Konferencje TED podbijają serca widzów na całym świecie, bo edukują, bawią i inspirują w ciągu zaledwie 15-minutowych wystąpień mówców. Już 9 grudnia odbędzie się lokalna odsłona tego wydarzenia - TEDxWarsawWomen 2021. Jakie tematy będą poruszane podczas konferencji dedykowanej kobietom? Rozmawiamy z Eleną Pawętą, organizatorką TEDxWarsawWomen.
TED to organizacja non-profit, która zajmuje się popularyzowaniem wartościowych idei w formie krótkich wystąpień. Skąd pomysł na lokalną edycję TEDxWarsawWomen?
Postanowiłam zacząć organizować kobiecego TED-a w Warszawie 5 lat temu, gdy tylko się tu przeprowadziłam z Łodzi. Miało to być wydarzenie o kobietach i o ich sile tworzenia i wprowadzania pozytywnych zmian. Wcześniej już organizowałam podobne wydarzenia, ale miałam obawy że nie znam w Warszawie za dużo ludzi. Biłam się z myślami, jak znajdę partnerów, mówców, zespół? Bardzo szybko okazało się, że w Warszawie jest mnóstwo pozytywnie zakręconych osób, które są chętne żeby wziąć udział w tym przedsięwzięciu jako partnerzy, członkowie zespołu albo mówcy. Co ciekawe, TEDxWarsawWomen przyciąga nie tylko kobiety, a również mężczyzn. Mamy mężczyzn wspierających nasze wydarzenie zarówno w zespole organizacyjnym, jak i na scenie.
Konferencja TEDxWarsawWomen 2021 odbędzie się już 9 grudnia. Jakim kobietom jest dedykowana?
TEDxWarsawWomen odbędzie się 9 grudnia na scenie teatru „6.piętro”. Mamy ograniczoną ilość miejsc na sali, a zainteresowanie jest bardzo duże, więc zapewniamy również możliwość oglądania nas online na żywo. Nasza publiczność to głównie kobiety (ale nie tylko, co bardzo nas cieszy!). Są to osoby które znają platformę TED, wiedzą, że idee przedstawiane na scenie z czerwoną kropką są warte rozpowszechnienia i chcą być wśród pierwszych osób, które te idee usłyszą na żywo. Tematy, które poruszamy na naszej scenie są różnorodne, nie ma dla nas tematów tabu. Rozmawiamy o pracy, biznesie, dzieciach, zdrowiu, technologii, nauce i wielu innych tematach. Co roku świadomie wybieramy idee, które są szczególnie ważne dla kobiet w Polsce. Zwykle to są idee nowe i ciekawe, czasami zaskakujące i nawet szokujące, ale zawsze warte rozpowszechnienia.
Hasłem przewodnim wydarzenia jest „WHAT NOW?”. Z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się obecnie kobiety?
WHAT NOW? Jest hasłem przewodnim konferencji TEDxWomen, która odbędzie się w Palm Springs i wszystkich lokalnie organizowanych TEDxWomen, które odbędą się w tym samym czasie, w grudniu na całym świecie. W tym roku odpowiadamy sobie na pytanie „co teraz?" - po wielu zmianach, które zaszły na arenie społeczno-politycznej w Polsce i na całym świecie. Przez pandemię wiele kobiet zmagało się depresją oraz zaburzeniami lękowymi. Badania pokazują, że kobiety są bardziej zagrożone utratą pracy, że przemoc wobec kobiet dramatycznie wzrosła w trakcie pandemii. Podczas TEDxWarsawWomen będziemy rozmawiać właśnie o takich trudnych tematach. Jak poradzić sobie z depresją, jak się uniezależnić od mediów społecznościowych czy jak walczyć z perfekcjonizmem.
Jakich mówczyń i mówców będzie można posłuchać na tegorocznej konferencji TEDxWarsawWomen i dlaczego właśnie te nazwiska znalazły się na liście?
Co roku mamy setki zgłoszeń od osób, które chcą wystąpić na scenie TED. Niestety, nie możemy zaprosić wszystkich, więc kierujemy się prostymi zasadami. Szukamy przede wszystkim ciekawych idei, niekoniecznie profesjonalnych mówców. Często osoby występujące przemawiają na dużej scenie po raz pierwszy. Między innymi, w tym roku usłyszymy Aleksandrę Laudańską, która będzie mówić o supermocy kobiet po menopauzie. Agnieszka Gaczkowska opowie o tym, jak budować biznes na własnych warunkach. Angelika Chimkowska podzieli się swoimi doświadczeniami w walce z perfekcjonizmem. Poza przemówieniami, można będzie zobaczyć wspaniałe występy taneczne, muzyczne oraz wokalne.
Wspomniałaś, że podczas tegorocznej konferencji będą poruszane trudne tematy. Czego widzki mogą się spodziewać?
Niektóre tematy będą faktycznie trudne. Często poruszamy tematy, o których nie mówi się na co dzień, a są bardzo ważne dla osób, które się z nimi mierzą. Na przykład – Magdalena Rakita opowie o zjawisku interpłciowości i wyzwaniami, z którymi mierzą się osoby interpłciowe. Beata Muchowska podzieli się swoim doświadczeniem fotografowania rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi, Nilofar Ayobi opowie o losach afgańskich kobiet. Te wszystkie tematy są trudne ale niezwykle ważne, pozwalające nam otworzyć się na osoby inne od nas i lepiej je zrozumieć. Podczas tegorocznej konferencji będziemy rozmawiać o niełatwych tematach, wyzwaniach, z którymi obecnie zmagają się Polki oraz inspirować je do zmian.
Co jest największą wartością, którą niesie za sobą TEDxWarsawWomen 2021?
Największą wartością każdego wydarzenia TED jest nasza społeczność, czyli niesamowity profesjonalny zespół, który tworzy to wydarzenie zupełnie non-profit, nasi mówcy i artyści, którzy dzielą się swoimi ideami i inspiracjami, nasza wspaniała publiczność na żywo i online oraz nasi partnerzy, bez których to wydarzenie nie mogłoby się wydarzyć. Jestem bardzo wdzięczna każdemu, kto dokłada swoją cegiełkę do TEDxWarsawWomen i sprawia, że co roku nasza inicjatywa coraz bardziej rośnie w siłę.