają o zdrowszą dietę i aktywny styl życia. Stanowi doskonałą alternatywę dla masła, a zawiera aż 80% mniej nasyconych kwasów tłuszczowych (nasycone kwasy tłuszczowe są niekorzystne dla zdrowia, ponieważ podnoszą poziom cholesterolu we krwi). Dodatkowo Flora jest bogata w kwasy Omega-3 oraz Omega-6, które pomagają utrzymywać serce w dobrej kondycji, a poziom cholesterolu na prawidłowym poziomie. Jest odpowiednia nie tylko dla wegetarian, ale tez dla wegan i osób z nietolerancją laktozy. Flora nie zawiera także konserwantów.
Eksperci o wpływie diety na zmiany klimatu
„W kontekście żywności – największy, negatywny wpływ na klimat ma hodowla przeżuwaczy (krowy, owce, kozy) i produkcja żywności pochodzącej z ich hodowli. Jest to spowodowane tym, że w naturalnych procesach metabolicznych z ich układu pokarmowego emitowany jest metan. Tak więc ograniczenie lub rezygnacja z mięsa i produktów odzwierzęcych w diecie może przyczynić się do zmniejszenia presji wywieranej przez człowieka na klimat i powstrzymania kryzysu. Każdy z nas ma wpływ na to, jak wyglądać będzie przyszłość – podejmując decyzję już przy sklepowej półce” - tłumaczy prof. Zbigniew Karaczun, SGGW
Sebastian Tołwiński zwraca uwagę na kwestię świadomości polskich konsumentów: "Wyniki badania pokazują, że mieszkańcy Polski nie łączą problemu zmiany klimatu z wyborami dokonywanymi podczas zakupów w sklepie. To duża strata, ponieważ wybierając częściej żywność opartą na składnikach roślinnych zamiast mięsa i nabiału, w łatwy sposób można przysłużyć się naszej planecie” - tłumaczy.