Tutaj możemy nie tylko udawać bohaterów powieści Jane Austen czy Marii Rodziewiczówny, ale także złapać chwilę oddechu na łonie przyrody i lepiej poznać fascynującą historię Mazowsza. Oto 5 pałaców, do których szybko dojedziemy z Warszawy.
Spis treści
Ten pałac zna większość uczniów z Mazowsza, ponieważ stanowi częsty cel szkolny wycieczek. Warto jednak zajrzeć do niego również w dorosłym wieku, aby w pełni docenić urok klasycystycznego pałacu i ogrodu w stylu romantycznym. Początki dworu sięgają już XII wieku, ale kolejni właściciele przebudowywali majątek. W 1774 roku właścicielem Nieborowa został Michał Hieronim Radziwiłł, który przebudował pałac z barokowego na styl wczesnoklasycystyczny. Chociaż Radziwiłłowie byli właścicielami majątku aż do 1945 roku, jednak po śmierci Michała Hieronima pałac podupadł. Na szczęście pod koniec XIX wieku ziemie przejął Piotr Radziwiłł, który przy pałacu otworzył manufakturę mebli i ceramiki. Do teraz można zajrzeć do Majoliki Nieborów, aby kupić wyjątkowy talerz lub filiżankę. Obecnie Pałac Radziwiłłów oraz Ogród Romantyczny Arkadia są częścią Muzeum Narodowego w Warszawie.
Wyświetl ten post na Instagramie
Aby zobaczyć ten pałac nie trzeba wcale wyjeżdżać z Warszawy. Wystarczy skręcić w bok Starówki i znaleźć się na terenie barokowego pałacu wybudowanego w XVIII wieku dla Klemensa Branickiego. Nazywany był „pałacem pani Krakowskiej”, od przydomka który otrzymała żona Branickiego, Izabela Poniatowska (siostra króla Stanisława Augusta). Pałac został zburzony w czasie II wojny światowej, a następnie odbudowany. Od kilku lat mieści się tutaj luksusowy hotel Verte. Do środka można zajrzeć udając się np. na lunch do restauracji Kuk.
Wyświetl ten post na Instagramie
Okazały pałac zbudowany przez Kazimierza Ludwika Bielińskiego i Ludwikę Marię Morsztynównę z okazji swojego ślubu zachęca do spacerów i zwiedzania. Zbudowany pod koniec XVII wieku pałac gościł wiele koronowany głów, w tym Augusta II Mocnego i Jana III Sobieskiego. W XIX wieku pałac popadł w zapomnienie i ruinę, ale po II wojnie światowej został wyremontowany i przystosowany m.in. na dom poprawczy i rezydencję Urzędu Rady Ministrów. W latach 80. XX wieku był tutaj internowany przyszły prezydent Lech Wałęsa. Teraz po ponurej przeszłości pałacu nie ma już śladu. Obecnie w pałacu znajduje się muzeum, w którym może podziwiać historyczny wystrój salonów, a także pamiątki po Ignacym Janie Paderewskim. Pół dziki park wokół pałacu zachęca do spacerów i pikników, zaś zmęczeni wędrówkami mogą usiąść w pałacowej kawiarence.
Wyświetl ten post na Instagramie
XVIII-wieczny pałac zaprojektował architekt Hilary Szpilkowski, odpowiedzialny m.in. za ratusz w Piasecznie. Pierwszym właścicielem tego prześlicznego pałacu był Bazyli Walicki, doradca króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pałac przeżył burzliwe dzieje. W czasie II wojny światowej stacjonowały tutaj niemieckie wojska, ale właściciele pałacu państwo Morawscy, ukrywali tutaj m.in. Żydów. Po wojnie majątek upaństwowiono i przekształcono w letnią rezydencję Rady Ministrów. Odpoczywała tutaj m.in. Nina Andrycz, Jerzy Urban czy Gomułka. Obecnie Pałac Mała Wieś pełni rolę hotelu, ale przy okazji wizyty w pałacowej restauracji czy otwartej sezonowo herbaciarni można obejrzeć zajrzeć również do pałacowych ogrodów. Uwaga, sprawne oko rozpozna iż kręcono tutaj komedię Netflixa "Ślub doskonały".
Wyświetl ten post na Instagramie
To idealne miejsce, jeśli chcemy poczuć się jak w filmie. To tutaj kręcono „Lalkę” Wojciecha Hasa czy serial „Kariera Nikodem Dyzmy”, a także program „Projekt Lady”. Kompleks w stylu klasycystycznym wybudowano na początku XIX wieku. Autorem projektu był Jakub Kubicki, którego znamy jako projektanta Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego. Na terenie rozległego parku w stylu angielskim znajdziemy również dworek i neogotycki zameczek. Jeśli znudzą nam się pikniki, warto obejrzeć tutejsze parkowe rzeźby. W pałacu organizowane są również cyklicznie koncerty.
Wyświetl ten post na Instagramie