Długie włosy wymagają umiejętnego cięcia, a często także odpowiedniej stylizacji. Ale nagrodą za poświęconą im uwagę może być nie tylko bardzo kobiecy, ale też wyjątkowo stylowy wygląd.
Spis treści
Przyjęło się, że po przekroczeniu pewnego wieku kobiety ścinają włosy "na chłopaka". Tak jakby po 40. czy 50. roku życia nagle przestały znajdować czas na pielęgnację dłuższych włosów. A może powodem ich decyzji jest uciążliwość i większe koszty farbowania siwych długich włosów? Tak czy inaczej, polecamy wszystkim paniom poważnie się zastanowić zanim zdecydują się na radykalne cięcie. Bo choć pixie cut wciąż jest modny, to proponowane przez nas fryzury dla długich włosów są nie tylko w trendach, ale też wybraliśmy je z myślą o dojrzałych kobietach.
Zastanawiasz się, czy pozostać przy długich włosach (lub ewentualnie zacząć je zapuszczać) czy też zdecydować się na którąś z modnych krótkich fryzur? Ten dylemat pomoże ci rozwiązać test stosowany przez fryzjerów, którzy – by określić pasującą klientce długość włosów – mierzą odległość między jej podbródkiem a uchem. Jak dokonać takiego pomiaru?
Wystarczy przyłożyć ołówek poziomo do brody, a linijkę ustawić pionowo przy uchu – tak, żeby między ołówkiem a linijką powstał kąt prosty. Następnie sprawdzamy na linijce, jaka jest odległość między czubkiem brody a płatkiem ucha. Jeśli odległość między nimi jest mniejsza niż 6 cm, poddawanej takiemu pomiarowi osobie będzie do twarzy w krótkich włosach. Jeśli jednak ta odległość jest większa niż 6 cm, lepiej jest pozostać przy długich włosach.
Decydując się na długie włosy dobrze jest wiedzieć, jak o nią prawidłowo dbać. Trzeba bowiem pamiętać, że długie pasma są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, pocieranie czy plątanie. W efekcie tego, nawet od połowy swojej długości, długie włosy tracą blask i intensywność koloru (to ostatnie dotyczy włosów farbowanych). I jeżeli pozostawimy je samym sobie, możemy się spodziewać, że wspomniane wcześniej problemy będą się nasilały, a do oprócz tego, włosy staną się też bardziej podatne na puszenie i elektryzowanie, a ich końcówki będą się rozdwajały.
Jak w takim razie pielęgnować długie włosy? Kluczowa będzie regularność i dobrze dobrane kosmetyki. Długie włosy wymagają przede wszystkim zabezpieczenia przed mechanicznymi uszkodzeniami i wysychaniem. Należy ostrożnie je rozczesywać, delikatnie osuszać za pomocą ręcznika z miękkiej i bardzo chłonnej tkaniny oraz regularnie podcinać. Do wiązania długich włosów najlepiej używać jedwabnych lub satynowych gumek.
Pielęgnacja długich włosów rozpoczyna się chwilę przed ich myciem. Mycie długich włosów polecamy poprzedzić zabezpieczeniem ich końcówek olejkiem do ich pielęgnacji. W ten sposób ochronimy najbardziej suche i uszkodzone części długich włosów przed jeszcze większym uszkodzeniem i wysuszeniem. Mycie długich włosów powinno się zakończyć zastosowaniem odżywki do spłukiwania lub – przynajmniej raz w tygodniu – maski. W przypadku włosów kręconych albo wyjątkowo suchych lub zniszczonych, warto sięgnąć po odżywkę bez spłukiwania. Wszystkie kosmetyki odżywiające i nawilżające nakładamy mniej więcej do połowy długości włosów. Czesanie długich włosów rozpoczynamy od ich końców, stopniowo przesuwając się w kierunku głowy.
Nie ma wątpliwości, że długie włosy pozwalają na różnorodne upięcia. Równocześnie można mieć wrażenie, że dają one niewiele możliwości, jeśli chodzi o cięcie. Tymczasem dobry fryzjer ma w ich przypadku niemałe pole do manewru, a sposób w jaki obetnie długie włosy może naprawdę odmienić wygląd ich szczęśliwej posiadaczki.
Różne rodzaje cieniowania, grzywka prosta lub kurtynowa, stylizacja i koloryzacja sprawią, że długie włosy zyskają objętość i interesujący kształt, wyszczuplą twarz lub wręcz zmienią proporcje ciała. Fryzury na długie włosy będą zazwyczaj wymagały sięgnięcia po prostownicę, szeroką okrągłą szczotkę, wałki i kosmetyki do stylizacji, ale w zamian za wysiłek, który włożymy w ich ułożenie możemy spodziewać się naprawdę spektakularnych efektów.
Długie włosy zazwyczaj wymagają mniejszego lub większego pocieniowania. Oczywiście, można zrezygnować z warstwowego cięcia i obcinać długie włosy "na prosto" tak, żeby miały mniej więcej taką samą długość na całej głowie. Takie cięcie sprawi jednak, że fryzura podda się prawom grawitacji, co w przypadku włosów cienkich i średniej grubości oznacza brak objętości.
Kto w takim razie może spokojnie zrezygnować z cieniowania długich włosów? Przede wszystkim będą to panie o grubych, gęstych włosach i owalnych twarzach – im brak objętości za bardzo nie zaszkodzi. Jeśli jednak mają dość wysokie czoła, radzimy im rozważyć obcięcie grzywki. Prosta grzywka i obcinane bez cieniowania długie włosy stworzą geometryczną fryzurę, która będzie bardzo pasowała stylowym minimalistkom.
W przypadku długich włosów często cieniowany jest tylko ich tył. Włosy obcinane są w ten sposób, żeby spoczywając na plecach układały się w kształt przypominający literę V. Takie cięcie jest polecane osobom z włosami cienkimi i średniej grubości, prostymi lub lekko falowanymi. Cieniowanie długich włosów tylko z tyłu, dodaje im odrobinę objętości i powoduje, że pięknie się układają bez konieczności poważniejszej stylizacji. By uzyskać satysfakcjonujący efekt, wystarczy wysuszyć je na szerokiej okrągłej szczotce.
Cieniowanie długich włosów nie musi ograniczać się tylko do ich tyłu i... zazwyczaj nie powinno. Bo właśnie decydując się na cieniowanie włosów z boku głowy i w okolicach twarzy zapewniamy naszej fryzurze spektakularną objętość. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pocieniowane włosy trudniej jest upiąć, a zrobiony z nich kucyk może być cienki i postrzępiony jak szczurzy ogon. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim, zanim fryzjer dotknie nożyczkami lub brzytwą naszych włosów, poinformujmy go o tym, jak często i jak związujemy włosy. Dobrze też, żeby pasma w okolicach twarzy się sięgały mniej więcej do żuchwy – to pozwala na wygodne zakładanie włosów za ucho.
Cieniowane długie włosy są lżejsze, dzięki czemu lepiej opierają się działaniu grawitacji. Zwykle jednak, by w pełni wykorzystać tego rodzaju cięcie i uzyskać optymalną objętość, musimy cieniowane długie włosy jakoś wystylizować. Wiele zależy od rodzaju naszych włosów i efektu, jaki chcemy uzyskać. W przypadku włosów wysoko- i średnioporowatych, które są podatne na układanie, ale mają skłonność do puszenia się, dobrze sprawdzi się kontrolowany bałagan na głowie (jak na zdjęciu powyżej). Układanie takich cieniowanych długich włosów rozpoczynamy od spryskania sprayem, który spowoduje ich "odbicie" u nasady. Same pasma, po wysuszeniu, możemy z pomocą prostownicy ułożyć w nierównomierne fale. Stylizację dobrze jest zakończyć nałożeniem niewielkiej ilości olejku pielęgnacyjnego na same końcówki włosów.
Cieniowane długie włosy niskoporowate, pomimo swoich niewątpliwych zalet (połysku, elastyczności, łatwego rozczesywania), niechętnie poddają się stylizacji i trudno uzyskać ich spektakularną objętość. Jeśli więc masz takie włosy i równocześnie marzysz o bujnych falach (jak na zdjęciu powyżej), pogódź się z tym, że układanie fryzury będzie czaso- i pracochłonne. Stylizację włosów warto rozpocząć wysuszeniem ich na szerokiej szczotce, następnie nakręceniem na duże wałki i na koniec zakręceniem pojedynczych pasm na dość grubej lokówce. Nie obejdzie się też bez odpowiednich produktów: sprayu, który dodaje objętości, kosmetyku chroniącego przed szkodliwym działaniem wysokich temperatur, pudru dodającego objętości i lakieru utrwalającego loki.
Długie włosy z grzywką mają kilka istotnych zalet. Przede wszystkim, grzywka optycznie zmienia proporcje twarzy i pomaga ukryć zbyt wysokie czoło. Oczywiście, ta konkretna zaleta grzywki jest niezależna od długości pozostałych włosów. Jeśli jednak mamy długie włosy, to właśnie grzywka pozwoli nam wyglądać dobrze nawet wtedy, kiedy nasza fryzura nie jest najświeższa. Bo gdy brakuje nam czasu na umycie i ułożenie włosów, wystarczy umyć i wysuszyć samą tylko grzywkę, a pozostałe włosy związać w kucyka lub upiąć w koka.
W przypadku prostej grzywki, czyli takiej, która na całej swojej szerokości ma taką samą długość, dobrze by było, żeby sięgała na ona co najmniej do brwi, a nawet częściowo je przysłaniała. Długie włosy z taką dłuższą grzywkę polecane są zwłaszcza osobom z mocniej zarysowaną szczęką. Dlaczego? Dłuższa grzywka "łagodzi" rysy twarzy, a także przyciąga uwagę do jej górnej części sprawiając, że mocno zarysowana żuchwa mniej rzuca się w oczy.
W ostatnich latach bardzo popularna jest grzywka przypominająca kurtynę. Ten rodzaj grzywki ma subtelny przedziałek po środku czoła, delikatnie okala twarz i nie odcina się ostro od pozostałych włosów. Grzywka-kurtyna sprawdza się w przypadku każdego kształtu twarzy i doskonale wygląda razem z długimi włosami.
Choć w przypadku długich włosów dobre ciecie jest decydujące, bardzo ważna jest też odpowiednia koloryzacja. W ostatnich latach wyjątkowo popularna była lansowana między innymi przez Beyoncé koloryzacja określana dość enigmatycznie jako money piece. Polega ona na rozjaśnieniu o kilka tonów pasemek znajdujących się przy samej twarzy.
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w przypadku długich włosów jest baleyage. Rozjaśnienie wielu cienkich pasemek sprawia, że włosy wyglądają bardzo naturalnie – tak jakby znajdujące się w nich złote refleksy były skutkiem działania słońca. Dodatkowo baleyage dodaje włosom objętości, a odrost przy tego typu koloryzacji mniej rzuca się w oczy.